Enge těžce havaroval, je v nemocnici

ČTK, SportPlus
1. 4. 2007 11:30
St. Petersburg - Automobilový jezdec Tomáš Enge měl těžkou havárii ve druhém závodě zámořského vytrvalostního seriálu American Le Mans Series.

Z dráhy v St. Petersburgu musel být Enge s vážnými zraněními převezen do nemocnice. Podle informací pilotova manažera Antonína Charouze má nejlepší český pilot zlomená žebra, lehce natrženou plíci a zlomenou ruku. Enge utrpěl vážné trauma, jehož přesný rozsah bude znám až po dalších vyšetřeních, v současnosti je ale ve stabilizovaném stavu v Baycroftově lékařském centru.

"S Tomášem jsem mluvil ráno našeho času a bez problémů komunikoval. Určitým způsobem měl štěstí v neštěstí, protože se tento závod ALMS jel v rámci víkendu Indycar, takže na místě byl špičkový záchranný tým, který ho navíc zná z jeho působení v IRL," uvedl Charouz na Engeho internetových stránkách.

Tomáš Enge
Tomáš Enge | Foto: BPA

• Rádi sázíte? Naši expertí vám poradí. - ZDE

Jezdce čeká podle všeho operace zlomené ruky, jedná se také o jeho převozu do Indianapolis.

Enge havaroval v 91. kole závodu na městském okruhu. Po nárazu do zdi se dokonce objevily plameny, ale k popálení pilota nedošlo. Se záchranáři komunikoval a byl při vědomí.

"Byl to hodně tvrdý náraz. Všichni jsme si oddechli, že jeho stav je stabilizovaný a je při vědomí. Tomáš byl s námi zatím krátce, ale za tu dobu na nás velmi dobře zapůsobil jako pilot i jako kamarád," uvedl Michael Petersen, majitel Engeho týmu Petersen Motorsport.

Jasná dosud není příčina nehody, podle prvních odhadů příčinou nebylo mechanické selhání vozu Ferrari 430GT nejslabší třídy GT2.

Enge, který v pátek vyhrál kvalifikaci své třídy, v době havárie kroužil na prvním místě a do cíle mu zbývalo zhruba dvacet kol. Závod GT2 se pak stal kořistí Jaimeho Mela a Miky Sala s Ferri stáje Risi Competizione, kteří vyhráli před dvěma týdny v Sebringu.

Absolutními vítězi podniku se stala posádka Allan McNish, Rinaldo Capello s vozem Audi R10 s turbodieselovým motorem.

1. McNish, Capello (V.Brit/It.), 2. Werner, Pirro (Nem./It. - všichni Audi R1), 3. Briscoe, Maassen (Austr./Něm. - Porsche RS Spyder), všichni 114 kol.