Macík vyhrál předposlední etapu Dakaru, Prokop hájí šesté místo

ČTK Radek Vičík ČTK, Radek Vičík
Aktualizováno 14. 1. 2023 11:26
Martin Macík vyhrál předposlední etapu Rallye Dakar a v kategorii kamionů se posunul na průběžné druhé místo. Dál vede Nizozemec Janus van Kasteren. Martin Prokop uhájil před nedělní závěrečnou etapou šesté místo v pořadí automobilů a má dosah vyrovnání českého maxima v kategorii.

Šestý skončil člen týmu Orlen Benzina i v roce 2019. Motocyklový jezdec Martin Michek se ve 13. etapě posunul na jedenácté místo celkového pořadí a jen jedna pozice jej dělí od vyrovnání osobního maxima z roku 2021.

Rekordní šestý etapový triumf v řadě vybojoval v kategorii automobilů Sébastien Loeb z Francie, dál však vede obhájce prvenství Násir Attíja z Kataru. Čtyřnásobný šampion dnes dojel druhý s odstupem 5:28 minuty, v celkovém pořadí má před poslední etapou na Loeba náskok 1:21:42 hodiny. Mezi motorkáři je v čele 45. ročníku slavné soutěže vítěz z let 2016 a 2019 Toby Price z Austrálie.

Prokop dnes za Loebem zaostal o více než 44 minuty. V celkovém hodnocení ho dělí zhruba hodina od nejbližších soupeřů, kteří jsou v pořadí před ním i za ním.

Macík dnes najel na vedoucího muže soutěže kamionů Van Kasterena téměř tři a půl minuty, v celkovém hodnocení na něho ale ztrácí více než hodinu a čtvrt. Dosud druhého Martina van den Brinka postihly na trati potíže a dlouho stál, s více než dvouhodinovým mankem ale stále pokračuje v etapě. Před Macíkem měl v průběžném pořadí náskok téměř 50 minut.

Třetí byl dnes pilot týmu Tatra Buggyra Racing Jaroslav Valtr. "Dvakrát jsme museli couvat a dunu vyjíždět znova. Útočili jsme zezadu, písek byl hodně rozježděný. Ale protože jsem byl zlý kvůli včerejšku, tak jsem do dun vložil trošku agresivity a hned to bylo znát," připomněl pilot Tatry Phoenix své včerejší trable.

Michkovi k posunu pomohly problémy soupeřů. Američan Mason Klein, jenž od pádů v 9. etapě pokračoval v rallye s velkými bolestmi, už dnes nenastoupil. Rakušana Matthiase Walknera vyřadila na 55. kilometru těžká havárie.

Vítězem etapy se stal po dodatečném odpočtu více než 23 minut Kevin Benavides, jenž pomáhal zraněnému Walknerovi a čekal s ním na příjezd záchranářů.

Argentinský jezdec se v celkovém pořadí posunul na druhé místo a na dnes pátého Price ztrácí už jen 12 vteřin. Michek za vítězem zaostal o 11:43 minuty a v celkovém pořadí ho od elitní desítky dělí bezmála pět minut.

Při přejezdu do cíle etapy po skončení měřeného úseku musel Michek řešit potíže s motorkou. "V asistenční zóně jsme museli měnit vstřikovací jednotku. Motorka se zastavila asi dva kilometry od cíle etapy," uvedl tým Moto Racing Group na Facebooku.

"V poslední třetině etapy začala motorka ztrácet výkon. Naštěstí dojela až do cíle a zastavila se pár kilometrů na přejezdu. Odešly vstřiky… Moc děkujeme Štefanovi Svitkovi, že pomohl Martina na přejezdu odtáhnout nějakých 150 kilometrů," dodal.