Macík a Kolomý se probili do top 10, Loprais ztratil hodinu a půl

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 9. 1. 2019 7:49
Martin Macík mladší a Martin Kolomý se ve druhé etapě Rallye Dakar umístili v první desítce pořadí kamionů. Martin Prokop byl za top 10 jen těsně, aspoň trochu si tak vylepšil náladu po pondělních technických problémech.
Martin Macík mladší v kamionu LIAZ na trati druhé etapy Rallye Dakar.
Martin Macík mladší v kamionu LIAZ na trati druhé etapy Rallye Dakar. | Foto: Big Shock Racing

Macík v LIAZu byl klasifikován jako šestý. Kolomý s Tatrou dojel na deváté příčce. Martin Šoltys si v druhém voze týmu Buggyra zapsal šestnáctý čas. V celkovém pořadí jsou Macík sedmý a Kolomý osmý.

Velké komplikace postihly Aleše Lopraise, jenž v kamionu Tatra nabral na lídra Eduarda Nikolajeva v Kamazu 1:25 hodiny. Zkušený jezdec musel dvakrát měnit pneumatiku a zdržely ho také poškozené tlumiče na kabině.

Prokop na 342 měřených km na trati z Pisca do San Juan de Macrony ztratil na 12. příčce na vítězného Sébastiena Loeba v Peugeotu necelých deset minut. Celkově je pilot Fordu mezi jezdci v automobilech už osmnáctý.

"Konečně jsme se pořádně svezli. Ale když jsme startovali dvaadvacátí, tušil jsem, že při předjíždění budou problémy. Po 150 kilometrech jsme dojeli litevskou posádku, která nás už nepustila před léty. Jeli jsme v balíku pěti aut, který jsme potřebovali prorazit, abychom se dostali k těm dalším. Litevcům ale nefungoval sentinel, kterým se hlásí rychlejší auto za vámi, tak jsem se nedokázal prodrat dopředu. Rychlost jsme měli dobrou, tempo taky, jenže tohle nás stálo nějaký čas," popsal pilot týmu MP-Sports své úterní trable.

Prokopův týmový kolega Tomáš Ouředníček byl v úterý 28. a v celkové klasifikaci mírně klesl na 27. pozici.

Dosavadní lídr kategorie automobilů Násir Al Attíja skončil těsně před Prokopem, takže své vedoucí místo přepustil kolegovi od  Toyoty Ginielu de Villiersovi.

Čtyřkolkář Tomáš Kubiena zajel v druhé etapě pátý nejlepší čas. Vypadl tak z první trojice, na čtvrté příčce zaostává za prvním mužem hodnocení této kategorie Nicolasem Cavigliassem z Argentiny o 30 minut. "Těžký feš-feš, vedro a ke konci jsem musel šetřit benzín," zhodnotil Kubiena stručně druhou etapu.

Z českých motocyklistů byl v úterý pět nejlepší Jan Brabec, jenž byl 24. Milan Engel za ním zaostal o 16 pozic, skončil tedy čtyřicátý. 88.příčka patří Janu Veselému, 96. Gabriele Novotné a 114. Petru Vlčkovi.. V celkovém hodnocení si vedení drží Španěl Joan Barreda na Hondě. Obhájce Matthias Walkner s KTM ale zaostává už jen o 1:31 minuty.

Olga Roučková si z posledního místa v kategorii SxS nepomohla. V etapě byla klasifikována na 30. místě (-3:18 hodiny) a stejná pozice jí patří i celkově.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy