Macík a Šoltys zajeli na vteřinu stejný čas, Kubienu z pomyslných stupňů srazil trest

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 5. 1. 2020 20:45
První etapou z Džiddy do Vadže začala premiérová Rallye Dakar na území Saúdské Arábie. Úvodní den účastníci absolvovali 752 kilometrů, z toho 319 v rámci rychlostní zkoušky.

Hned tři české vozy se v první etapě Dakaru dostaly do top 10 v kategorii kamionů. Martin Macík mladší v Ivecu a Martin Šoltys s Tatrou se v cíli "sešli" na naprosto shodném čase a patřila jim tak společně pátá příčka. Aleš Loprais ve voze značky Praga skončil devátý.

"Všichni jsou natěšení, takže jedou šílenou palbu. Mně zase klasicky chvíli trvalo, než jsem se rozjel. Jediný zádrhel, který jsme zaznamenali, byl, že třetinu etapy jsme měli menší výkon, ale víme, čím to je a nebylo to nic zásadního," uvedl Macík, který jel první dakarskou etapu v novém kamionu nazvaném Karel.

Martin Šoltys hodnotí první etapu:

Kategorie kamionů byla, co se týká značek, první den velmi vyrovnaná. V čele  se usídlil Anton Šibalov v Kamazu, za skončili Siarhej Vjazovič s Mazem a Janus van Kasteren za volantem Iveca. V nejlepší desítce byli zástupci hned pěti různých výrobců.

Zprvu výborně vyšla první etapa historie slavné soutěže na Blízkém východě pro českého čtyřkolkáře Tomáše Kubienu, který v ní na stroji značky Ibos obsadil třetí místo. Jenže český jezdec dostal 15minutový trest a propadl se na šestou pozici.

Zdeněk Tůma je po prvním dni dvacátý. "Hned v úvodu jsem si vybral smůlu, když jsem o jeden kámen roztrhl pneumatiku. Oprava trvala minimálně dvacet minut. Když jsem ji skončil, už odstartovala auta. Jedno mě předjelo, když jsem ještě opravoval. No a ta auta hrozně víří prach, takže vždycky když mě nějaké předjelo, musel jsem počkat, až prach zmizí pryč, protože jsem vůbec neviděl, kam jedu," popsal své trable pilot týmu Barth Racing.

Martin Prokop ve Fordu byl po třech defektech klasifikován na 12. pozici, pouhých deset vteřin za dvojnásobným mistrem světa formule 1 Fernandem Alonsem s Toyotou.

Martin Prokop o první etapě:

Miroslav Zapletal se po tříleté pauze vrátil na Dakar 20. příčkou. Boris Vaculík  je klasifikován jako dvaatřicátý. První rychlostní test dokončil také Tomáš Ouředníček (všichni tři ve Fordu).

Pořadí ovládli jezdci vozů Mini. V top 3 se seřadili senzační etapový vítěz Vaidotas Žala z Litvy a veteráni Stéphana Peterhansel a Carlos Sainz. Loňský šampion Násir Al Attíja v Toyotě skončil hned za nimi. První čtveřice se vešla do pěti a půl minuty.

Dobře do soutěže vstoupili také čeští motocyklisté. Trio Milan Engel, nováček Martin Michek a Jan Brabec se v nabité konkurenci umístilo kolem 30. místa.

Milan Engel v cíli první etapy:

"Jsem spokojený s výsledkem i tím, že jsem v premiérové etapě na Dakaru dojel do cíle zdravej. Startoval jsem ze 130. místa, takže bylo pekelné se prokousávat přes všechny ty jezdce dopředu," hodnotil svoji premiéru motokrosový šampion Michek. Do cíle dorazili také Čechoameričan Petr Vlček, Roman Krejčí a Jan Veselý.

V čele je i přes dvouminutovou penalizaci obhájce vítězství, Australan Toby Price na KTM. Naopak řada favoritů, jako například Joan Barreda, Andrew Short a tovární jezdci Yamahy Adrien Van Beveren a Xavier de Soultrait, ztratila hned v úvodní den osm až deset minut.

Technické problémy zastavily pouhé tři kilometry po startu Josefa Macháčka. Jediný český pilot v kategorii SSV svůj stroj Can-Am opravil a do cíle dojel až před 23. hodinou místního času. Východočeský bojovník ale i tak zůstává v závodě.