Macík odstartoval Dakar třetím místem, soutěž má už po prologu první senzaci

ČTK rav ČTK, rav
Aktualizováno 2. 1. 2021 16:16
Pilot kamionu Iveco Martin Macík obsadil v prologu 43. ročníku Rallye Dakar třetí místo. Vítězný Bělorus Sergej Vjazovič byl o tři sekundy rychlejší. Martin Prokop ve Fordu byl v kategorii automobilů jedenáctý .

Obhájce pátého místa Macík měl z prologu strach, neboť vždy začíná pomaleji. Nakonec jej ale porazili jen Vjazovič a jeho týmový kolega Alexej Višněvskij.

"Bylo to dobré, rychlé. Pořád jsme jeli plný (plyn). Všude byly větvě, stromy, takže jsme občas něco trefili, ale snad je všechno dobré," řekl Macík krátce pro projetí testu, kdy ještě netušil, jak se umístí. "Bylo to ale jen o tom udržet startovní pozici do neděle," podotkl.

Do první desítky se prosadili i Aleš Loprais (6.), Martin Šoltys (8.) a Jaroslav Valtr (9.). Obhájce prvenství Andrej Karginov z Ruska byl se ztrátou 28 sekund jedenáctý.

Prokop byl na jedenáctikilometrovém měřeném úseku o 17 sekund pomalejší než vítězný Katařan Násir Attíja. Čas předloňského vítěze v Toyotě senzačně vyrovnal Brian Baragwanath z JAR v pouštním speciálu Century.

Prokop měl stejný čas jako devítinásobný mistr světa v rallye Sébastien Loeb a o dvě sekundy porazil třináctinásobného šampiona a rekordmana Rallye Dakar Stéphanea Peterhansela.

"Jelo se naplno, nebylo co vymýšlet. Museli jsme spěchat, abychom si zajistili na neděli dobrou startovní pozici. V této konkurenci je dané umístění bomba," řekl Prokop, jenž se chce pokusit vylepšit 12. místo z loňska.

"Udělali jsme jednu velkou chybu, stejně jako spousta dalších (posádek). Přehlédli jsme jednu odbočku a přelítli jednu velkou skálu, takže jsem rád, že se nic nestalo. Rychle jsme se vrátili do trati," popsal jezdec týmu Benzina Orlen, jenž se dlouho držel v elitní desítce.

Překonal jej ale například i Baragwanath startující až s číslem 339. Dvaatřicetiletý Jihoafričan by mohl být "černým koněm" závodu, v roce 2016 byl na Dakaru třetí v kategorii čtyřkolek.

Třináctým časem vstoupil do svého prvního Dakaru Tomáš Enge, který byl před startem rallye přeřazen z kategorie SSV mezi takzvané prototypy. Josef Macháček byl osmadvacátý.

Mezi motocyklisty byl nejrychlejší obhájce prvenství Ricky Brabec z USA. Nejlepším Čechem byl na 24. místě Martin Michek, který před rokem dlouho bojoval o pozici nejlepšího nováčka. Na lídra ztratil 40 sekund.

Martin Michek na KTM na startu Rallye Dakar 2021
Martin Michek na KTM na startu Rallye Dakar 2021 | Foto: Julien Delfosse / DPPI

"První políbení dakarské etapy a je z toho asi dobrá startovní pozice. Byl to jedenáctikilometrový mazec, masakr. Na trati bylo docela dost šutrů, jelo se přes horu, v takovém ďolíku, do řečiště. Dalo se tam spadnout a jsem rád, že jsem to zvládl. Zase to máme dobře rozjeté," řekl jezdec týmu Orion Moto Racing Group.

Organizátoři sice tvrdili, že letošní trasa bude mnohem techničtější a na účastníky čekají kopcovité terény, ale prolog to zatím nepotvrdil. "Jak shakedown tak prolog byl hodně rychlý. Doufám, že další etapy budou těžší, techničtější a nebude to rovné jako minulý rok," přál si Michkův týmový kolega Milan Engel, který se ze začátku pral s navigací. 

David Pabiška se na Dakaru vrátil do sedla motocyklu po dvou letech. "Bylo to pro mě naskočení do rozjetého vlaku. Měl jsem z toho respekt, dva roky jsem neviděl navigaci a začátek jsem tomu chtěl přizpůsobit. Chvilku mi toto předsevzetí vydrželo, ale pak jsem to rozbalil, aby ztráta nebyla velká," uvedl jezdec Jantar Teamu, jenž obsadil konečné 44, místo.

V kategorii čtyřkolek obsadil Tomáš Kubiena šesté místo mezi šestnácti startujícími. Za vítězným Alexandrem Giroudem z Francie zaostal o 14 sekund.

Výsledky prologu se nebudou započítávat do průběžného pořadí, dosažené časy pouze rozhodly o pořadí na startu úvodní etapy. V neděli v ní čeká účastníky na trase z Džiddy do Biši dohromady 622 km, z toho 277 km bude představovat rychlostní zkouška.

Rallye Dakar - prolog (Džidda-Džidda, 129 km celkově/11 km rychlostní zkouška):

Automobily: 1. Attíja, Baumel (Katar, Fr./Toyota) 5:48, 2. Baragwanath, Perryová (JAR/CR6 buggy) stejný čas, 3. Radžhí, Von Zitzewitz (Saúd. Ar., Něm/Toyota) -8, …11. Prokop, Chytka (ČR/Ford) -17, 25. Zapletal, Sýkora (ČR, SR/Ford) -32, 29. Ouředníček, Křípal (ČR/Toyota) -38.

Motocykly: 1. R. Brabec (USA/Honda) 6:01, 2. Barreda (Šp./Honda) -6, 3. Sanders (Austr./KTM) -13, …24. Michek -40, 27. J. Brabec -54, 36. Engel (všichni ČR/KTM) -1:06, 41. Podmol (ČR/Husqvarna) -1:18, 44. Pabiška -1:20, 50. Krejčí (ČR/KTM) -1:47, 60. Lhotský (ČR/Husqvarna) -2:32.

Prototypy: 1. Meeke, Rosegaar (Brit., Niz./Zephyr) 6:40, …13. Enge, Tošenovský -20, 28. Macháček, Vyoral (všichni ČR/Can-Am) -41.

SSV: 1. Jones, Gugelmin (USA, Braz./Can-Am) 6:43.

Čtyřkolky: 1. Giroud (Fr./Yamaha) 7:35, …6. Kubiena (ČR/Yamaha) -14.

Kamiony: 1. Vjazovič 6:38, 2. Višněvskij (oba Běl./MAZ) -1, 3. Macík (Iveco) -3, …6. Loprais (Praga) -9, 8. Šoltys (Tatra) -15, 9. Valtr st. (Iveco) -18, 15. Tománek (Tatra) -1:04, 31. Tomeček (Tatra) -2:50, 40. Randýsek (všichni ČR/MAN) -4:34.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy