"Posedlý" Macík dělí přípravu na Rallye Dakar mezi jezdce a manažera

Radek Vičík Radek Vičík
24. 6. 2022 19:30
Úspěšný pilot kamionu na Rallye Dakar byl vždy mužem mnoha profesí. Teď mu nejvíc času zabírá vlastní příprava na soutěž a také komunikace se zahraničními partnery jeho týmu MM Technology. Ten staví závodní speciály pro celou řadu dalších závodníků.
Martin Macík junior
Martin Macík junior | Foto: Big Shock! Racing

"Jako jezdec se teď, půl roku před Dakarem, cítím v nejlepší formě, ale bohužel je červen," prohodil se smíchem v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz během nedávné oficiální prezentace Rallye Dakar v Praze.

Zdá se, že šest měsíců je dlouhá doba, ale příprava na slavnou soutěž si žádá hodně času.

"Chci se soustředit na letošní sezonu a neřešit, co bude za rok a podobně. Máme samozřejmě určité taktické a strategické plány, nicméně teď je pro mě nejdůležitější fyzická příprava. Po letošním Dakaru jsem se dával dlouho do kupy s fyzioterapeutem i s doktory," připomněl benešovský rodák s tím, že nyní je už stoprocentně fit.

První ostrou zkouškou bude červencová soutěž Baja Aragon. Pak bude následovat náročná Marocká rallye, která je posledním dílem Světového poháru. "I když tam nepojede moc kamionů, chceme uspět," věří Macík, který o triumf bojuje s Nizozemcem Keesem Koolenem v dalším voze vyrobeném v Sedlčanech.

Otec konstruuje, syn radí

Pro Macíka se teď doma staví zcela nový speciál. "Kompletně technický vývoj nechám na tátovi, který vede vývojový tým. Dávám podněty k tomu, co a jak zlepšit. Samozřejmě se dostáváme do sporů. On to vidí z technického hlediska a auto hlavně zvenku, zatímco já přináším své pocity. Jak se v autě cítím, jak to bolí, jak ho ovládám," uvedl Macík.

"Zpětnou vazbu dostáváme i od pilotů našich kamionů, které šly do světa. Řešíme spolu naprosté detaily: uchycení věcí, rozložení váhy, hrozně si hrajeme s materiály a váhou. A teď i novými technickými pravidly. Nesmíme zapomenout ani na elektroniku, která je dneska hodně složitá," popsal Martin junior komunikaci s Martinem seniorem.

Vedle vlastní přípravy našel sympatický jezdec seberealizaci i v jednání se zahraničními partnery, protože sedlčanská firma MM Technology se postupně stala největším dodavatelem kamionů pro Dakar.

Nedávno její Iveco převzala nizozemská stáj Fireman Dakarteam a nejnověji německý nováček Ruhrtal Racing. A to je jen část kamionů, které "u Macíků" pro obchodní partnery v posledních letech připravili.

"Strašně rád se pouštím do role člověka, který je v kontaktu s lidmi ze zahraničí. Ukazuju jim, jak to děláme my, a chci být nejlepší v tom, co děláme. Chci to skloubit se svojí závodní kariérou, což není vůbec jednoduché," uvedl muž mnoha profesí, který také vede produkci ve společnosti MM Production.

"Asi nejsem úplně normální člověk. Pracuju šestnáct hodin denně, s rodinou jsem minimálně, je mi to hrozně líto. Snažím se pro ni najít co nejvíc času, ale tahle práce mě pohltila," přiznal Macík.

Z kina pod širé nebe

Aby toho neměl málo, také letos se rozhodl přetavit svoji show Posedlí Dakarem z kinosálů v "open air" setkání s fanoušky. První bude příští víkend v Sedlčanech a druhé 30. 7. v Přerově.

Nápad na takovou akci se zrodil loni, kdy šlo vlastně o náhradu za sérií pořadů v kinech po celém Česku a Slovensku zrušených kvůli covidu-19. Do Sedlčan tehdy přišly téměř tři tisíce lidí, do Přerova tisícovka.

"Všichni si to chválili, tak jsme se rozhodli uspořádat podobnou akci i letos. Jsem strašně rád, že naše pozvání přijala velká většina českých závodníků z Dakaru. Diváci uvidí v akci spoustu techniky. Hrozně jsme zvědaví, jak si lidé poradí v soutěži o výměnu 140kilové pneumatiky na kamionu. Pro nás je to prostě mega akce léta," těší se Macík na obě venkovní show, na které se potká s řadou českých kolegů z Rallye Dakar.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 3 hodinami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy