Prokop i Macík si na Dakaru drží pozici. Kolomému poděkovali z Kamazu za sportovní gesto

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 13. 1. 2018 23:10
Po odpočinkovém dnu začalo na Dakaru přituhovat, závodníci vyrazili do první ze dvou maratonských etap bez možnosti využít asistence a mechaniky.
Martin Prokop na trati sedmé etapy Rallye Dakar.
Martin Prokop na trati sedmé etapy Rallye Dakar. | Foto: MP-Sports

UyuniMartin Prokop obsadil páté místo v sedmé etapě Rallye Dakar a v celkovém pořadí jubilejního ročníku slavné soutěže se stále drží sedmý. Mezi piloty kamionů se Martin Kolomý v Tatře umístil na čtvrtém místě a Martin Macík mladší s LIAZem dojel hned za ním.

Zatímco pro prvně jmenovaného pilota Buggyry naděje v celkovém pořadí pohasly už v peruánských dunách, Macík z Big Shock Racing si stále drží čtvrté místo průběžného pořadí rallye. Obě české posádky v etapové výsledkové listině dělilo pouhých 22 vteřin.

"Dnes to bylo hodně blátivé a rychlé. Co jsem tak koukal na výsledky, tak rozdíly tam byly docela minimální. Na bednu nám chyběla jen minuta. Nám se jelo dobře, bahno mám rád. Phoenix fungoval výborně, nyní ho musíme zkontrolovat sami, jelikož jedeme maratonskou etapu a do bivaku přejedeme až zítra. Snad se nám opět zadaří," řekl v cíli etapy Kolomý.

Sobotní etapa byla totiž zároveň úvodní částí maratonské prověrky sil a techniky. V Uyuni na jezdce po 425 (kamiony měly jen 369) měřených km nečekalo tradiční zázemí a případné opravy museli po celé trati i v bivaku zvládnout sami.

O vedení mezi automobily přišel Stephane Peterhansel, jehož Peugeotu se poškodilo zavěšení. Obhájce vítězství se opravou i přes pomoc týmového kolegy Cyrila Desprese zdržel hodinu a tři čtvrtě. I tak po svém opožděnm dojezdu do cíle přeskočil v průběžném Prokopa, který se tak vrátil na sedmé místo. Tomáš Ouředníček ve Fordu nebyl ani v neděli ráno ve výsledkové listině sedmé etapy.

Do čela se dostal Carlos Sainz v dalším speciálu Peugeot 3008DKR, na Násira Al Attíju v Toyotě má k dobru přes 71 minut.

Peterhansel a Despres stojí na trati a obě posádky opravují:

Adrien van Bereveren z Francie se na Rallye Dakar vrátil do čela hodnocení motocyklistů. Francouzi s Yamahou k tomu pomohlo sobotní druhé místo, před Kevinem Benavidesem s Hondou vede o 3:14 minuty. Na třetí místo poskočil vítěz sedmé etapy Joan Barreda Bort na druhé tovární Hondě.

Z českých jezdců skončil nejlépe na 32. místě Milan Engel, který je celkově 29., Jan Brabec byl v etapě klasifikován na 35. pozici. Gabiela 

Motocyklista Ondřej Klymčiw, který se vážně zranil ještě v Peru, v sobotu v Limě podstoupil operaci zlomených obratlů. Zákrok proběhl bez komplikací, z umělého spánku mají lékaři českého reprezentanta probudit v neděli. "Ondra nyní odpočívá na pooperačním pokoji," řekla ČTK Klymčiwova manželka Tereza.

Během předchozího dne volna se Martin Kolomý dočkal sportovního gesta od týmu Kamaz. Český jezdec v předchozí etapě pomohl svému ruskému rivalovi Eduardu Nikolajevovi na kola, v pátek se do bivaku Buggyry dostavila delegace ruského týmu vedená legendárním Vladimirem Čaginem.

"Kluci mi přišli poděkovat za to, že jsem jim v páté etapě pomohl a vytáhl je z duny. Nevím, pro mě to nic zázračného nebylo a asi by to udělal každý. Ale bylo to pěkné gesto, které mě potěšilo. Od Nikolajeva jsme dokonce dostali modely Kamazů jako dárek," řekl překvapený Kolomý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy