Roučková by ráda za rok vyměnila na Dakaru čtyřkolku za buggynu

ČTK ČTK
30. 5. 2018 11:39
Třiatřicetiletá závodnice závodí se čtyřkolkou v německém šampionátu a chystá se i na světovou sérii vytrvalostních závodů Bajas.
Prezentace Rallye Dakar 2019 v Praze: Olga Roučková
Prezentace Rallye Dakar 2019 v Praze: Olga Roučková | Foto: Radek Vičík

Praha - Olga Roučková, která letos zdárně dokončila svou premiérovou Rallye Dakar na čtyřkolce, by se ráda za rok na start slavné soutěže postavila s buggynou. Momentálně sice stále závodí na čtyřkolce, s týmem však řeší start v rozvíjející se kategorii SxS.

"Snažím se udělat maximum pro to, abych mohla být za volantem autíčka, v kategorii SxS. Je to ale ještě dlouhá cesta," řekla Roučková ČTK.

Buggynu již testovala, nyní řeší zejména ekonomickou otázku možné změny kategorie. "Připravovala jsem se na tuhle možnost už delší dobu. Řekla jsem si, první Dakar na čtyřkolce, autíčko poté. Jestli to ale bude v roce 2019 nebo později, uvidíme podle peněz," uvedla členka týmu Moto Racing Group.

Přestože čtyřkolka i buggyna mají čtyři kola, rozdílů mezi stroji je dost. "Hlavně má SxS klec, takže se cítím bezpečněji. Navíc se mnou pojede druhý člověk, navigátor. Nebudu muset vše řešit sama. Určitě to ale bude těžší, protože nájezdové manévry a ostatní bude úplně jinde než na čtyřkolce," podotkla Roučková, která na lednové soutěži obsadila 26. místo.

Třiatřicetiletá závodnice závodí se čtyřkolkou v německém šampionátu a chystá se i na světovou sérii vytrvalostních závodů Bajas. "Myslím si, že budu první žena, která se do seriálu zapojí. A chtěla bych se dostat do první pětky," uvedla Roučková.

Členka pražské Dukly je nadšená i z plánů pořadatelů Dakaru, kteří pro rok 2019 chystají trasu s převahou etap v dunách. "Já písek miluju. Jsem odkojená čtyřkolkou, které na písku surfují a vůbec jim to nevadí. Letos jsem se s tím tři dny sžívala, zapadávala jsem, padala jsem z dun, ale zalíbilo se mi to," řekla Roučková.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy