Roučková se chystá na Dakar v autě, může přepsat historii soutěže

Radek Vičík Radek Vičík
10. 3. 2021 8:39
Česká závodnice Olga Roučková chystá další změnu. Po čtyřkolce a bugině chce vyrazit na Rallye Dakar za volantem automobilu. Byla by tak vůbec první ženou (a také prvním tuzemským rodákem), která jako pilotka vyrazí do slavné soutěže hned ve třech kategoriích.

Už se vydala na trať Dakaru v sedle čtyřkolky a pak buginy. Loňský návrat na čtyřkolku jí zhatil problém s "nevhodným" sponzorem, který se na poslední chvíli znelíbil saúdskoarabským pořadatelům. Teď má ale Roučková nové plány a hlásí další změnu.

Na start nejtěžší dálkové soutěže světa se chce postavit jako pilotka osobního automobilu. "Pokud se to stihnu naučit," směje se s nadsázkou vždy pozitivně naladěná závodnice, která svůj nový kousek v garáži aktuálně poznává šroubek po šroubku.

Roučková spojila síly s týmem Ultimate Dakar Racing zkušeného dakarského harcovníka Tomáše Ouředníčka. "Tomáš mě oslovil a možnost spolupráce mě hned nadchla. Víme, že víc týmových aut v soutěži znamená větší šanci na dobré umístění. Budeme připraveni s pomocí a odhodláním zajet co nejlepší výsledek," vysvětlila rodačka z Děčína.

Toyota Land Cruiser 120 bude spadat do kategorie T2, tedy mezi produkční auta s povinnými úpravami. A právě povinné úpravy se v dílně právě dodělávají. Jméno auto ještě nemá. O něm, stejně jako o designu kombinézy a helmy, rozhodnou fanoušci. "Budou s námi od příprav po cílovou rovinku. Doufejme, že se na ni společně podíváme," řekla 36letá závodnice.

Vedle technické a fyzické přípravy stojí před Roučkovou další zásadní úkol. Musí naplnit pětimilionový rozpočet nutný k zajištění dakarské účasti. "Podpoře se meze nekladou, kdyby chtěl někdo dodat třeba řasenky, bylo by to super. Tu umím ztratit i v zavřeném stanu," dodala se smíchem závodnice, již čeká první ostrý start v září na Marocco Desert Challenge.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy