Loprais vítězství v první etapě nepřeceňuje, Kolomý trochu "hrabal" a Macháčka naštvali pořadatelé

Radek Vičík Radek Vičík
7. 1. 2018 10:29
I když měla Rallye Dakar první den na programu jen 31 kilometrů měřené etapy, první setkání s pouští v Peru české účastníky pořádně prověřilo.
Martin Kolomý jel od první kilometrů Dakaru naplno.
Martin Kolomý jel od první kilometrů Dakaru naplno. | Foto: Phototheque Dakar - Florent Gooden / DPPI

Pisco - Nejlepším možným způsobem odstartoval Aleš Loprais letošní Rallye Dakar. Hned úvodní etapu jubilejního čtyřicátého ročníku v kamionu Tatra vyhrál. Do první desítky hodnocení své kategorie v sobotu nahlédli i další Češi, jiní se však při prvním setkáním s peruánským pískem trápili s navigací a nabrali ztrátu.

"Máme samozřejmě radost, každé vítězství se na Dakaru počítá. Zůstáváme nohama na zemi a koncentrujeme se na další dny. Dakar je extrémně náročný a hlavně dlouhý závod. Cíl je daleko a tam míříme," uvedl Loprais po vítězné 31 km dlouhé rychlostní zkoušce v dunách na stránkách budvar.cz.

Mezi nejlepší desítku jezdců v kamionech se prodral ještě na devátém místě Martin Kolomý v Tatře Phoenix týmu Buggyra. A to i přes skutečnost, že přejezdu jedné z dun zapadl a nabral drobnou ztrátu. 

"Hned na úvod to byla krásná etapa, nádherné skoky, akorát jednou se nám to vymstilo, tak že jsme skočili a trochu jsme se zahrabali. Něco jsme tam ztratili, ale je teprve začátek závodu," sdělil Kolomý, který se ale na další nároční pouští etapy těší.

Macíkovu posádku znejistěl soupeř v protisměru

O záludnosti navigace v peruánském písku se hned první den přesvědčil další z tria českých favoritů mezi kamiony, Martin Macík mladší. "Zvykám si na terén v Peru, který zatím z pozice řidiče neznám, zkouším využívat písek a průběžně zrychlujeme. V dunách pár minut nic neznamená. Už vím, jak na ně," popsal své dojmy pilot LIAZu.

A kde ke ztrátě minut došlo? "V jednom bodě jsem si nebyl jistý. Proti nám vyjel ostřílený kolega, a to nás znejistělo, protože úhel, který jsme jeli, neodpovídal údaji v roadbooku. O kus jsme se vrátili a znovu se zorientovali. Nakonec jsme vyrazili na původní trasu, popojeli po ní jen o kousek dále a bod našli," popsal horké chvilky navigátor František Tomášek.

Navigační perné chvilce se nevyhnul ani Martin Prokop, který dokázal být mezi automobily devátý a porazit mimo jiné i všechny tovární piloty favorizovaného Peugeotu.

"Těšili jsme se, i když nám pořadatel sliboval nejtěžší prolog za posledních pár let. Bylo to opravdu celé v dunách. Ale projeli jsme to bez větších problému. Jen jsme si hledali správné tempo a tak nějak se připravovali na dalších pár dní v písku. Měli jsme malé zaváhání, když jsme si vybrali špatné údolí, které nás odvedlo od směru k waypointu, tak jsme se pro něj museli vrátit. Ale ztráta to byla maximálně 30 vteřin. Jinak vše proběhlo v pohodě a je nám jasné, že bude hůř…," sdělil Prokop.

Macháčka zradila chyba v itineráři

Mnohem větší ztrátu nabral dakarský veterán Josef Macháček. Toho nejdřív na 150. kilometru přejezdu píchla vosa a navíc v dunách minul jeden z kontrolních bodů. Nejdřív si myslel, že dostane dvacetiminutovou penalizaci, ale v itineráři byl chybný údaj a tento bod "stál" celé dvě hodiny.

"Pořadatelé udělali chybu v roadbooku, vytiskli čísla průjezdních bodů o jeden špatně. Takže jsem nakonec minul waypoint, za jehož neprojetí dostane závodník dvě hodiny. Kdybych to věděl dřív, tak ihned nasednu na čtyřkolku a jedu ten bod do pouště ještě hledat. Dozvěděli jsme se to ale pozdě," řekl v cíli rozladění 60letý veterán.

Nováček v sedle motorky Jan Brabec po dojezdu měřeného testu figuroval na 30. jako nejlepší Čech. Pak mu ale čas také "pokazila" penalizace za neprojetí kontrolního bodu. "Vůbec si neuvědomuji, že bych inkriminovaný bod minul. Byl mezi plotem a dunou. Kontroloval jsem ho několikrát. Ale nevadí. Zítra pojedu víc hlavou, budu se soustředit na navigaci a postupně si vše zažiji. Máme před sebou ještě 13 dní. Budeme makat dál," řekl vždy usměvavý několikanásobný český motokrosový šampion.

Pozici nejlepšího Čecha na motorce si tak udržel v sobotu 32. Ondřej Klymčiw. "Byla to taková rozehřívačka. Na trati bylo pár zrádných míst a dalo se jen hodně ztratit," řekl Klymčiw. 

Krásné skoky, jeden nám nevyšel a my se zahrabali, hodnotil první etapu dakarské rallye jezdec Tatry Martin Kolomý. Vedla z peruánské Limy do Pisca. | Video: Tatra Buggyra Racing
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy