De la Rosa utíká k Ferrari, potká tam ´špiona´ Alonsa

Radek Vičík Radek Vičík
16. 1. 2013 14:43
Oba španělští piloti figurovali v největší špionážní aféře historie formule 1
Pedro se la Rosa (vlevo) a Fernando Alonso se teď budou setkávat už oba v rudé barvě Ferrari.
Pedro se la Rosa (vlevo) a Fernando Alonso se teď budou setkávat už oba v rudé barvě Ferrari. | Foto: HRT Formula One Team

Madonna di Campiglio - Pikantní příchuť má oficiální jmenování Pedra de la Rosy testovacím jezdcem týmu formule 1 Ferrari.

Byl to právě on a současná jednička stáje z Maranella, Fernando Alonso, kteří byli jedněmi z aktérů největší špionážní aféry historie F1.

Imunita za svědectví

Inženýr Ferrari Nigel Stepney předal před sezonou 2007 desítky stran tajných materiálů šéfinženýrovi konkurenčního McLarenu Miku Coughlanovi. Alonso a de la Rosa pak spolu s Lewisem Hamiltonem výměnou za beztrestnost svědčili o tom, jak McLaren ukradená data používal.

Britskou stáj přišla aféra na astronomických 100 milionů dolarů a vyloučení z Poháru konstruktérů v roce 2007.

Nyní se oba španělští přátelé znovu setkávají. De la Rosa měl sice stále ještě platnou smlouvu u HRT, ale tento tým je v posledním stádiu klinické smrti a letos se na okruzích určitě neobjeví.

Na postu testovacího pilota doplní dalšího zkušeného Španěla, Marca Geného, a dva Italy, naději Davide Rigona a ostříleného Giancarla Fisichelly.

Rozhodnutí padlo na sněhu

K nečekanému rozuzlení kauzy "de la Rosa versus HRT" došlo v Madonně di Campiglio. Italské horské středisko hostí už 23. ročník populární akce Wroom, která je tradičním společným startem nové sezony pro Ferrari a Ducati.

Zatímco motocyklový tým představil svůj nový speciál MotoGP Ducati Desmosedici GP13 pro Nickyho Haydena a Andreu Doviziosa, kolegové na čtyřech kolech rovnou oznámili příchod dalšího člena týmu.

"Moc se těším na to, až budu moci zase spolupracovat s Fernandem (Alonsem) a těším se i na Felipeho (Massu). Dělat pro tým jako Ferrari je neuvěřitelně motivující. Není to jen tím, jaký kus historie F1 zosobňuje, ale také úplně novou zkušeností pro mě," řekl 41letý bývalý pilot stájí Arrows, Jaguar, McLaren, Sauber a HRT.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy