Aktualizováno 14. 1. 2019 7:28
Po dni volna předvedli Martin Šoltys v Tatře i Martin Prokop s Fordem své nejlepší výkony na letošním Dakaru. Výborně zajel také motocyklista Milan Engel.
Martin Šoltys na tratí Rallye Dakar
Martin Šoltys na tratí Rallye Dakar | Foto: Buggyra

Jezdec Buggyry Šoltys byl v šestém dějství, které zavedlo účastníky Rallye Dakar z Arequipy spět do San Juan de Marcony, mezi soupeři v kamionech šestý  V letošním ročníku slavné soutěže byl zatím nejlépe na sedmé příčce. Za vítězným Gerardem de Rooyem v Ivecu zaostal  o 1:20 hodiny.

Hned za Šoltysem se umístil Aleš Loprais v další Tatře. Ten je tak celkově šestý, Šoltysovi patří už osmá příčka.

Prokop se během 310 měřených km držel stále v první desítce celkového pořadí automobilů. Na vítězného Sébastiena Loeba v Peugeotu ztratil 19:22 minuty. Devítinásobný mistr světa v rallye tak stáhl deficit na lídra Násira Al Attíja s Mini na necelých 38 minut. Prokop se posunul na sedmé místo. Tomáš Ouředníček, druhý jezdec týmu MP-Sports byl třiatřicátý.

V nově zavedeném hodnocení jezdců, kteří vypadl v úvodní polovině Dakaru si výborně vedli čeští piloti kamionů. Martin Kolomý s Tatrou byl druhý a Martin Macík mladší v LIAZu skončil  hned za ním. Zde se ovšem počítají všichni účastníci "půldakaru" dohromady, nad síly českých závodníků byl jen Orlando Terranova v  automobilu Mini. Čtyřkolkář Tomáš Kubiena se do soutěže nevrátil, protože v Peru nemá k dispozici další motor.

Svůj nejlepší výkon letošního Dakaru předvedl také motocyklista Milan Engel, jenž byl šestnáctý. Jan Brabec. Doplatil na navigační chyby a s devítihodinovou penalizací přišel o veškeré naděje uspět v celkovém klasifikaci v níž se rázem propadl až na 55. pozici.

"Byly tam dva okruhy na trati a já jsem neprojel část kontrolních bodů. GPSka mi ukazovala totální zmatek. Byl jsem z toho celou etapu rozhozený a snad desetkrát letěl k zemi," hlásil Brabec bezprostředně po dojezdu do bivaku. Do cíle dorazili i zbývající čeští motorkáři Petr Vlček, Jan Veselý a Gabriela Novotná.

Olga Roučková se stále drží v souboji kategorie SxS. Pilotka buginy Can-Am byla v neděli 19.a celkově se zlepšila na 20. pozici.

Aleš Loprais se navzdory dvěma defektům udržel i po 6. etapě z Arequipy do San Juanu de Marcona mezi šesticí nejlepších posádek hodnocení kamionů. | Video: LopraisTeam