Šílený nápad zopakuje. Klymčiw na Dakar opět vyrazí se škodovkou pro šťavnaté zážitky

ČTK ČTK
22. 11. 2021 18:46
Už na šestý start na Rallye Dakar se chystá Ondřej Klymčiw, který v lednu usedne stejně jako letos za volant vozu Škoda 130 LR a představí se ve speciální kategorii Klasik.
Škoda 130 LR Ondřeje Klymwčiva před Rallye Dakar 2022
Škoda 130 LR Ondřeje Klymwčiva před Rallye Dakar 2022 | Foto: Radek Vičík

Bývalý úspěšný motocyklista, jenž měl ale na slavné soutěži dvakrát velmi vážný pád, chce po sbírání zkušeností v předešlém ročníku útočit na nejvyšší pozice. Pomoct mu k tomu má i výrazně vylepšený vůz.

"Zkušenosti z motorky byly dobré i špatné, se škodovkou to bylo šťavnaté. Zážitky byly intenzivní a v řadě případů nepopsatelné. Už v cílové rovince jsem ale věděl, že se vrátíme i v roce 2022," řekl Klymčiw na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Premiérový start se škodovkou i s odstupem času považuje za šílený. "Byl to šílený nápad. Každopádně nebudu lhát, že jsem pyšný a hrdý, že jsem první Čech, který škodovku vzal na Dakar. A viděl jsem cíl i jsem vyhrál etapu," poukázal na dílčí úspěch. 

Nakonec při historické premiéře kategorie, která má pravidla podobná jako jízda pravidelnosti a kde se musí ve stanovený čas projíždět danými body na trati, obsadil 19. místo. "Musím ale autu dát obrovský respekt, že to vydrželo. Trpělo. Neustále jsme ho museli stavět tak, aby přežilo další den," přiznal Klymčiw.

V nadcházejícím ročníku se ale představí s výrazně upraveným vozem. Změnil barvu, bílou nahradila černá, důležitější jsou ale technické změny. Na první pohled každého upoutají velká kola, nové jsou tlumiče nebo brzdy.

"Chceme bojovat o nejvyšší příčky a udělali jsme vše pro to, aby mohlo konkurovat velkým autům s pohonem 4×4. Pořád je to LS, ale těch změn je opravdu hodně," řekl Klymčiw.

Škoda 130 LR Ondřeje Klymwčiva před Rallye Dakar 2022
Škoda 130 LR Ondřeje Klymwčiva před Rallye Dakar 2022 | Foto: Radek Vičík

"Je to naprostý unikát, nic si na to nekoupíte na internetu," podotkl. Vozy kategorie Klasik musejí splňovat homologace z minulosti, podle Klymčiwa ale organizátoři povolují velký počet změn. Hlavně s ohledem na zvýšení bezpečnosti.

Letos v lednu byl Klymčiwovým navigátorem další bývalý motocyklista Petr Vlček, tentokrát vedle něj usedne Tomáš Böhm.

"Už loni mi dalo velkou práci, abych Petra přemluvil. Z pracovních důvodů už nechtěl a už tehdy mi řekl, že v roce 2022 nepojede. Nakonec jsme se dohodli na spolupráci s Tomášem, který s námi byl na posledním Dakaru jako mechanik. I když se původně chystal, že na Dakar pojede sám v kategorii Klasik," řekl Klymčiw.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Ve Švédsku zemřela žena po útoku nožem během politického festivalu

Při tradičním setkání politiků s občany na švédském ostrově Gotland zemřela žena po útoku nožem. Policie v souvislosti s činem zatkla 33letého muže a nevylučuje politický motiv.

Policie podle agentury Reuters uvedla, že útok se odehrál poblíž místa, kde měla projev předsedkyně Strany středu Annie Lööfová. Do vazby byl vzat muž podezřelý z vraždy.

Deník Aftonbladet s odvoláním na své zdroje uvedl, že muž měl vazby na neonacistickou scénu. Policie tyto informace dosud nepotvrdila, podle deníku však uvedla, že politický motiv nevylučuje.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

ČOI zjistila během karlovarského festivalu pochybení u poloviny restaurací 

Česká obchodní inspekce provedla v Karlových Varech od začátku letošního ročníku filmového festivalu zatím tři desítky kontrol restaurací a barů. Pochybení inspektoři zjistili téměř v polovině případů. Nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení míry u nápojů a hmotnosti u pokrmů. O průběžném výsledku kontrol dnes informoval web iROZHLAS.cz a Česká televize.

V jedné z restaurací v centru Karlových Varů byl inspektorům naúčtovaný džbánek vody, který ale obsluha nepřinesla. V dalším z kontrolovaných podniků zase nenalili správnou míru alkoholických nápojů.

Podle České televize se pokuty zatím nejčastěji pohybovaly mezi 5000 a 7000 korunami. Ve správním řízení to může být až pět milionů korun, dodala ČT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy