"Bylo to hodně nebezpečné." Macháčka na Dakaru vyděsil styl jízdy ruských Kamazů

Video Video
7. 1. 2022 16:37
Nepříjemné chvíle na trati páté etapy Rallye Dakar zažil český jezdec Josef Macháček. Kolem jeho buginy Can-Am se náhle přehnaly kamiony značky Kamaz. "Prášilo se, bylo to hodně nebezpečné," komentovala záběry ze své kamery dakarská legenda, která nevěřila vlastním očím, jak ruský tým projíždí trať závodu.
Pořád rovně a nezatáčet. Macháčka vyděsil styl jízdy ruských Kamazů. | Video: Buggyra Racing

Nakonec se Macháčkovi pátá etapa soutěže, která vedla smyčkou kolem saúdskoarabské metropole Rijádu, vydařila. V kategorii lehkých prototypů se v ní letos poprvé prosadil do elitní desítky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy