Kolomého zradila princezna Kardanka. Pilot Tatry ještě nedojel do bivaku

Radek Vičík Radek Vičík
10. 1. 2019 13:29
Zatímco v pohádce O chytrém Honzovi je princezna Kardanka veskrze kladnou postavou, Martin Kolomý nebude na kardan vzpomínat vůbec v dobrém. Právě tato součástka ho zradila ve středeční třetí etapě Rallye Dakar a ukončila naděje na zisk vysněnou trofej.
Rallye Dakar 2019, 1. etapa: Martin Kolomý, Tatra
Rallye Dakar 2019, 1. etapa: Martin Kolomý, Tatra | Foto: Buggyra

V dunovém poli taková závada znamenala konec nadějí, i když Tatra byla po několika holinách oprav znovu provozuschopná. "Auto včera opravili. Dostali se do dun v nadmořské výšce kilometr a půl. Hlásí, že se tam v noci nedá jet. Byli nuceni tam zůstat do rána," řekl ve čtvrtek krátce po poledni v exkluzivním živém vysílání pro deník Aktuálně.cz několikanásobný vítěz soutěže Josef Kalina.

Kolomý však stále ještě nedorazil do bivaku a podle manažera týmu Buggyra je minimální naděje, že bude pokračovat v absolutním hodnocení rallye. "Museli by tu být hodinu před posledním startujícím a ještě s povolením pořadatelů," připomněl Jan Kalivoda.

Kolomý se tak zapojí do soutěže znovu asi až po dni volna, kdy je vypsána zvláštní kategorie pro vypadlé jezdce, do níž se započítávají právě jen časy z druhé poloviny Dakaru.

Na opačné škále emocí se nyní nachází Martin Macík mladší. Ten byl ve svém LIAZu klasifikován na pátém místě. A stejnou pozici drží i v celkovém hodnocení.

"Několikrát jsme se zakopali, vypadalo to, že se nedostaneme ven, a nakonec jsme vyvázli relativně snadno.Udělal jsem udělal chybku, když jsme sjížděli dunu a potřebovali zahnout doprava. Pořád jsme měli náklon a dole bylo dvoumetrové řečiště a díra. Bylo to sypké, já neměl rychlost, tak jsme spadli do toho řečiště. Franta si skoro lehnul, takže jsme podfukovali, musel jsem se otočit… Kdyby to bylo natočené, tak nikdo neuvěří, že se z toho dostaneme. Ale podařilo se. Svépomocí," líčil dojmy Macík.

Stále náročnější úseky v písčitém terénu a vyschlých kamenitých řečištích sedí Martinu Porkopovi, který se už dostal na dohled první desítky průběžného pořadí automobilů. A to i přes skutečnost, že úvodní část celkem 331 měřených kilometrů mu nevyšla podle jeho představ.

"V první části etapy jsem nebyl spokojený se svým tempem a nasazením, takhle jsem si prostě nepředstavoval, že na Dakaru pojedu. Začali jsme defektem, který jsme rychle vyměnili, ale následně jsem udělal chybu v dunách. Nemohl jsem vyjet do jednoho trychtýře, na jehož hraně jsem se lekl, zašlápl auto a my zůstali ležet na břiše. Při vykopávání se nám zasekla noha heveru a tak jsme tam celkem dlouho stáli a předjelo nás hodně aut. Na trati začalo být těsno, když se v ideálních průjezdových místech objevovaly motorky, čtyřkolky a další auta. To se zdá najednou i poušť být malá," prohlásil jihlavský jezdec.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy