3. 2. 2008 14:45
Český pilot skončil v závodě A1GP patnáctý
Tomáš Enge a jeho monopost pro závody A1GP
Tomáš Enge a jeho monopost pro závody A1GP | Foto: Martin Straka

Sydney - Český pilot Tomáš Enge skončil v závodě A1GP na australské trati Eastern Creek bez bodů.

V deštivém počasí se mu nepodařilo navázat na povedenou kvalifikaci a v hlavním závodě dojel patnáctý, ve sprintu ještě o tři příčky hůře.

Do sprintu odstartoval Enge ještě za sucha, pak ale začalo pršet a na mokrém povrchu se český vůz špatně ovládal. Nepomohlo ani přezutí pneumatik a Enge dojel osmnáctý.

Do hlavního závodu nakonec kvůli odsunutí několika stájí startoval český pilot dokonce ze šesté pozice. Pršet sice přestalo, ale na trati bylo stále hodně vody.

Po startu přišel Enge hned o několik pozic a tento trend pokračoval i v dalších kolech, když bojoval se špatnou přilnavostí a tím i trakcí zadních kol.

Další rána pak přišla od jury. Komisaři udělili české stáji penalizaci v podobě průjezdu boxy za nesprávné postavení na startu. Tým pak využil první příležitosti k úvodní povinné zastávce a vyměnil pneumatiky.

Nová sada mokrých kol fungovala daleko lépe a Enge byl okamžitě o několik sekund na kolo rychlejší. Ze zadních pozic se posouval vpřed, ale ztráta byla příliš velká a poslední sada pneumatik zase nefungovala ideálně.

V průběžném pořadí šampionátu je český tým s 10 body na 16. místě.

Výsledky:
Sprint:
1. Duval (Fr.) 20:18,536, 2. Reid (N. Zél.) -9,198, 3. Wickens (Kan.) -11,016, ...18. Enge (ČR) -1:03,033.
Hlavní závod: 1. Zaugg (JAR) 1:12:00,930, 2. Jani (Švýc.) -19,560, 3. Kerr (Brit.) -25,194, ...15. Enge -1 kolo.
Průběžné pořadí (po 12 z 20 závodů): 1. Nový Zéland 96 b., 2. Francie 96, 3. Švýcarsko 93, ...16. Česko 10.