Prokop na Dakaru zazářil v autě, byl třetí. Loprais v kamionech doplatil na trest

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 2. 1. 2022 15:03
V neděli čekala účastníky Rallye Dakar první dlouhá etapa. Na smyčce se startem a cílem v Háilu byl vypsán 338 km dlouhý měřený úsek.
Martin Prokop, Ford na Rallye Dakar 2022
Martin Prokop, Ford na Rallye Dakar 2022 | Foto: Reuters

Martin Prokop ve Fordu obsadil třetí místo. Nad síly českého pilota ve Fordu byli jen vítězný Katařan Al-Attíja v Toyotě a Sébastien Loeb se speciálem Prodrive.

"Viděl jsem, že kluci měli nějaké problémy s navigací. Viktor (Chytka - navigátor) udělal naopak skvělou práci, neztratili jsme žádný čas s navigací. Jeli jsme čistě," uvedl Prokop na sociálních sítích.

Jezdec Benzina Orlen Teamu je třetí i celkově, na Al-Attíju ztrácí 22:39 minuty. Jihlavský pilot jel takticky, až do mezičasu na 240 km se držel kolem 15. pozice. Pak ale zabral a využil také problémů řady rivalů.

Například dakarský rekordman v počtu vítězství Stéphane Peterhansel si na 153. kilometru poškodil přední nápravu, musel čekat na pomoc a na dalších mezičasech měl více než pětihodinovou ztrátu na Al-Attíju.

Třetí příčku původně vybojoval i pilot kamionu Aleš Loprais. Ten se za volantem Pragy dokázal jako jediný dostat mezi suverénní piloty ruského Kamazu, jenže pak dostal patnáctiminutovou penalizaci a klesl na pátou pozici.

"Speciálka byla navigačně náročná, ale zároveň nabídla opravdu hezké scenérie. Podle mě šlo o jednu z nejhezčích etap, jaké jsme zatím v Saúdské Arábii zažili. V polovině testu nám odešel levý přední brzdový buben. Každé razantnější přibrzdění od té chvíle posílalo auto do smyku, takže jsem měl nervy, ale tempo se nám podařilo udržet. Škoda, mohlo to být ještě lepší, ale nesmíme se rouhat," uvedl pilot Pragy ještě před tím, než se dozvěděl o trestu.

Stejný trest dostal i Martin Macík mladší v Ivecu a ze šesté pozice o jednu spadl. I přes zdržení při defektu vybojoval umístění v elitní desítce chilský pilot Buggyry Ignatio Casale (8.) s Tatrou. Martin Šoltys s druhým Ivecem v barvách stáje Big Shock! Racing nabral v etapě více než dvouhodinovou ztrátu.

Z českých motocyklistů se do první dvacítky prodral jen Jan Brabec na 17. místě. Milan Engel obsadil 21. pozici, Martin Michek 43. a David Pabiška skončil na 65. příčce.

V celkovém pořadí se Brabec posunul do top 20, naopak pro Michka nedělní ztráta téměř 70 minut znamenala propad až do páté desítky.

"Asi na 50. kilometru se stala navigační chyba, což rozhodilo celý předek. Pětačtyřicet minut jsme bloudili ve skupinkách. Se mnou byl například Toby Price, Ricky Brabec a Kevin Benavides… Myslím, že nás zamotal Španěl Joan Barreda. Když jsme jeli po pistě, tak se najednou vrátil zpátky a trošku tam celý startovní pole rozhodil," uvedl Michek z týmu Orion-Moto Racing Group.

Aleš Loprais, Praga na Rallye Dakar 2022
Aleš Loprais, Praga na Rallye Dakar 2022 | Foto: InstaForex Loprais Team

V celkovém pořadí se na prvních čtyřech místech seřadili jezdci čtyř různých značek. Vedení si udržel Australan Daniel Sanders na stroji Gas Gas. Tři minuty za ním se umístili Pablo Quintanilla s Hondou, Matthias Walkner na KTM a Adrien van Beveren v sedle Yamahy.

Josef Macháček v buggy Can-Am byl v hodnocení lehkých prototypů dvanáctý, celkově je na tom o místo lépe.

"Nečekal jsem, že kolem Háilu budou tak těžké terény, protože jsem tady jel před dvěma týdny závod. Pořadatel ale našel skály, kameny, pláně. Byla to poctivá africká etapa," uvedl Macháček, který podobě jako řada dalších jezdců po dlouhém hledání vynechal jeden z kontrolních bodů a očekává penalizaci.

Nedělní etapa příliš nevyšla českým jezdcům na čtyřkolce. Zdeněk T"ma byl jedenáctý a Tomáš Kubiena s deficitem téměř šest hodin sedmnáctý. Oba tak vypadli z první desítky celkového pořadí.

"Je to asi nejtěžší úvod Dakaru, jaký jsem zažil. Fakt dobrá zkouška. Osmdesát kilometrů před koncem jsem se ztratil," přiznal Tůma.

Prudký déšť a následné povodně přinutily pořadatele změnit plány. V pondělí se místo plánované první části maratonské etapy s koncem v provizorním bivaku bez mechaniků se pojede klasická rychlostní zkouška.

Rallye Dakar - 1. etapa: Háil - Háil (514 km celkově/333 km rychlostní zkouška).

Automobily: 1. N. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Toyota) 3:19:57, 2. Loeb, Lurquin (Fr./Prodrive) -12:07, 3. Prokop, Chytka (ČR/Ford) -21:21, …26. Zapletal, Sýkora (ČR, SR/Ford) -1:09:45.

Průběžné pořadí: 1. N. Attíja, Baumel 3:30:53, 2. Loeb, Lurquin -12:44, 3. Prokop, Chytka -22:39, …25. Zapletal, Sýkora -1:12:20.

Lehké prototypy: 1. Quintero, Zenz (USA, Něm./OT3) 4:08:28, …12. Macháček, Vyoral (ČR/Can-Am) -1:12:00.

Průběžné pořadí: 1. Quintero, Zens 4:21:35, …11. Macháček, Vyoral 1:14:25.

SSV (buggy): 1. Domžala (Pol./Can-Am) 4:23:19.

Průběžné pořadí: 1. Domžala 4:37:26.

Motocykly: 1. Sanders (Austr./KTM) -3:43:10, 2. P. Quintanilla (Chile/Honda) -2:07, 3. Walkner (Rak./KTM) -8:31, …17. J. Brabec -32:37, 21. Engel -34:31, 43. Michek -1:05:12, 65. Pabiška (všichni ČR/KTM) -1:39:23.

Průběžné pořadí: 1. Sanders 4:38:40, 2. P. Quintanilla 3:07, 3. Walkner -11:06, …18. J. Brabec -43:32, 23. Engel -47:56, 41. Michek -1:09:27, 64. Pabiška -1:57:18.

Čtyřkolky: 1. Kancius (Lit./Yamaha) 4:57:02, …11. Tůma (ČR/Yamaha) -1:46:38, 17. Kubiena (oba ČR/Yamaha) -16:37:58.

Průběžné pořadí. 1. Kancius 6:15:37, …11. Tůma -11:55:58, 17. Kubiena 21:36:18.

Kamiony: 1. Sotnikov 3:53:14, 2. Nikolajev (oba Rus./Kamaz) -38, …5. Loprais (ČR/Praga) -24:15, 7. Macík (ČR/Iveco) -35:22, 21. Šoltys (ČR/Iveco) -2:05:08.

Průběžné pořadí: 1. Sotnikov 4:06:22, 2. Nikolajev -31, 3. Loprais -9:58, …6. Macík -20:56, 21. Šoltys -2:11:19.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy