Prokop na Dakaru znovu překonal Loeba, obě Tatry týmu Buggyra v problémech

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 15. 1. 2019 7:13
Martin Prokop ve Fordu obsadil v sedmé etapě Rallye Dakar desáté místo a znovu dokázal porazit i devítinásobného mistra světa Sébastiena Loeba.
Martin Prokop na trati Rallye Dakar.
Martin Prokop na trati Rallye Dakar. | Foto: MP-Sports

Český pilot zaostal za pondělním vítězem Stéphanem Peterhanselem v Mini o 26:29 minuty. V celkovém pořadí je lídr stáje MP-Sports stále sedmý, vede Násir Al Attíja v Toyotě. Druhý Peterhansel na něj ztrácí téměř půl hodiny.

Ani Prokopovi se však nevyhnuly problémy, takhle svůj Ford "zapíchnul" v dunách:

Druhý jezdec MP-Sports Tomáš Ouředníček si z etapy odvezl 27. pozici. V celkovém pořadí se už posunul do top 20.

Z českých motocyklistů se ve smyčce se startem a cílem v San Juan de Macrona nejlépe vedlo Milanu Engelovi v sedle KTM. Závodník týmu Moto Racing Group byl 23. a v celkovém pořadí je stále na dvacáté příčce. Jan Brabec na Husqvarně dojel v etapě o dvě příčky za ním. V cíli už je také Petr Vlček. Do čela této kategorie se vrátil Američan Ricky Brabec.

Pondělní vítěz kategorie kamionů Gerard de Rooy během jediné etapy ukrojil polovinu z náskoku lídra soutěže Eduarda Nikolajeva. Rus v Kamazu vede už jen o necelých 33 minut. Aleš Loprais si připsal devátou pozici. V celkovém pořadí jsou před jezdcem Tatry stále jen dva Kamazy a dva vozy Iveco.

To Tatry týmu Buggyra ještě ani v úterý ráno našeho času do bivaku nedorazily. Martin Šoltys zapadl v dunách. Kamion sice dokázal vyhrabat, ale kvůli tmě byla posádka nucena nocovat v dunách. Martin Kolomý, soutěžící v hodnocení jezdců vypadlých v úvodní části rallye, prorazil olejovou vanu a cestu do cíle minul některé kontrolní body.

Olga Roučková mezi buginami SxS skončila šestnáctá a 19. pozici si drží celkově.

V klasifikaci "půldakaru", tedy jezdců vypadlých v první polovině soutěže, byl Martin Macík mladší v LIAZu druhý. Nestačil jen na Orlanda Terranovu v automobilu Mini. "Parádní etapa. Tak by to mělo vypadat, i když těžší etapu jsem asi nejel. Sto kilometrů dun pro kamčák občas těžko zdolatelných. Předjeli jsme Kolomajze, pak oba Rusy a letěli jsme pořád svoje tempo," liboval si v cíli pilot týmu Big Shock Racing, který by v hodnocení všech kamionů obsadil třetí místo.

Aleše Lopraise opět potrápila technika. Začátek 7. etapy Rallye Dakar jel na špici, pak ale nastaly trable s motorem. Loprais se drží na 5. místě. | Video: LopraisTeam

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.