Enge byl v čínském závodě A1 GP šestý

SportPlus
12. 11. 2006 11:07
Peking - V hlavním závodě formulové A1 GP v Číně obsadil český jezdec Tomáš Enge šesté místo, vyhrál Enrico Toccacelo z Itálie.
Tomáš Enge na trati závodu A1 GP v Pekingu.
Tomáš Enge na trati závodu A1 GP v Pekingu. | Foto: A1 GP

Enge si tak vylepšil o dvě místa pozici ze sprintu na 15 kol, v němž dojel osmý. Tato jízda patřila Jeroenu Bleekemolenovi z Nizozemska.

Ve sprintu podal Enge podle informací z tiskové zprávy agentury spolehlivý výkon. Dokázal se vyhnout kontaktům, které po havárii jihoafrického vozu vedly k vyjetí zpomalovacího vozu a dojel na osmém místě.

Do cíle hlavního závodu, který byl vypsán na 63 okruhů, dorazilo jen devět strojů s plným počtem kol. Hlavní jízda nabídla mnohem dramatičtější boje. Několikrát vyjel na trať zpomalovací vůz, což řádně zamotalo hlavy týmovým stratégům.

Začátek byl přitom klidný a si vozy držely pozice. Vedl opět Nizozemec Bleekemolen startovní pole, Enge jel osmý za Oliverem Jarvisem z Velké Británie.

První zpomalovací vůz po druhém kole nijak nepromíchal pořadí, ovšem jeho druhé vyjetí už mělo velký vliv. Některé monoposty v té chvíli už měly po zastávce v boxech a smazání časových odstupů pro ně znamenalo výhodu.

Český tým všam mezi nimi nebyl, a tak neměl Enge jinou možnost, než odložit zastávku na poslední možný okamžik a mezitím se snažit vyjet co největší náskok. Mechanici odvedli perfektní práci a český vůz se na trať vrátil desátý. Před koncem závodu si však díky několika kolizím o čtyři příčky polepšil.

"V hlavním závodu jsme se rozhodli zariskovat s pozdní zastávkou, protože jsme se nechtěli vrátit do chumlu jezdců, ale vyjetí zpomalovacího vozu nám to zkomplikovaly. Ztratili jsme nějaký čas a pak nebyla jiná šance, než jet na hraně a snažit se vyjet nějaký náskok na soupeře, kteří už měli po zastávce. Nakonec to s trochou štěstí vyšlo a získali jsme pět důležitých bodů," uvdl po závodě Tomáš Enge.

Český tým je v průběžném pořadí seriálu se 16 body na semém místěm, ale má stejně bodů jako šestá Kanada a osmá Austrálie. Vedou Mexičané, kteří nasbírali 24 bodů.

Výsledky:
Sprint:
1. Bleekemolen (Niz.) 20:28,420 min., 2. Duran (Mex.) -1,264, 3. Toccacelo (It.) -2,311, 4. Hinchcliffe (Kan.) -3,375, 5. Hulkenburg (Něm.) -3,943, 6. Matos (Braz.) -4,400, ...8. Enge (ČR) -8,397.
Hlavní závod: 1. Toccacelo 1:10:15,919, 2. Jarvis (Brit.) -4,508, 3. Reindler (Austr.) -5,917, 4. Lapierre (Fr.) -12,900, 5. Zaugg (JAR) -13,278, 6. Enge -13,684.
Průběžné pořadí (po 3 z 12 závodů): 1. Mexiko 24 b., 2. Německo 22, 3. Británie 20, 4. Itálie 19, 5. Malajsie 17, 6. Kanada 16, 7. ČR 16.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy