Prokletí Buggyry pokračuje, součástka za tisíce hatí veškeré naděje

Radek Vičík Radek Vičík
7. 1. 2017 11:17
Naděje Aleše Lopraise na letošním Dakaru hatí servo pumpa, jejíž cena je v porovnání s cenou celého závodního speciálu Tatra Phoenix zanedbatelná. Buggyra už zajistila leteckou dopravu nové série dílů přímo do Bolívie.
Aleš Loprais na trati Rallye Dakar.
Aleš Loprais na trati Rallye Dakar. | Foto: Buggyra

Oruro - "Prokletá servo pumpa!" chtělo by se vykřiknout pilotovi Tatry Aleši Lopraisovi. Jezdec týmu Buggyra musel včera na Rallye Dakar tento díl měnit už třetí den po sobě. Nositel slavného "dakarského" jména neskrýval zklamání.

"Popravdě moc pozitivních slov nenacházím. Navíc je to závada, která nás stojí nervy. Probíhá to tak, že se nám sekne řízení a o osm metrů vyskočíme z pisty. Jsou tam tedy myšlenky na přežití, rozbít to můžeme ve vteřině a takovéto závodění mne nebaví. Musíme najít příčinu a vyřešit to, ať můžeme pokračovat dál. Díky zrušené etapě na to teď máme dva dny,“ uvedl v cíli pětadvacátý Loprais, kterému zrušení sobotní etapy kvůli průtrži mračen přišlo náramně vhod.

A o co vlastně jde? Servo pumpa je sice díl stojící jen několik tisíc korun, jenže zajišťuje posilování řízení, což je u závodního kamionu nezbytná věc. Jinak totiž s volantem mnohatunového speciálu nehne ani kulturista.

"Vypadá to, že pumpy z této série nevydrží extrémní zatížení nebo se dokonce jedná o vadnou sérii. Všechny díly samozřejmě prochází testováním, ale nasimulovat extrémní zatížení v těchto podmínkách a nadmořských výškách není úplně možné. Odchází nám jedno servo za druhým a už nemáme s čím jet. V neděli ráno dorazí do La Pazu série s odlišnou specifikací, kterou ihned nasadíme, a tak nám zrušení dnešní etapy popravdě pomůže. Ztratili jsme tím hodně času. Důležité ale je, že stále můžeme pokračovat,“ popsal téměř kritickou situaci manažer týmu Jan Kalivoda.

Smůlu měl ve zkrácené páté etapě také Martin Kolomý: bloudil a měl dva defekty pneumatik. Přitom ještě v polovině měřeného úseku vedl.

"První půlku etapy jsme vedli, ale ve druhé části jsme měli problémy s navigací, když to bylo špatně napsané od pořadatelů. Na konci jsem ještě přeletěl hranu duny, za kterou byly asi nějaké kameny, a roztrhl jsem dvě gumy. Tam jsme opět ztratili, ale to jsou závody a pro všechny je to stejný. Nezbývá nám nic, než se s tím smířit a bojovat dál,“ uvedl v promáčeném bivaku bruntálský pilot.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy