Rallye Dakar se znovu pojede jen po Saúdské Arábii, novinkou budou elektromobily

Radek Vičík Radek Vičík
11. 5. 2021 19:46
Také třetí ročník Rallye Dakar konaný na Blízkém východě se celý bude konat na území Saúdské Arábie. Potvrdila to úterní online prezentace trati pro příští ročník slavné soutěže.
Tomáš Enge (Can-Am) na Rallye Dakar 2021.
Tomáš Enge (Can-Am) na Rallye Dakar 2021. | Foto: Buggyra

44. ročník legendární soutěže tentokrát nezačne v Džiddě, kde bude vykládka techniky z lodě vyplouvající z Marseille. Technické přejímky, shakedown a start první etapy bude hostit Háil na severu země.

Začátek rallye je na plánován na 2. ledna. Odpočinkový den je naplánován v  hlavním městě Rijádu. Do Džiddy účastníci Dakaru dorazí 14. ledna, kdy vyhlášení známi vítězové všech kategorií. Podrobný program bude znám koncem listopadu.

Piloti automobilů, bugin SSV, nákladních aut a elita třídy motocyklů a čtyřkolek se budou pohybovat po trati už jen podle elektronické navigace. Bezpečnost motorkářů a čtyřklokářů mají posílit vylepšené airbagy v kombinézách

Organizátoři ze společnosti ASO kladou velký důraz na alternativní pohony. Vedle vozů s klasickým spalovacím motorem se na start poprvé postaví vozy nové třídy T1-E, tedy elektromobily. Závodní pole kamionů má rozšířit větší počet hybridů.

Také příští rok se v rámci Rallye Dakar pojede soutěž historických automobilů a nákladních aut pod názvem Dakar Classic. Pořadatelé "klasiky" pustí i do jednodušších dun.

Trať Rallye Dakar 2022
Trať Rallye Dakar 2022 | Foto: ASO
 

Právě se děje

před 30 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy