Do startu Dakaru zbývá 60 dní. Pořadatelé konečně závodníkům dopřejí klidné Vánoce

Radek Vičík Radek Vičík
4. 11. 2020 18:15
Přípravy na druhý ročník Rallye Dakar v Saúdské Arábii vrcholí. Závodníci i jejich týmy 60 dní před startem v Džiddě nechystají jen samotnou techniku, ale také musí splnit náročná anticovidová opatření.

Od pořadatelů totiž všem startujícím přišel obsáhlý bezpečnostní manuál. Týká se hlavně prevence proti koronaviru.

"Začínáme zařizovat vše potřebné. Počítáme s tím, že přípravy na příští Dakar budou oproti předchozím letům organizačně o něco náročnější. Ale určitě všechno zvládneme," říká Martin Pabiška, manažer týmu Big Shock Racing.

Mezi povinné náležitosti, které musí splnit všichni účastníci závodu, patří omezení sociálních kontaktů 14 dní před odletem a také negativní PCR test provedený maximálně 48 hodin před vstupem do Džiddy. A nutné je také očkování proti chřipce.

Organizátoři účastníkům Dakaru navíc doporučují podstoupit ještě jeden test na covid-19 týden před odletem do Saúdské Arábie.

Mezi další doporučení organizátorů závodním týmům patří zajištění náhradníků v rámci doprovodného týmu, kteří budou schopní v případě potřeby zaskočit, pokud by se u někoho objevil pozitivní test.

Pilot kamionu Martin Macík v nařízeních hledá i pozitiva. Výjimečně si před Dakarem užije klidné svátky. "Konec roku letos budeme všichni trávit jen s nejbližší rodinou. Od 15. prosince už bychom měli omezit kontakty s dalšími lidmi. Snad to psychicky zvládneme. Ale alespoň si užijeme děti, ženy a Vánoce," uvedl 31letý závodník.

Mění se převodovky i týmy

Podobně jako Macík na svém Ivecu pilně dolaďují své závodní stroje i další čeští účastníci. Buggyra, která nasadí dvě Tatry a dvě malé buginy (buggy) v kategorii SSV, se přidala k aktuálnímu trendu a do kamionu nainstalovala automatickou převodovku.

"Vůbec poprvé jsme se rozhodli nasadit na Dakar kamion s automatickou převodovkou, který bude řídit Martin Šoltys. S pravděpodobností hraničící s jistotou můžeme říci, že Tatra bude rychlejší v dunách, protože kola budou neustále v záběru," vysvětlil šéfkonstruktér David Vršecký.

Vývojem prošla taky buggy Can-Am, s níž Josef Macháček letos v lednu absolvoval svoji premiéru v barvách Buggyry. "Pokud se Dakar 2021 pojede, v což pevně věřím, budu mít k dispozici Can-Am, který je tak o dvě generace výše, než je bugina, se kterou jsem startoval letos," libuje si Macháček.

Na poslední chvíli ale dochází i k zásadnějším změnám než v technice. Freestylový šampion Libor Podmol se před svojí dakarskou premiérou rozešel s týmem Orion Moto Racing Group. Spolupráce trvala pět měsíců, český jezdec s týmem absolvoval několik testů a tři soutěže, včetně úspěšné kvalifikace na nadcházející soutěž. 

"Po několika týdnech vyhodnocování jsem se nakonec rozhodl jít vlastní cestou v nejtěžší motoristické výzvě. S týmem se rozcházím v dobrém a s šéfem Ervínem Krajčovičem budu nadále v kontaktu," uvedl Podmol, který letos na Řecké rallye skončil na třetím místě a ve Španělsku v kategorii nováčků dojel druhý. Nyní založil Podmol Dakar Team.

Olga Roučková si při návratu do sedla čtyřkolky adrenalinu "užila" ještě před Dakarem. Při obou závodech Světového poháru FIM v Portugalsku zažila povodně i požár, přesto se v celkovém hodnocení čtyřkolek drží v mužské konkurenci na třetím místě.

"Teď jsem na měsíčním tréninkovém soustředění v Portugalsku a čekám na další závody. A pak už hurá na Dakar," prohlásila Roučková.

Martin Šoltys z týmu Buggyra Racing pomohl Martinovi Macíkovi z Big Shock Racing, který uvízl na vrcholu duny během osmé etapy Rallye Dakar. | Video: Big Shock Racing
 

Právě se děje

před 5 minutami

Sarah Sandersová, bývalá Trumpova mluvčí, chce kandidovat na guvernérku Arkansasu

Bývalá mluvčí minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa se bude ucházet o funkci guvernérky státu Arkansas. Jako první o záměrech Sarah Sandersové informoval list The Washington Post.

Sandersová byla Trumpovou mluvčí v letech 2017 až 2019 a ačkoli z administrativy potom odešla, zůstala Trumpovou stoupenkyní, píší americká média.

Osmatřicetiletá Sandersová je dcerou bývalého arkansaského guvernéra Mikea Huckabeeho a její kandidatura na guvernérský post se předpokládala. Třímilionový Arkansas je považován za stát s převahou republikánských voličů, kteří zůstávají Trumpovými stoupenci. Exprezident Sandersové kandidaturu schvaluje a bývalá mluvčí už pořádá setkání se skupinami arkansaských republikánů. Očekává se, že sama oficiálně svůj záměr zveřejní v pondělí.

Sandersová se bude muset probojovat primárními volbami Republikánské strany. Kromě ní chce o funkci usilovat viceguvernér Tim Griffin a arkansaská generální prokurátorka Leslie Rutledgeová. Jeden z nich nahradí současného guvernéra Asu Hutchinsona, jemuž příští rok vyprší mandát. Z demokratů nikdo snahu stát se arkansaským guvernérem neohlásil.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Počet nových exekucí v Česku loni klesl o 18 procent, uvedla Exekutorská komora

V Česku bylo roce 2020 zahájeno 407 694 nových exekucí, což znamená meziroční pokles o více než 18 procent. Jde o nejmenší počet nově zahájených exekucí minimálně za posledních 11 let. Vyplývá to z dat Exekutorské komory.

"Opět se potvrzuje dlouhodobý trend predikovaný Exekutorskou komorou, tedy že exekucí bude každoročně zahajováno méně a méně," komentoval statistiky viceprezident komory Jan Mlynarčík. Významný podíl na tak velkém poklesu může podle něj mít i současná epidemická situace související s onemocněním covid-19.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy