Černý český den na Dakaru: Macík opravoval uražené kolo, Kubiena skončil

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 12. 1. 2019 10:11
Naděje hned dvou českých želízek v ohni na velký úspěch v letošním Dakaru se otřásly v páteční páté etapě v samých základech. Martin Macík mladší, který byl čtvrtý mezi kamiony, stál na trati rychlostní zkoušky a opravoval svůj LIAZ, čtyřkolkář Tomáš Kubiena úplně skončil.
Macík se na Dakaru pozvracel za jízdy, a pak spadl z 5 metrů a urazil kolo. | Video: BIG SHOCK!

Macíkova posádka, která ještě na třetím kontrolním bodě vedla, zápasila přibližně v polovině 519 km dlouhé "speciálky" s následky havárie.

"Bohužel, na dvoustém kilometru po dlouhé rovince s feš-fešem číhal nenápadný schod, po kterém následoval Frantův skok. Když bychom jeli tři metry vedle, tak by se to nestalo. Ale tak to je. Dopad byl tvrdý a odneslo ho kolo. Dali jsme se do oprav, naštěstí jsme s sebou měli náhradní díly, protože byla maratonská a už se nám podobná věc v minulosti stala. Vše jsme vyměnili, provizorně kolo přichytili a s omezenými možnostmi pokračovali do cíle etapy," popsal kritický moment pilot vozu týmu Big Shock Racing.

Zásadní teď bude, jakou penalizaci Macík obdrží, případně, zda mu organizátoři dovolí pokračovat v závodě. "Chceme jet dál a udělali jsme maximum pro to, aby se to povedlo. Franta jede neskutečně. Ukázali jsme, že je reálné porážet i ruské Kamazy a v druhé polovině na to chceme zase šlápnout a přesvědčit, že to nebyla jenom náhoda, že na to máme," dodal český závodník.

Kubiena vzdal po 54 km měřené zkoušky kvůli problémům s motorem svého stroje IBOS. Závodník týmu Moto Racing Group,který byl na průběžné páté pozici, tak nedokončí ani svůj třetí Dakar. V roce 2017 skončil také v páté etapě, loni už ve třetí. Kubiena může, podobně jako Martin Kolomý, pokračovat po volném dni ve zvláštní klasifikaci pro odhadnuté jezdce, jakémsi "Půldakaru".

Martin Prokop i přes nucenou opravu přední nápravy po předchozí etapě sehrál  v druhé části maratonské etapy s hvězdami kategorie automobilů rovnocennou partii a byl klasifikován na osmé pozici.

Motocyklisté Jan Brabec a Milan Engel skončili původně hned za sebou na 21., respektive 22. pozici. Engel se ale po osmiminutové penalizaci posunul na 30. místo. V cíli v Arequipě jsou už také Gabriela Novotná, Petr Vlček i Jan Veselý.

Kvůli husté mlze byla etapa automobilů, kamionů a bugin SxS. V oficiálních výsledcích tak ještě na ránem našeho času panoval velký zmatek a řada českých jezdců v nich chyběla. Do osmého kontrolního bodu, kde byla jízda přerušena, však dorazili vedle Macíka i Tatry Aleše Lopraise a Martina Šoltyse a Tomáš Ouředníček s Fordem. Olga Roučková s buginou Polaris je na časomíře naposledy zaznamenána na konci první části této etapy.

V sobotu čeká účastníky Dakaru volný den, další etapa startuje v neděli. Do ní se mohou vydat i jezdi, kteří první polovinu soutěže nedokončili, pojedou ve vlastní klasifikaci.

Aleš Loprais se na Rallye Dakar dostává do tempa. Po 5. etapě mají účastníci závodu den volna. Lopraisův tým toho využije a vymění na Tatře, co se dá. | Video: LopraisTeam
 

Právě se děje

Další zprávy