Macík byl blízko prvnímu triumfu na Dakaru, etapový vavřín mu nakonec vyfoukl Kamaz

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 11. 1. 2019 13:57
Martin Macík mladší byl ve čtvrté etapě Rallye Dakar kousek od svého prvního triumfu na slavné soutěži. Pilot LIAZu ještě na posledním kontrolním bodu vedl, nakonec s Andrejem Karginovem v Kamazu prohrál o minutu a 29 vteřin.
Podívejte se, jak Martin Macík hodnotí čtvrtou etapu | Video: BIG SHOCK!

"To zas byla parádní rozbíječka! Samej kamen, skála a řečiště ve fešáku (feš-feš, pozn. red.)… Kde to šlo tak jsem držel, kde to bylo moc rozbité jsem šetřil," popsal z bivaku své dojmy Macík, jenž celkově poskočil na čtvrtou příčku.

Aleš Loprais oslavil 39. narozeniny osmým místem a posunul se do top 10 průběžné klasifikace, Martin Šoltys byl v cíli jako šestnáctý. Martin Kolomý start etapy kvůli opravě poškozeného kardanu nestihl, a vypadl tak z celkového hodnocení Rallye Dakar.

Prokop válčil s poloosou

Martin Prokop během čtvrteční etapy ztratil, když ze šesté průběžné pozice spadl na 15. příčku. Od nejrychlejšího muže dne, Násira Al Attíji s Toyotou, ho dělilo necelých 54 minut. Katařan si tak upevnil vedení v čele rallye, Prokop zůstává jedenáctý.

Příčinou zdržení jihlavského pilota byla prasklá poloosa. Tu sice spolujezdec Jan Tománek provizorně opravil, ale naděj vozu v barvách MP-Sports na celkový úspěch jsou ohrožené. 

"Kluci z asistenčního kamionu to teď mění, ale uvidíme, co se nám podaří. V pátek nás čeká nejdelší etapa a auto teď není ve formě. Provází nás smůla a bojím se, že dobrý výsledek je ztracený. Budeme ale bojovat do konce," uvedl Prokop. Ten využil toho, že posádka Filipa Škrobánka je oficiálně stále v závodě, takže mu může pomoci. Prokopův týmový kolega Tomáš Ouředníček skončil na 35. příčce.

Čtyřkolkář Tomáš Kubiena obsadil osmou pozici, byť ještě v její polovině vedl. Jezdec týmu Moto Racing Group pak ale začal ztrácet a na vítězného Alexandra Girouda z Francie nabral ztrátu 34 minut. V celkovém pořadí soutěže se Kubiena posunul na páté místo.

Motocyklista Jan Brabec odvedl svůj vysoký standard a po 26. místě v etapě se celkově drží na 25. pozici. "Jeli jsme krásný rychlý úseky, který se mi fakt líbily, ale pak přišly na řadu řečiště, která absolutně nesnáším. Takže jsem jel na pohodičku, abych to zbytečně nezahodil. Tam se dají snadno zlomit řidítka. A dneska jsme bez servisu. Není tady Pába (Pabiška), aby mi to pomohl spravit," uvedl jezdec týmu Big Shock Racing.

Sedm pozic za ním je Milan Engel. Do bivaku v Tacně dorazili také Petr Vlček, Gabriela Novotná a Jan Veselý. Novým lídrem mezi motorkáři se stal Američan Ricky Brabec, jenž etapu vyhrál.

Olga Roučková jedoucí v kategorii SxS nebyla v pátek ráno našeho času ještě klasifikována.

Ve čtvrtek účastníci Dakaru odjeli první část takzvané maratonské etapy. To znamená, že tentokrát je v bivaku nečeká žádný doprovod a případné poruchy si musí opravit sami. Druhý díl je "maratonky" na programu v pátek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Pirát Marcel Kolaja byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který je členem evropské frakce zelených, byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu (EP). Ve druhém kole získal 344 hlasů z 668 platných. Kolaja byl v první polovině pětiletého volebního období místopředsedou EP, z obhajoby funkce ale ve středu "z taktických důvodů" po druhém kole odstoupil.

Pět kvestorů spolu s předsedou a 14 místopředsedy tvoří vedení EP. Kvestoři jsou většinou pověřeni administrativními a finančními záležitostmi týkajícími se přímo poslanců a chodu parlamentu, jsou členy předsednictva s poradním hlasem.

Ve středu si EP zvolil za předsedkyni maltskou lidoveckou političku Robertu Metsolaovou. Post místopředsedkyně obhájila Češka Dita Charanzová, zvolená za hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Vláda schválila podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle kterého má Česko vrátit asi miliardu za zemědělské dotace

Vláda ve středu schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise z listopadu 2021, podle nějž má Česko vrátit zhruba 44,1 milionu eur (v přepočtu asi 1,08 miliardy korun) zemědělských dotací kvůli jejich nedostatečné kontrole. Potvrdil to mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Návrh předložil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Žaloba nemá odkladný účinek a podle prováděcího rozhodnutí Evropské komise bude Česko muset částku vrátit do rozpočtu Evropské unie. O dané peníze se tak Česku sníží jiné platby z unijního svazku. Evropská komise původně za chybné čerpání evropských zemědělských dotací v letech 2015 až 2017 vyměřila finanční korekci v přepočtu zhruba 7,5 miliardy korun, státu se ji podařilo snížit ve smírčím řízení. Ministerstvo zemědělství nesouhlasí ani s nižší finanční korekcí, chtělo by ji buď dále snížit, nebo zajistit, aby se dotace nekrátily vůbec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy