Daniel Ricciardo: Sympatický Australan s českou stopou

Radek Vičík Radek Vičík
10. 6. 2014 5:00
Ještě před rokem Daniel Ricciardo netušil, zda bude jeho kariéra pilota formule 1 vůbec pokračovat. A včera dokázal jako první jezdec letošní sezony prorazit nadvládu Mercedesu.
Daniel Ricciardo se stal čtvrtým Australanem, který vyhrál závod formule 1.
Daniel Ricciardo se stal čtvrtým Australanem, který vyhrál závod formule 1. | Foto: Reuters

Praha - Ještě před rokem Daniel Ricciardo netušil, zda bude jeho kariéra pilota formule 1 vůbec pokračovat. A v neděli ve Velké ceně Kanady dokázal jako první jezdec letošní sezony prorazit nadvládu Mercedesu.

"Je fenomenální od chvíle, kdy přišel do týmu. Dnešní vítězství si plně zaslouží," chválil svého svěřence Christian Horner, šéf týmu Red Bull.

Štěstí hledej v Británii

Sympatický rodák ze západního pobřeží Austrálie tak definitivně přesvědčil posledních pár nedůvěřivých, kteří mu jako nováčkovi v Red Bullu nevěřili.

Ricciardo se už v devíti letech posadil za volant závodní motokáry. A protože mu kroucení volantem šlo docela dobře, vybojoval si v 16 letech šanci prorazit v kolébce automobilového sportu - Velké Británii.

"Školními" formulemi BMW, Renault a F3 prošel tak dobře, že zaujal lovce talentů nápojového giganta Red Bull a mohl nastoupit stejnou cestu, jako před ním jeho současný týmový kolega Sebastian Vettel.

Následovala prestižní Světové sérii Renault (WSR), kde potvrdil svoje schopnosti druhým místem o pouhé dva body za Rusem Michailem Aljošinem.

Perná sezona

U Red Bullu v té době došli k názoru, že je čas okusit formuli 1 a Ricciardo se stal testovačem stáje Toro Rosso. Když se v dnes už zkrachovalém týmu HRT uvolnilo místo po Indovi Narainu Karthikeyanovi, tak přišel Australanův první velký den. 10. července 2011 v Silverstone debutoval ve formuli 1.

S nejpomalejším vozem šampionátu ale neměl šanci na body, nejlepším výsledkem byla dvě 18. místa.

U Red Bullu se řídí heslem, že závodění nikdy dost. Proto v nabitém ročníku 2011 "narukoval" sympatický kudrnáč ještě jednou do WSR.

A tuzemského fanouška může těšit, že to bylo v českém týmu. Za podpory Red Bullu Australan usedl do monopostu průhonické stáje ISR. Jejího šéfa Igora Salaquardu potěšil triumfem v Monaku a hned pěticí druhých míst.

Nejlepší ze "zbytku světa"

Pak se už Ricciardova kariéra naplno spojila s firmou Red Bull. Dvě sezony v barvách týmu Toro Rosso nebyly nijak oslnivé, ale i tak Australan v interním konkurzu o nástupce Marka Webbera porazil Francouze Jeana-Ericka Vergeho.

A od prvních chvil za volantem Red Bullu ukazuje správnost této volby. Už doma v Austrálii stál na stupních vítězů, ale o třetí místo pak přišel kvůli porušení pravidla o maximálním průtoku paliva.

Po "platných" třetích příčkách v Barceloně a Monaku v neděli vybojoval svoje první vítězství ve Grand Prix a se 79 body se vyhoupl na třetí příčku hodnocení MS.

I když v Montrealu profitoval z technických problémů Mercedesu, závod se sám bez jezdcova přičinění nevyhrál. A tak se ve zbývajících Velkých cenách můžeme těšit na další skvělé výkony jezdce ze země "protinožců".

 

Právě se děje

před 4 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy