Ouředníček před rokem podal lano Prokopovi, ten ho teď dostal zpět na Rallye Dakar

ČTK ČTK
26. 12. 2018 11:29
Automobilový jezdec Tomáš Ouředníček se již smiřoval s faktem, že bude příští rok chybět na startu Rallye Dakar, nakonec se však na poslední chvíli domluvil s Martinem Prokopem a legendární soutěž pojede s druhým autem týmu jihlavského pilota. Ouředníčkův ford je totiž stále poničený po hrozivé dubnové nehodě v Maroku.
Tomáš Ouředníček při Rallye Dakar 2017
Tomáš Ouředníček při Rallye Dakar 2017 | Foto: South Racing CE

"Z legrace říkám, že vše začalo už 17. ledna, kdy jsme na minulém Dakaru pomohli Martina zachránit, když měl nepojízdné auto. Zastavili jsme u něj a vzali ho na lano, teď můžeme říct, že on dal lano nám," řekl Ouředníček ČTK. Poukázal tak na skutečnost, že na předešlém ročníku slavné rallye pomáhal Prokopovi při jeho technických problémech.

Tehdy ale netušil, že se jednou představí v Prokopově týmu MP Sports. Ouředníček totiž závodí v barvách týmu South Racing. V dubnu ale v Maroku havaroval, jeho ford se ve vzduchu devětkrát přetočil a vůz skončil zcela zdemolovaný. Jezdec i navigátor David Křípal ale z děsivě vypadající nehody vyšli nezraněni.

"Už to vypadalo, že další Dakar nepojedeme, protože naše auto nestihneme dát dohromady. Na poslední chvíli se ale objevila možnost, že bychom jeli u Martina. Domluvili jsme se a jsme patřičně hrdí, že nás Martin chce do svého týmu," podotkl devětačtyřicetiletý pilot, jenž Dakar pojede pošesté v kariéře. Třikrát jej ale absolvoval jako navigátor.

Přestože má Ouředníček i díky kvalitně připravenému vozu dobrou šanci na solidní výsledek, jeho hlavním úkolem bude krýt záda Prokopovi a v případě potřeby mu pomoct.

"Počítám s tím. Pro mě je největší úkol, abych se dokázal držet s Martinem, protože on je pekelně rychlý a je i neskutečně zkušený, i když pojede teprve čtvrtý Dakar," řekl Ouředníček. Na druhou stranu ale věří, že Prokopovi pomáhat nebude muset. "Doufám, že budu hlavně psychická opora. Protože, když mu budu muset pomáhat, tak to bude znamenat, že bude zřejmě odzvoněno jeho dobrému výsledku. A to bych mu nepřál," podotkl.

Týmoví šéfové však museli řešit změnu Ouředníčkova startovního čísla. "Naše přihláška přišla až poté, co byla rozdaná čísla, takže jsme dostali hodně vysoké," přiznal Ouředníček. Nakonec ale vyrazí s číslem 332, tedy jako 32. mezi 140 automobily, což reflektuje jeho výsledek z předešlého ročníku, kdy dojel třiatřicátý. "Důležité to bude hlavně první den. Každé předjíždění znamená ztrátu a v dunách je to taky znatelný rozdíl," podotkl.

Pořadatelé pro účastníky nadcházejícího ročníku rallye připravili náročnou trať, která vede ze 70 procent v písku a dunách. Navíc se pojede jen v jedné zemi. "Myslím si, že budeme vzpomínat na to, že se říkalo, že se jede jen v Peru. Zní to trošku pohrdavě, ale nemusí to tak být. Pořadatel má spoustu času, aby nadcházející Dakar byl těžší než letošní. Peruánské duny jsou tak náročné, takže si myslím, že budeme rádi, že tratě nemají tolik kilometrů, jako měly dříve," uvedl Ouředníček.

Brněnský rodák se bude muset vyrovnat se skutečností, že pojede v autě, ve kterém seděl jen při krátkém testu. "To vidím jako největší nevýhodu, nemám ho vůbec ošahané. Nevím, kde co je. V principu je ale hodně podobné našemu autu, takže nečekám, že to bude obrovská změna. Motor je stejný, kabina je trochu jinak posazená. Výhled je super. Auto je perfektně nastavené a vyzkoušené. První dny se s ním ale budu sžívat," dodal Ouředníček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy