Macík a Kolomý se probili do top 10, Loprais ztratil hodinu a půl

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 9. 1. 2019 7:49
Martin Macík mladší a Martin Kolomý se ve druhé etapě Rallye Dakar umístili v první desítce pořadí kamionů. Martin Prokop byl za top 10 jen těsně, aspoň trochu si tak vylepšil náladu po pondělních technických problémech.
Martin Macík mladší v kamionu LIAZ na trati druhé etapy Rallye Dakar.
Martin Macík mladší v kamionu LIAZ na trati druhé etapy Rallye Dakar. | Foto: Big Shock Racing

Macík v LIAZu byl klasifikován jako šestý. Kolomý s Tatrou dojel na deváté příčce. Martin Šoltys si v druhém voze týmu Buggyra zapsal šestnáctý čas. V celkovém pořadí jsou Macík sedmý a Kolomý osmý.

Velké komplikace postihly Aleše Lopraise, jenž v kamionu Tatra nabral na lídra Eduarda Nikolajeva v Kamazu 1:25 hodiny. Zkušený jezdec musel dvakrát měnit pneumatiku a zdržely ho také poškozené tlumiče na kabině.

Prokop na 342 měřených km na trati z Pisca do San Juan de Macrony ztratil na 12. příčce na vítězného Sébastiena Loeba v Peugeotu necelých deset minut. Celkově je pilot Fordu mezi jezdci v automobilech už osmnáctý.

"Konečně jsme se pořádně svezli. Ale když jsme startovali dvaadvacátí, tušil jsem, že při předjíždění budou problémy. Po 150 kilometrech jsme dojeli litevskou posádku, která nás už nepustila před léty. Jeli jsme v balíku pěti aut, který jsme potřebovali prorazit, abychom se dostali k těm dalším. Litevcům ale nefungoval sentinel, kterým se hlásí rychlejší auto za vámi, tak jsem se nedokázal prodrat dopředu. Rychlost jsme měli dobrou, tempo taky, jenže tohle nás stálo nějaký čas," popsal pilot týmu MP-Sports své úterní trable.

Prokopův týmový kolega Tomáš Ouředníček byl v úterý 28. a v celkové klasifikaci mírně klesl na 27. pozici.

Dosavadní lídr kategorie automobilů Násir Al Attíja skončil těsně před Prokopem, takže své vedoucí místo přepustil kolegovi od  Toyoty Ginielu de Villiersovi.

Čtyřkolkář Tomáš Kubiena zajel v druhé etapě pátý nejlepší čas. Vypadl tak z první trojice, na čtvrté příčce zaostává za prvním mužem hodnocení této kategorie Nicolasem Cavigliassem z Argentiny o 30 minut. "Těžký feš-feš, vedro a ke konci jsem musel šetřit benzín," zhodnotil Kubiena stručně druhou etapu.

Z českých motocyklistů byl v úterý pět nejlepší Jan Brabec, jenž byl 24. Milan Engel za ním zaostal o 16 pozic, skončil tedy čtyřicátý. 88.příčka patří Janu Veselému, 96. Gabriele Novotné a 114. Petru Vlčkovi.. V celkovém hodnocení si vedení drží Španěl Joan Barreda na Hondě. Obhájce Matthias Walkner s KTM ale zaostává už jen o 1:31 minuty.

Olga Roučková si z posledního místa v kategorii SxS nepomohla. V etapě byla klasifikována na 30. místě (-3:18 hodiny) a stejná pozice jí patří i celkově.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy