Topili jsme, ale Franta fungoval výborně, říká Macík. Veselý si narazil žebra

Radek Vičík Radek Vičík
11. 1. 2019 14:01
Martin Macík mladší se na svém pátém Dakaru v roli pilota málem dočkal prémiového etapového vítězství. Ve čtvrtek dlouho vedl, ale nakonec ho o minutu a půl porazil Rus Andrej Karginov v Kamazu.
Martin Macík mladší na trati čtvrté etapy Rallye Dakar. | Video: BIG SHOCK!

Vysoké duny vystřídala ve čtvrtek technická trať. Etapa byla úzká, rozbitá, rychlá s pískem feš feš, řečišti a kameny. Přesně to Macíkovi i jeho kamionu LIAZ zvaném "Franta" vyhovuje.

"Topili jsme, ale pořád jsme měli na mysli, že je maratonská a musíme jet s klidem. Když to šlo, byla pista, tak jsem jel naplno. Když to bylo v řečištích hodně kamenité, jeli jsme pomaleji. Ale auto fungovalo výborně. Navigátor František se nikde neztratil. Já jsem udělal jen dvě malinké chybičky, poslal jsem to do nějakých kamenů. Jinak cajk," připomněl pilot týmu Big Shock Racing fakt, že šlo o první část maratonské etapy a v bivaku tam nebyl připraven žádný servisní tým.

Druhé místo v etapy Macík a jeho tým potěšilo, ale posádka žluto-černého kamionu ho nijak nepřeceňuje. "Jsme rádi. Ale znáte nás, zas tolik to neprožíváme. A nezapomínejme, že jsme zatím ve čtvrté etapě Dakaru. Jeli jsme, jak umíme," doplnil navigátor František Tomášek. 

Aleš Loprais na trati slavil 39. narozeniny. K nim si nadělil velmi dobrou jízdu bez vážnějších problémů a v cíli slušné osmé místo. "Máme za sebou další náročný den, ale nic jiného už tady v Peru ani nečekáme. Jsme rádi, jak jsme tuto první ze dvou maratonských etap zvládli a snažíme se co nejlépe připravit na tu druhou. Zítra to nebude o nic jednodušší,"  uvedl rodák z Olomouce.

To motocyklista Jan Veselý byl rád, že do bivaku vůbec dorazil. Na trati měl totiž pád a při něm si narazil žebra. Protože to je ale ostřílený bojovník, chce s es bolestí prát dál.

"Při banálním pádu jsem spadl zády na kámen a tam, kde končí chránič, jsem si ho vrazil do žeber. Vyrazil jsem si dech, pak jsem ale nemohl dojít ani necelých 30 km do cíle. Zlomené to snad není, ale fakt hodně to bolí! Střílí to i do lopatky. V medical centru jsem dostal jen prášky na bolest, trochu zabírají," uvedl jezdec se startovním číslem 68.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Cenu Arnošta Lustiga získá zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek

Cenu Arnošta Lustiga, kterou její laureáti dostávají za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost, obdrží tuto středu výkonný ředitel a zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. V České televizi to řekl předseda výboru ceny kardiochirurg Jan Pirk. Cena se udílí každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako spisovatel Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot. V minulosti ji získali například chirurg Pavel Pafko, biskup Václav Malý nebo hlasatelka Kamila Moučková.

Šimon Pánek byl v roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před politikou dal ale přednost charitativní činnosti, začal se věnovat projektům humanitární a rozvojové pomoci a stál u zrodu společnosti Člověk v tísni. Dnes je stále ředitelem této největší středoevropské organizace svého druhu, která působila v mnoha krizových a válečných oblastech.

Podle Pirka Šimon Pánek splňuje všechna čtyři kritéria - lidskost, spravedlnost, odvahu a statečnost - zcela jednoznačně. "Nedá se nic vypíchnout, protože oni často poskytují pomoc v zemích po přírodních katastrofách, ve válečných konfliktech, na těch nejzapadlejších koutech světa a k tomu všemu je potřeba všechny ty čtyři vlastnosti," podotkl Pirk.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Finále Východní konference NBA otevřelo lépe Miami, zdolalo Boston

Basketbalisté Miami uspěli v prvním utkání finále Východní konference NBA, v němž na domácí palubovce porazili Boston 118:107. Hvězdou duelu byl zkušený křídelník Jimmy Butler, jenž nastřílel 41 bodů, když trefil mimo jiné 17 z 18 trestných hodů, a přidal také devět doskoků a pět asistencí. V sérii hrané na čtyři vítězná utkání se tak floridský celek a nasazená jednička konference ujal vedení 1:0.

Aktualizováno před 1 hodinou

V Praze se zřítila část domu, v sutinách nikdo nebyl

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě zasahovali hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy vycvičenými na vyhledávání osob. Na Twitteru to uvedli pražští hasiči. Stav domu prověřil statik, přijel také vyprošťovací kontejner.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Ulici policisté uzavřeli. "Před 23:00 jednotky hasičů opustily místo a vrátily se zpět na své základny. Z důvodu špatné stability objektu zůstala ulice i po odjezdu hasičů stále uzavřena," sdělil pozdě večer Daniel Fík z pražského hasičského sboru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy