Druhý nejlepší výsledek v kariéře. Hanika skončil osmý

11. 10. 2015 7:10
Motocyklista Karel Hanika slaví úspěšch na Velké ceně Japonska, kde v závodu Moto3 obsadil osmé místo. Další český závodník Jakub Kornfeil dojel dvanáctý, přestože měl lepší výchozí pozici.
Karel Hanika
Karel Hanika | Foto: KTM Images

Motegi (Japonsko) - Motocyklový jezdec Karel Hanika skončil ve Velké ceně Japonska v závodu Moto3 osmý, Jakub Kornfeil obsadil na mokré trati v Motegi dvanácté místo. Druhé vítězství v kariéře vybojoval v nejslabší kubatuře Ital Niccolo Antonelli.

Brit Danny Kent nevyužil první šanci zajistit si titul mistra světa. K tomu potřeboval získat alespoň o 20 bodů více než průběžně druhý Ital Enea Bastianini, oba rivalové však dojeli za sebou na šestém a sedmém místě. Kent tak tři závody před koncem mírně zvýšil svůj náskok na 56 bodů.

Z české dvojice měl lepší startovní pozici Kornfeil, který zajel v sobotní kvalifikaci osmý čas. Kvůli penalizaci za pomalou jízdu v závodní stopě ve třetím volném tréninku však vyrážel na trať z jedenácté pozice. Hanika startoval až ze sedmé řady.

Závod byl kvůli předchozímu dešti a zpoždění programu zkrácen na 13 kol. Čeští jezdci v závěru bojovali ve skupince o osmé místo, které nakonec získal Hanika a dosáhl druhého nejlepšího výsledku v sezoně i kariéře po sedmé příčce z dubnového závodu v Argentině. Osmý byl také v červnu v nizozemském Assenu. V pořadí šampionátu se posunul na 17. místo za Kornfeila, na kterého ztrácí 11 bodů.

Na náročné podmínky doplatila pádem řada jezdců včetně vítěze kvalifikace Itala Romana Fenatiho, který obsadil až 28. místo.

V královské kubatuře MotoGP oslavil 50. vítězství v Grand Prix v kariéře Dani Pedrosa. Španěl, jenž kvůli problémům s rukou letos málem skončil, vyhrál před lídrem šampionátu Valentinem Rossim a v seriálu MS se radoval poprvé od svého brněnského triumfu loni v srpnu. Italská hvězda Yamahy zvýšila v čele průběžného pořadí náskok před týmovým kolegou Jorge Lorenzem, který dojel po potížích s pneumatikami třetí, na 18 bodů. Ve zbývajících třech závodech mohou jezdci získat maximálně 75 bodů.

Velká cena Japonska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Motegi:

Moto3: 1. Antonelli (It./Honda) 28:03,391, 2. Oliveira (Portug./KTM) -1,053, 3. Navarro (Šp./Honda) -8,529, 4. I. Viňales (Šp./Husqvarna) -11,074, 5. Khairuddin (Mal./KTM) -13,043, 6. Kent (Brit./Honda) -15,224, ...8. Hanika -17,563, 12. Kornfeil (oba ČR/KTM) -20,892.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 18 závodů): 1. Kent 244 b., 2. Bastianini (It./Honda) 188, 3. Oliveira 179, 4. Antonelli 161, 5. Fenati (It./KTM) 155, 6. Vázquez (Šp./Honda) 135, ...16. Kornfeil 52, 17. Hanika 41.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 31:17,900, 2. Folger (Něm./Kalex) -4,505, 3. Cortese (Něm./Kalex) -15,433, 4. Shah -17,348, 5. Syahrin (oba Mal./Kalex) -22,858, 6. Cardus (Šp./Suter) -24,970.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 18 závodů): 1. Zarco 309, 2. Rabat 206, 3. Rins (oba Šp./Kalex) 189, 4. Lowes (Brit./Speed Up) 152, 5. Folger 145, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) 142.

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 46:50,767, 2. Rossi (It./Yamaha) -8,573, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -12,127, 4. M. Márquez (Šp./Honda) -27,841, 5. Dovizioso (It./Ducati) -35,085, 6. Crutchlow (Brit./Honda) -37,263.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 18 závodů): 1. Rossi 283, 2. Lorenzo 265, 3. M. Márquez 197, 4. Iannone (It./Ducati) 172, 5. Pedrosa 154, 6. Smith (Brit./Yamaha) 152.