V top 20 se nepomáhá, tvrdil Prokop. Francouz Despres ho ale prosil na kolenou

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 17. 1. 2019 7:20
Martin Prokop si sedmou příčkou v předposlední etapě Rallye Dakar znovu vylepšil svoji pozici v absolutní klasifikaci slavné soutěže. Nahrály mu trable jeho velkých rivalů a celkově je šestý.
Martin Prokop pomohl Cyrilu Despresovi, i když v problémech byl jezdec umístěný v pořadí před ním.
Martin Prokop pomohl Cyrilu Despresovi, i když v problémech byl jezdec umístěný v pořadí před ním. | Foto: Reuters

Mezi soupeři českého závodníka v cíli chyběl třináctinásobný vítěz a letos průběžně čtvrtý Stéphane Peterhansel. Francouzův spolujezdec David Caster se hned v úvodu etapy po tvrdém dopadu zranil a posádka vozu Mini tak musela vzdát. Díky tomu se jezdec týmu MP-Sports posunul v celkové výsledkové listině o pozici kupředu a míří za svým dakarským maximem.

"Dnes to bylo opět pořádné peklo a je vidět, že pořadatel chce ke konci závodu náročnost ještě vyhrotit. Spousta měkkého písku a těžkých dun, ve kterých jsme ještě museli skákat přes zákeřné krátery. Moje pohmožděné ruce na tom byly hůř než včera, takže přes rozbité úseky jsem vůbec nemohl jet agresivně, vypouštěl jsem je a pouze držel tempo," popsal Prokop.

Výjimka potvrzující pravidlo

Problémy zastihly další dva Francouze na čelných příčkách, Cyrila Desprese a Sébastiena Loeba. Jejich ztráta v cíli ale nebyla taková, aby je Prokop ohrozil. Despresovi přitom jihlavský jezdec nezištně pomohl.

"Kousek před cílem jsme viděli Cyrila Desprese s autem ležícím na střeše v dolíku a na kolenou prosil, abychom mu pomohli. Přestože jsem věděl, že se připravuji o postup o jedno místo výš v celkovém pořadí, nezapochyboval jsem ani na chvíli, že bych mu nepomohl. Na podzim jsem sice řekl, že jezdci v top 20 si nepomáhají, ale asi jsem výjimka potvrzující pravidlo a věřím, že se nám dobrý skutek v budoucnosti vyplatí," doufá Prokop.

Jihlavský závodník ztratil ve středu na lídra dne a celé soutěže Násira Al Attíju bez vteřiny 33 minut. Prokop přitom závodí s bolestivě naraženým zápěstím a pohmožděnými prsty po divokém skoku v předminulé etapě. Jeho týmový parťák Tomáš Ouředníček je celkově už na 17. pozici.

Ještě výš než Prokop se v pořadí posunul Aleš Loprais. Jezdec v Tatře se čtvrtým etapovým místem momentálně posunul na pátou příčku celkově.  První dvě pozice drží ruský Kamaz, duo Eduard Nikolajev, Dmitrij Sotnikov odolalo náporu Gerarda de Rooye v Ivecu.

Milan Engel si mezi motocyklisty drží výbornou 16. pozici, kterou si ve středu pojistil 20. místem v etapě. Do cíle smyčky se startem a cílem v Piscu se už dostali také Jan Brabec, Petr Vlček, Jan Veselý i Gabriela Novotná.

V čele velmi vyrovnané soutěže se udržel Australan Toby Price na KTM, ovšem chilský jezdec Pablo Quintanilla za ním zaostává jen o minutu a dvě vteřiny. Ve středu byl nejrychlejší Francouz Michael Metge na stroji Sherco TVS.

Olga Roučková závodící v bugině Can-Am byla v kategorii SxS osmnáctá a průběžně je mezi všemi soupeři dál na 20. pozici.

V hodnocení závodníků, kteří odpadli v první polovině Dakaru, byl Martin Macík mladší v Liazu opět druhý, Martin Kolomý zaujal čtvrtou pozici.

Ve čtvrtek je na závodníky připravena poslední etapa letošního ročníku s cílem v Limě, která má 112 měřených kilometrů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy