Llovera se vrací pod křídla ostravského týmu Fesh Fesh. Ten čeká rekordní Dakar

Radek Vičík Radek Vičík
26. 11. 2021 15:01
Tým Fesh Fesh se bude na lednové Rallye Dakar starat o rekordní počet kamionů, celkem čtyři. Ke spolupráci s ostravským týmem se vrátil i vozíčkář Albert Llovera.
Albert Llovera se svojí posádkou před vozem Iveco připraveným na Rallye Dakar 2022
Albert Llovera se svojí posádkou před vozem Iveco připraveným na Rallye Dakar 2022 | Foto: Fesh Fesh

Handicapovaný andorrský pilot zná zázemí ostravské stáje velmi dobře. Llovera totiž v barvách předchůdce pod názvem Bonver Dakar Project absolvoval Dakar v letech 2016 a 2018.

"S ostravským týmem Tomáše Vrátného jsem v roce 2016 poprvé v kamionu absolvoval Rallye Dakar. A k tomuto fantastickému týmu jsem se rozhodl vrátit. Oceňuji jeho 'rodinnou atmosférou' a skvělé týmové zázemí," zdůvodnil své rozhodnutí Llovera.

Dnes 55letý jezdec býval úspěšným lyžařem. Roku 1985 se dokonce na olympiádě v Sarajevu stal nejmladším účastníkem soutěží ve sjezdovém lyžování. Jenže už v další sezoně měl těžký pád, při němž si poranil míchu a je od té doby ochrnutý od pasu dolů.

S počátkem nového milénia objevil vášeň pro rallye a dokonce stihl i poslední Dakar na africkém kontinentu. Jako první handicapovaný sportovec dokončil slavnou rallye za volantem nákladního vozu. Dokázal tak to, co před ním nezvládl dokonce ani bývalý pilot F1 Clay Regazzoni s Tatrou 815.

Llovera v barvách ostravské stáje závodil s Tatrou Jamal, kterou nyní vyměnil za Iveco Powestar. Vůz disponuje 13litrovým motorem, který má výkon úctyhodných tisíc koní. Převodovka je automatická šestirychlostní. Vzhledem k potřebám pilota je do vozidla instalováno ruční ovládání plynu a brzdy.

Vedle Andořana budou posádku tvořit mechanik Marc Torres a navigátor Jorge Salvador Coderch.

Sám šéf týmu Fesh Fesh předvede na Dakaru poprvé nový speciál Ford Cargo. Ten je postaven na osvědčeném tatrováckém podvozku s centrální nosnou rourou. "S Fordem a Ivecem jsme se rozhodli vyrazit ještě před Dakarem do Maroka, abychom si je vyzkoušeli v dunách. S výsledkem testů jsme spokojeni," popsal Vrátný závěrečné přípravy před odjezdem k nalodění v přístavu v Marseille.

Tomšá Vrátný, Ford Cargo EVO I
Tomšá Vrátný, Ford Cargo EVO I | Foto: Fesh Fesh Group

Šéf týmu bude Ford sám řídit, palubním mechanikem bude Jaromír Martinec. Navigátorem se stal polský závodník Bartolomiej Boba, který s týmem spolupracuje od loňského roku.

To ale není vše. Tým Fesh Fesjh se v lednu bude starat o rekordní počet kamionů. V hlavní soutěži s jeho podporou nastoupí také Litevec Vaidotas Paskevicius, který usedne do Tatry Jamal Evo I.

V kategorii Dakar Classic usedne slovenský jezdec Radovan Kazarka do Tatry 815 4×4. Ta byla přestavěna ve stylu legendární "Pumy", s níž Karel Loprais třikrát vyhrál Dakar. Navigátorem bude veterán Josef Kalina.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

MOV definitivně potvrdil, že biatlonistky dostanou bronz za štafetu v Soči 2014

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) definitivně potvrdil, že biatlonistky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková dostanou po diskvalifikaci Ruska za doping dodatečně bronz ze štafety na ZOH v Soči 2014. Češky skončily v závodě při vítězství Ukrajiny čtvrté, na druhou pozici místo Rusek se posunou původně třetí Norky.

"Dnes jsme po dlouhém očekávání obdrželi dopis od Mezinárodního olympijského výboru, který potvrzuje, že české biatlonistky jsou třetí ve štafetě na hrách v Soči," uvedl v tiskové zprávě Českého olympijského výboru jeho sportovní ředitel Martin Doktor.

MOV o diskvalifikaci ruských biatlonistek ze štafety na 4×6 km rozhodl už v listopadu roku 2017, tehdy kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září roku 2020 rozhodl v jejich prospěch, neboť o jejich zapojení do státem organizovaného dopingu nebyl dostatek důkazů. S odvoláním však neuspěla další členka štafety Olga Zajcevová, a proto dnes MOV změnu pořadí závodu definitivně potvrdil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy