Černý český den na Dakaru: Macík opravoval uražené kolo, Kubiena skončil

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 12. 1. 2019 10:11
Naděje hned dvou českých želízek v ohni na velký úspěch v letošním Dakaru se otřásly v páteční páté etapě v samých základech. Martin Macík mladší, který byl čtvrtý mezi kamiony, stál na trati rychlostní zkoušky a opravoval svůj LIAZ, čtyřkolkář Tomáš Kubiena úplně skončil.
Macík se na Dakaru pozvracel za jízdy, a pak spadl z 5 metrů a urazil kolo. | Video: BIG SHOCK!

Macíkova posádka, která ještě na třetím kontrolním bodě vedla, zápasila přibližně v polovině 519 km dlouhé "speciálky" s následky havárie.

"Bohužel, na dvoustém kilometru po dlouhé rovince s feš-fešem číhal nenápadný schod, po kterém následoval Frantův skok. Když bychom jeli tři metry vedle, tak by se to nestalo. Ale tak to je. Dopad byl tvrdý a odneslo ho kolo. Dali jsme se do oprav, naštěstí jsme s sebou měli náhradní díly, protože byla maratonská a už se nám podobná věc v minulosti stala. Vše jsme vyměnili, provizorně kolo přichytili a s omezenými možnostmi pokračovali do cíle etapy," popsal kritický moment pilot vozu týmu Big Shock Racing.

Zásadní teď bude, jakou penalizaci Macík obdrží, případně, zda mu organizátoři dovolí pokračovat v závodě. "Chceme jet dál a udělali jsme maximum pro to, aby se to povedlo. Franta jede neskutečně. Ukázali jsme, že je reálné porážet i ruské Kamazy a v druhé polovině na to chceme zase šlápnout a přesvědčit, že to nebyla jenom náhoda, že na to máme," dodal český závodník.

Kubiena vzdal po 54 km měřené zkoušky kvůli problémům s motorem svého stroje IBOS. Závodník týmu Moto Racing Group,který byl na průběžné páté pozici, tak nedokončí ani svůj třetí Dakar. V roce 2017 skončil také v páté etapě, loni už ve třetí. Kubiena může, podobně jako Martin Kolomý, pokračovat po volném dni ve zvláštní klasifikaci pro odhadnuté jezdce, jakémsi "Půldakaru".

Martin Prokop i přes nucenou opravu přední nápravy po předchozí etapě sehrál  v druhé části maratonské etapy s hvězdami kategorie automobilů rovnocennou partii a byl klasifikován na osmé pozici.

Motocyklisté Jan Brabec a Milan Engel skončili původně hned za sebou na 21., respektive 22. pozici. Engel se ale po osmiminutové penalizaci posunul na 30. místo. V cíli v Arequipě jsou už také Gabriela Novotná, Petr Vlček i Jan Veselý.

Kvůli husté mlze byla etapa automobilů, kamionů a bugin SxS. V oficiálních výsledcích tak ještě na ránem našeho času panoval velký zmatek a řada českých jezdců v nich chyběla. Do osmého kontrolního bodu, kde byla jízda přerušena, však dorazili vedle Macíka i Tatry Aleše Lopraise a Martina Šoltyse a Tomáš Ouředníček s Fordem. Olga Roučková s buginou Polaris je na časomíře naposledy zaznamenána na konci první části této etapy.

V sobotu čeká účastníky Dakaru volný den, další etapa startuje v neděli. Do ní se mohou vydat i jezdi, kteří první polovinu soutěže nedokončili, pojedou ve vlastní klasifikaci.

Aleš Loprais se na Rallye Dakar dostává do tempa. Po 5. etapě mají účastníci závodu den volna. Lopraisův tým toho využije a vymění na Tatře, co se dá. | Video: LopraisTeam
 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy