Enge měl ve sprintu kolizi. Tři kola před koncem

Red Spo
20. 1. 2008 14:05
V hlavním závodě dojel Enge dvanáctý
Tomáš Enge a jeho monopost pro závody A1GP
Tomáš Enge a jeho monopost pro závody A1GP | Foto: Martin Straka

Taupo - Tomáš Enge a český tým A1GP v Taupu prožili náročný víkend, ve kterém více než se soupeři bojovali s vlastním vozem. Češi prožili zřejmě nejobtížnější závod v dosavadním působení v A1GP.

Po nevydařené kvalifikaci se tým rozhodl zariskovat a pro závody nastavil vůz úplně jinak. Ve Sprintu došlo k mnoha incidentům, díky kterým se Tomáš přiblížil bodovaným pozicím. Navzdory tomu, že vůz byl opět obtížně ovladatelný. Všechny naděje ale zhasly ve chvíli, když Enge v nové šikaně kolidoval s Libanonským vozem. Do cíle v té době chyběla tři kola.

Hlavní závod se odehrával v podobném duchu. Plná nádrž jenom zvýraznila problémy na nerovnostech a Enge se s volantem hodně nadřel, aby udržel vůz na trati. Dokázal se vyhnout problémům a z původního 20. místa na roštu se posouval vpřed.

Čtěte také: Engemu se na Zélandu nedaří. Startuje z desáté řady

Při první zastávce ale tým ztratil cenné sekundy. Druhá zastávka byla lepší, ale body už byly mimo dosah. Enge protnul cíl na 12. místě. Český tým je s 10 body na 14. místě průběžného pořadí.

 "Nakonec jsme byli poměrně blízko bodům, ale více se o to zasloužily problémy ostatních, než naše vlastní zlepšení. Po kvalifikaci jsme úplně změnili nastavení vozu, ale problém s hrboly to nevyřešilo. Vůz hodně škrtal "břichem" a pral jsem se s ním jako blázen, abych ho udržel na trati. Tolik puchýřů na rukou jsem neměl od mých dob ve F3000," popisoval po závodě Enge.

Monopost českého týmu v seriálu závodů A1GP na trati v Taupo.
Monopost českého týmu v seriálu závodů A1GP na trati v Taupo. | Foto: Martin Straka

"Ve Sprintu se vůz choval malinko lépe, ale jakmile jsme dali pro Hlavní závod plnou nádrž, bylo to hrozné. Také naše první zastávka nebyla hladká a ztratili jsme několik míst. Pokud jde o kolizi ve Sprintu, souhlasím s komisaři, že šlo o závodní incident," pokračoval český jezdec.

"On najednou zpomalil uprostřed zatáčky a nemohl jsem se mu už vyhnout. Celkově vzato to nebyl náš víkend a musíme se dívat dopředu. Určitě doufám, že za dva týdny v Austrálii se bude dařit lépe," uzavřel Tomáš Enge.

Výsledky:
Sprint:
1. Reid (N. Zél.) 19:25,408, 2. Vietoris (Něm.) -3,192, 3. Duval (Fr.) -4,899, ...Enge (ČR) nedokončil.
Hlavní závod: 1. Vietoris 1:10:40,168, 2. Wickens (Kan.) -1,18, 3. Duval -2,025, ...12. Enge -26,506.
Pořadí SP národů:
1. Nový Zéland 82 b., 2. Švýcarsko 80, 3. Francie 80, ...14. ČR 10.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Expertní komise, jejíž vznik sama iniciovala, našla několik vědeckých pochybení v odborných článcích a doporučila jejich stažení z časopisů. Konference rektorů teď žádá od profesora Adama vysvětlení pochybností o jeho odborných článcích. Podle rektorů případ vrhá špatné světlo na českou vědu.

Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. Vojtěch se měl ve středu zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, ale kvůli nemoci nebyl přítomen. Funkce se měl ujmout od 1. února.

Adam uvedl, že rezignovat na funkci nehodlá. Vytýkaná pochybení nepokládá za tak zásadní, aby vyžadovala rezolutní a nevratný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy