Konec americké anabáze, Rallye Dakar míří do Saúdské Arábie. Češi se změny nebojí

Radek Vičík Radek Vičík
12. 3. 2019 12:41
Po jedenáctileté anabázi Rallye Dakar opustí Jižní Ameriku a zamíří na Blízký východ. Podle trojnásobného vítěze soutěže Násira Al Attíji promotér Amaury Sport Organisation (ASO) už podepsal pětiletý kontrakt s vládou Saúdské Arábie.
Za nitky přechodu Rallye Dakar na Blízký východ tahá katarský závodník Násir Al Attíja, vítěz letošního ročníku slavné soutěže.
Za nitky přechodu Rallye Dakar na Blízký východ tahá katarský závodník Násir Al Attíja, vítěz letošního ročníku slavné soutěže. | Foto: Reuters

Úspěšný katarský pilot to oznámil během domácí Velké ceny silničních motocyklů, která se o víkendu jela na okruhu v Losailu. ASO ani vláda ropné velmoci informaci zatím oficiálně nepotvrdily.

Mnohé indicie i zákulisní informace českých účastníků soutěže však naznačují, že jde o vysoce pravděpodobnou variantu hraničící s jistotou. "Je to logické. Dakar je dneska už jen byznys a v Saúdské Arábii ty peníze jsou. Pokud se podaří udělat dobrou trať, tak si lidé ani nevšimnou, že se rallye přestěhovala. Dodneška si spousta z nich myslí, že se Dakar pořád jezdí v Africe," uvedl šéf Buggyry Jan Kalivoda.

Jihoamerický exodus

Podle italského webu Money už ASO z Jižní Ameriky odvezlo veškeré své vybavení včetně vozidel. To byl jasný signál, že pro tento kontinent byl ročník 2019 posledním. Spekulovalo se o návratu do Afriky, ale Saúdové byli ochotni dát za každý ročník 16 milionů dolarů. Pětiletý kontrakt tedy činí 80 milionů USD (1,8 mld. Kč).

Na lednový termín má navíc v Africe právo soutěž Africa Eco Race pořádaná dvojnásobným dakarským vítězem Jeanem Louisem Schlesserem. Z "černého kontinentu" Dakar odešel po zrušeném ročníku 2008.

O tom, že se něco velkého skutečně děje, hovoří i významná změna v čele ASO. Minulý týden po 15 letech skončil ředitel Rallye Dakar Etienne Lavigne, na jeho místo nastoupil David Castera. 48letý Francouz byl ještě letos navigátorem Cyrila Desprese, s nímž vyhrál dvakrát Silk Way Rallye. Už loni přitom z ASO odešel sportovní ředitel Marc Coma.

Čeští účastníci slavné soutěže nejsou přesunem do Saúdské Arábie překvapení, podobné informace se šířily bivakem už v lednu v Peru. Martin Macík junior vidí v přesunu do destinace bližší o několik tisíc kilometrů výhody.

"Je velmi pravděpodobné, že se v Jižní Americe jelo naposledy. Nám přesun nevadí. Bude to mít i své výhody. Pokud se auta povezou zase lodí, bude cesta mnohem kratší než třeba do Limy. Zbyde nám tak víc času na přípravu aut a na trénink," uvedl 29letý závodník.

Lákadlem jsou nekonečné duny

Trať zatím hodnotit nechtěl, i když s Arabským poloostrovem už své zkušenosti má. "Jsou tam krásné duny, terén je podobný letošnímu Dakaru. Dovedu si představit, že bychom si to užili. Detailně si to ale teď nedovedu představit, počkám si na oficiální vyjádření," dodal Macík junior.

Olga Roučková je zatím zdrženlivější. "Jedná se o zajímavou destinaci. Máme se na co těšit, i když mám malé obavy z pozice ženy. Ale je to Dakar… Ještě bych ale počkala na oficiální odhalení tratě," uvedla jediná Češka, která Dakar dojela v sedle čtyřkolky i za volantem buginy.

Šéf roudnické Buggyry upozornil, že velkou část závodního pole Dakaru tvořili jihoameričtí závodníci. "Důležité bude tyto účastníky nahradit domácími. Ale je tam spousta bláznů, kteří rádi závodí. Ono se v tom vedru moc jiného dělat nedá. Skoro každý má doma off-road a třeba ve čtyři v noci se zvednou a jedou jezdit do dun," uvedl Kalivoda.

Zda se soutěž skutečně postěhuje, bude známo nejpozději začátkem dubna. To ASO chystá tiskovou konferenci s informacemi před Rallye Dakar 2020.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy