LIAZu na Dakaru prasklo přední sklo, Macík jel v lyžařských brýlích a polykal hmyz. Kolomý byl třetí

Předposlední etapa Rallye Dakar přivedla závodníky do Cordóby, která bude v sobotu dějištěm slavnostního ukončení jubilejního 40. ročníku slavné soutěže.
Kolomý se dostal mezi elitu, dojel třetí | Video:

Cordóba - Martin Kolomý v Tatře se v páteční 13. etapě Rallye Dakar znovu dostal mezi elitu své kategorie, dojel třetí. Martin Macík mladší se posunul na celkové šesté místo, pilot Buggyry Kolomý hned za něj. Polepšil si Martin Prokop, jemuž v kategorii automobilů patří sedmá příčka. Josef Macháček na Yamaze byl v předposlední etapě soutěže mezi čtyřkolkáři sedmý.

K velkému zvratu došlo v kamionů. Dosavadní lídr Federico Villagra musel odstoupit kvůli poruše svého Iveca a do vedení se tak vrátil Eduard Nikolajev v Kamazu. Díky tomu se posunul kupředu Macík kupředu. Výrazně si pomohli také Kolomý a jeho týmový kolega z Buggyry Martin Šoltys, jimž patří průběžná sedmá a devátá pozice.

Daleko k ideálu měla etapa i pro Macíka. Nejprve jej přibrzdil defekt, poté na liazu týmu Big Shock Racing prasklo přední sklo a druhou část etapy museli jet bez něj.

"Nasadili jsme lyžařské brýle a pokračovali v krasojízdě. Celou etapu jsme letěli bez předního okna jen v brejlích, já navíc ve dvojích, protože mám ještě dioptrické. Posledních 150 km také ve tmě a prachu od kamionů před námi, které nás nechtěly pustit před sebe," popisoval Macík drsné podmínky. "Začala nám být zima, chroustali jsme různé breberky, které nám nalítaly do pusy. Ale zajezdili jsme si pěkně a výsledek v cíli nakonec nebyl vůbec špatný," dodal.

Macíkovi se vysypalo přední sklo, musel pokračovat. I tak se dá jet Dakar | Video: Big Shock Racing

Prokop byl v pátek jedenáctý, na nejrychlejšího Násira Attíju z Kataru ztratil 37 minut. V celkovém hodnocení si polepšil o jednu pozici, neboť dosud čtvrtý Nizozemec Bernhard ten Brinke musel odstoupit. V čele je i nadále pětapadesátiletý Carlos Sainz ze Španělska.

"V první ranní části etapy jsme dostali pěkně zabrat. Mělo to asi 120 kilometrů a jeli jsme to necelé tři hodiny. Byla to hrozná rozbíječka a nevím, co je napadlo takhle před koncem všechny vytrápit. My jsme kvůli autu, které jsem dojel, zapadli ve feš feši," uvedl Prokop. Se spolujezdcem Janem Tománkem se jim dlouho nedařilo auto vykopat. Druhá část etapy byla hodně rychlá a pro pilota týmu MP Sports i známá z Argentinské rallye.

Mezi motocyklisty si vedení jistil čtvrtou pozicí Matthias Walkner. Rakušan na KTM vede před domácím Argentincem Kevinem Benavidesem s Hondou o 22:31 minuty. Z českých jezdců byl nejlepší 31. Jan Brabec, celkově je už 39.

Předposlední etapa legendární soutěže nabídla pro jezdce motocyklů a čtyřkolek 424 měřených kilometrů, ostatní kategorie 396 km. V sobotu je na programu poslední část rallye, smyčka kolem Cordóby.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren s celkovým výkonem 300 MW. Dodavatelem technologie bude GE Renewable Energy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 21 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy