Karginov v Kamazu porazil diváka a ujel. Věřím, že ho neviděl, domnívá se Loprais

ČTK Radek Vičík ČTK, Radek Vičík
Aktualizováno 12. 1. 2019 19:13
Třetí muž průběžného pořadí kategorie kamionů Andrej Karginov z Ruska byl vyloučen z Rallye Dakar, protože neposkytl pomoc zraněnému divákovi. Český pilot Aleš Loprais se domnívá, že jeho soupeř v Kamazu kolizi neviděl a z místa neodjel schválně.
Rus Karginov přejel na Rallye Dakar 2019 diváka a ujel. | Video:

Tovární jezdec Kamazu a vítěz dvou etap v páteční pátém pokračování slavné soutěže přejel v dunách fanouška, který se pohyboval mimo vyznačená divácká místa.

K incidentu došlo na 279. kilometru. Karginov, jenž měl podle informací týmu technické problémy a nefungoval mu pohon přední nápravy, najel do skupiny diváků. Čtyři stihli uskočit, pátého kamion přejel, načež pokračoval dál. Šedesátiletý muž musel být se zlomenou stehenní kostí letecky převezen do nemocnice.

Karginov podle oficiálního vyjádření týmu o kolizi s divákem neměl tušení. "Na trati je velké množství diváků a hodně jich je na obtížných a náročných místech. Karginov byl v jednom ze stoupání a v cestě mu stála skupinka pěti diváků. Jeden z nich uvízl v písku a noha mu zůstala pod zadním kolem kamionu. Andrej to neviděl a o incidentu se dozvěděl až po příjezdu do bivaku," uvedl šéf týmu Vladimir Čagin.

Loprais: Andrejovi věřím

Za svého soupeře se postavil i český pilot Aleš Loprais. "Andreje znám léta a  je to jeden z nejlepších lidí, kteří tu na soutěži jsou. Jsem si jistý, že kdyby ten kluk v kabině věděl, že někomu ublížil, tak mu určitě pomůže. Je mi ho líto, něco takového se může stát každému. Jsem si jistý, že si myslel, že ti lidé proběhli a jsou v pohodě. Bohužel to ten jeden zpackal a upadl," uvedl pilot Instaforex Loprais Teamu.

Pilot Tatry připomněl, že diváci byli mimo bezpečnou zóny. "Ti lidé stáli na nesmyslném místě. Místo toho, aby se vydali na druhou stranu, tak vběhnou desetitunovému kamionu do cesty. Je třeba si uvědomit, že tohle auto s natlakovanými pneumatikami do dun nedokáže udělat takové manévry, jako když má pět atmosfér," dodal Loprais.

Situaci další diváci natočili a ruský jezdec byl z rallye vyloučen kvůli neposkytnutí pomoci. "Komisaři vše vyšetřovali a k našemu překvapení se rozhodli posádku diskvalifikovat. Protestovat ale můžeme až po závodě," řekl sedminásobný dakarský vítěz.

Na třetí místo průběžného pořadí se za Rusy Eduarda Nikolajeva a Dmitrije Sotnikova posune Gerard de Rooy z Nizozemska. Loprais vstoupí v neděli do druhé části rallye jako pátý muž kategorie.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy