Macík je na Dakaru už třetí, operovaný Klymčiw zůstává v umělém spánku

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 14. 1. 2018 22:53
Osmá etapa Rallye Dakar přinesla další souboje s bolívijskými řekami a bahnem stříkajícím od kol závodních speciálů.
Martin Macík mladší za volantem LIAZu na Rallye Dakar.
Martin Macík mladší za volantem LIAZu na Rallye Dakar. | Foto: Big Shock Racing

Tupiza - Martin Macík mladší udělal další krůček vzhůru ve výsledkové listině Rallye Dakar. Po osmé etapě se posunul na třetí místo, když přeskočil Bělorusa Sjarheje Vjazoviče, jehož postihly problémy a výrazně ztratil. Macík má na soupeře v MAZu náskok 30 minut.  V neděli byl český jezdec s LIAZem sedmý, dvě místa před ním se umístil Martin Kolomý s Tatrou.

"Rozmanitá etapa nás vedla pískem, kamením i bahnem vysoko do hor. Auta tu ztrácela výkon a první oprava na sebe nenechala dlouho čekat. Bohužel jsem zase utrhl tlumič, tentokrát na pravém zadním kole, a také vzduch. Takže jsme museli zastavovat na opravu a ztratili asi deset minut," přidal Macík poznatky z druhé části maratonské etapy, při níž nebyla povolena asistence mechaniků ani jejich práce na autě v bivaku.

Zcela bez problémů neprošel náročnou etapou ani Kolomý. ""Hned v úvodu etapy nás začala trápit spojka. Museli jsme to odjet skoro celé bez ní, ale až na pár výletů z trati jsme úspěšně dorazili do cíle. Byl jsem příjemně překvapen, že je z toho páté místo," řekl v cíli jezdec Buggyry.

Martin Prokop byl mezi jezdci automobilů na desáté pozici, čímž se pilot Fordu udržel celkově na sedmém místě.

"Bohužel jsme ztratili na Kubu Przygonského, což mne dost štve. Ale co se dá dělat, zítra makáme zase dál!" sdělil Prokop fanouškům prostřednictvím Facebooku.

Nejrychlejším mužem neděle byl Násir Al Attíja z Kataru v Toyotě, který ale z náskoku lídra soutěže, Carlose Sainze s Peugeotem, ukrojil pouze 7:04 minuty.

Po technických problémech v minulé etapě se na nejvyšší etapový stupínek vrátil Stéphane Peterhansel, jenž ale v hodnocení rallye na průběžném třetím místě ztrácí na svého týmového kolegu 73 minut.

Mezi motocyklisty se v čele udržel Adrien van Beveren na Yamaze, byť Francouz vede před svým pronásledovatelem Kevinem Benavidesem s Hondou o pouhých 22 vteřin. V denním hodnocení byl nejrychlejší další Francouz - Antoine Meo na KTM. Z českých jezdců se nejvíc dařilo Milanu Engelovi (26.) a Janu Brabcovi (35.). 

David Pabiška bojuje s nadmořskou výškou. "Ještě jsem nezažil takovou maratonskou etapu. Najet 450 kilometrů a 490 kilometrů na jedny pneumatiky? To už je za hranou životnosti a nějakého průseru," uvedl Pabiška. "Náročné bylo především počasí. Člověk se hlavně odrovná ve velbloudí trávě, když tahá motorku ve výšce přes 4000 metrů. Spadnete, a když zvedáte motorku, neskutečně vám pumpuje organismus. V ten moment jsem si myslel, že omdlím nebo umřu," prohlásil účastník 11. Dakaru kariéry.

Jejich kolega Ondřej Klymčiw zůstane podle informací ČTK po sobotní operaci v umělém spánku nejspíš až do středy. Původně lékaři v Limě plánovali jeho probuzení na dnešek.

Zdravotní stav českého účastníka Rallye Dakar se nicméně podle jeho manželky Terezy, která je s pacientem na klinice v peruánské metropoli, nadále zlepšuje.

"Ondra je dál udržován v umělém spánku. Probuzený bude nejspíš ve středu, ale lékaři mu postupně začali snižovat anestetika," uvedla jezdcova žena v prohlášení týmu Klymčiw Racing. "Jeho zdravotní stav se vyvíjí dobře. Stále leží na pokoji jednotky intenzivní péče a na normální pokoj půjde až po probuzení," dodala.

Veterán Josef Macháček zůstal jen těsně za branami nedělní top 10 čtyřkolkářů, od desáté pozice ho dělilo necelých sedm minut. 60letý závodník je v neoficiálním pořadí klasifikován na 12. pozici. Kategorii dál jasně vládne Ignacio Casale z Chile.

V neděli bylo mezi Uyuni a Tupizou na programu 498 měřených kilometrů, jen na piloty kamionů čekala upravená rychlostní zkouška měřící 381 km. Pondělní devátá etapa byla zrušena: Spadl totiž most a velká voda vyplavila připravený bivak.

"Bivak je provizorně na silnici, která je hlavní tepnou do Argentiny. V tuto chvíli je uzavřená pro místní lidi. V pondělí v 9.00 ráno ji chtějí otevřít. Bivakujeme tu v příkopu, všichni jsou naštvaní," popsal situaci z místa Michal Burkoň, šéf týmu Barth Racing.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy