Další smrt v rallye. To už není náhoda, tvrdí Roman Kresta

ČTK ČTK
2. 9. 2012 16:33
"Jede se rychleji a rychleji, auta se zrychlují, tratě jsou rychlé," říká automobilový jezdec.
Kresta a Gross při Valašské rallye 2011
Kresta a Gross při Valašské rallye 2011 | Foto:

Zlín - Automobilový jezdec Roman Kresta po třetí letošní havárii se smrtelnými následky v českém šampionátu tvrdí, že už se nedá hovořit o náhodě. Něco se podle něho musí změnit, ale co přesně, to druhý muž nedokončené Barum rallye neví.

"Doposud jsem tvrdil, že je to souhra náhod, ale tohle už není. Jede se rychleji a rychleji, auta se zrychlují, tratě jsou rychlé. Nevím, co se stalo, a nechci něco říkat. Ať sedíš v autě, nebo se jdeš dívat k trati, nevíš, kde se může co stát," řekl v cíli zlínské rallye Kresta, jenž patří mezi nejzkušenější české rallyeové jezdce: byl členem továrních týmů Škody a Fordu a v mistrovství světa odjel téměř čtyři desítky soutěží.

Kresta prý nejel nikdy rychlejší Barumku

Letošní ročník Barumky byl navíc kvůli nestálému počasí extrémně náročný. "Nikdy jsem nejel rychlejší Barumku, ani s wéercéčkem," podotkl šestatřicetiletý závodník, který tuto rallye třikrát v kariéře vyhrál.

V náročných podmínkách, na mokré nebo vlhké trati, podle něj záleží hlavně na pilotech a jejich zkušenostech. "Je to o tom, kdo jak se odváží a rozezná, jestli ta rychlost je správná nebo ne. Bohužel," uvedl Kresta, který si dobře uvědomuje, že obrazu rallye další smrtelná nehoda mezi veřejností rozhodně nepomůže. "Je to vysoce zdvižený prst," řekl.

Přitom automobilové soutěže jsou v Česku hodně populární a právě Barum rallye je nejnavštěvovanější soutěží v domácím seriálu. V průběhu tří dnů rychlostní zkoušky navštíví vždy více než 200.000 diváků. "A to je možná ten problém. Ve světě je rallye mnohem hůře zabezpečená než u nás, ale zase na druhou stranu tam nevidíš tolik diváků jako u nás. To nikde není," podotkl Kresta.

Diváků chodí na rallye víc a víc

Tisíce lidí kolem tratí stály i v sobotu, kdy téměř celý den pršelo. "V lese to bylo obsypané. Fanoušci tam stanují den dopředu. Vrátilo se to do éry, kterou si já pamatuju jako malý kluk. Kdy se chodilo (na erzety) půl dne dopředu, aby se vybralo dobré místo. Proto je smutné, že se něco takového stalo. (Rallye) to uškodí. Jak je ale vidět, tak ten sport je strašně populární," uvedl.

Zlínská Barum rallye byla sedmým dílem MMČR, letos je na programu ve "velkém" mistrovství ještě jeden závod. V říjnu se pojede v Příbrami. Zrušení závodu by podle Kresty nic neřešilo. "O tom to není. Je to souhra více věcí, více faktorů. Dva mladí kluci se nabourali. Možná tohle je věc, která by se měla řešit," poukázal Kresta na fakt, že Václav Kopáček i Martin Semerád, po jejichž nehodách zemřel divák respektive spolujezdec, jsou mladí jezdci.

Zpřísnění vydávání licencí nic nevyřeší

Zpřísnění vydávání jezdeckých licencí by ale podle něj nic nevyřešilo. "Ve Finsku závodí od patnácti šestnácti a mezi stromy a v sedmnácti jsou schopni jet svět. U nás se kluci ve dvaadvaceti třiadvaceti teprve někam dostanou," podotkl.

Neexistuje podle něj ani radikální řešení. "Rallye má svá rizika. Podívejte se, kolik je na cestách zabitých motorkářů a je jedno, jestli jsou mladí nebo staří," dodal Kresta. Vyplatilo by se ale podle něj snížit rychlostní průměry rallye, tedy zpomalit tratě.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy