Karginov v Kamazu porazil diváka a ujel. Věřím, že ho neviděl, domnívá se Loprais

ČTK Radek Vičík ČTK, Radek Vičík
Aktualizováno 12. 1. 2019 19:13
Třetí muž průběžného pořadí kategorie kamionů Andrej Karginov z Ruska byl vyloučen z Rallye Dakar, protože neposkytl pomoc zraněnému divákovi. Český pilot Aleš Loprais se domnívá, že jeho soupeř v Kamazu kolizi neviděl a z místa neodjel schválně.
Rus Karginov přejel na Rallye Dakar 2019 diváka a ujel. | Video:

Tovární jezdec Kamazu a vítěz dvou etap v páteční pátém pokračování slavné soutěže přejel v dunách fanouška, který se pohyboval mimo vyznačená divácká místa.

K incidentu došlo na 279. kilometru. Karginov, jenž měl podle informací týmu technické problémy a nefungoval mu pohon přední nápravy, najel do skupiny diváků. Čtyři stihli uskočit, pátého kamion přejel, načež pokračoval dál. Šedesátiletý muž musel být se zlomenou stehenní kostí letecky převezen do nemocnice.

Karginov podle oficiálního vyjádření týmu o kolizi s divákem neměl tušení. "Na trati je velké množství diváků a hodně jich je na obtížných a náročných místech. Karginov byl v jednom ze stoupání a v cestě mu stála skupinka pěti diváků. Jeden z nich uvízl v písku a noha mu zůstala pod zadním kolem kamionu. Andrej to neviděl a o incidentu se dozvěděl až po příjezdu do bivaku," uvedl šéf týmu Vladimir Čagin.

Loprais: Andrejovi věřím

Za svého soupeře se postavil i český pilot Aleš Loprais. "Andreje znám léta a  je to jeden z nejlepších lidí, kteří tu na soutěži jsou. Jsem si jistý, že kdyby ten kluk v kabině věděl, že někomu ublížil, tak mu určitě pomůže. Je mi ho líto, něco takového se může stát každému. Jsem si jistý, že si myslel, že ti lidé proběhli a jsou v pohodě. Bohužel to ten jeden zpackal a upadl," uvedl pilot Instaforex Loprais Teamu.

Pilot Tatry připomněl, že diváci byli mimo bezpečnou zóny. "Ti lidé stáli na nesmyslném místě. Místo toho, aby se vydali na druhou stranu, tak vběhnou desetitunovému kamionu do cesty. Je třeba si uvědomit, že tohle auto s natlakovanými pneumatikami do dun nedokáže udělat takové manévry, jako když má pět atmosfér," dodal Loprais.

Situaci další diváci natočili a ruský jezdec byl z rallye vyloučen kvůli neposkytnutí pomoci. "Komisaři vše vyšetřovali a k našemu překvapení se rozhodli posádku diskvalifikovat. Protestovat ale můžeme až po závodě," řekl sedminásobný dakarský vítěz.

Na třetí místo průběžného pořadí se za Rusy Eduarda Nikolajeva a Dmitrije Sotnikova posune Gerard de Rooy z Nizozemska. Loprais vstoupí v neděli do druhé části rallye jako pátý muž kategorie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy