Dakarská novicka Roučková je jako Koukalová v nejlepší formě. Plete si termíny, ale pak vítězí

Radek Vičík Radek Vičík
4. 1. 2018 8:31
Olga Roučková se stane první Češkou, která pojede na Rallye Dakar v sedle čtyřkolky. V evropském šampionátu dokázala porazit i všechny mužské soupeře.
Olga Roučková.
Olga Roučková. | Foto: Archiv Olgy Roučkové

Praha, Lima - I když v sobotu odstartuje v Peru už čtyřicátá Rallye Dakar, každý ročník s sebou přináší nějaká ta nej. Letos je jedním z nich historicky první start české čtyřkolkářky na nejslavnější dálkové soutěži světa. Ona odvážná amazonka se jmenuje Olga Roučková.

Startem na Dakaru si rodačka z Děčína splní svůj životní sen. "Ten se mi už vlastně splnil tím, že jsem se dostala na start a budu na něm stát. A teď už vím, že se mi tam v hlavě bude honit jen závod, nic víc. Nic jinýho si do hlavy nepustím," dodala sympatická závodnice.

Cesta za snem ale nebyla jednoduchá a Roučková musela dokázat, že to na čtyřkolce umí. Dokonce tak, že v jinak čistě mužské kategorii Q2, tedy kategorii čtyřkolek bez rozdílu pohonu nad 450 ccm, získala loni titul mistryně Evropy.

Cesta k nejcennější trofeji nebyla snadná. Česká závodnice byla v závěru sezony v takovém "laufu", že si dokonce spletla termín rozhodujícího podniku v Idanha Nova v Portugalsku.

Tři tisíce kilometrů v kuse, pak titul

"Do Portugalska jsem odjížděla s velikánskou nervozitou, od třetího závodu šampionátu FIM Europe Baja jsem vedla dámskou a k mému zděšení i pánskou kategorii. Po pravdě, moc šancí jsem si nedávala. Navíc jsem popletla termíny finálových závodů, takže na portugalskou přípravu jsem měla pouze jednu noc. Z Baja Poland jsem 3000 km řídila rovnou do Portugalska," vysvětlila.

Ovšem ani tento zádrhel nedokázal Češku zastavit v jejím vítězném tažení. "Nevzdala jsem to, po třech dnech za volantem téměř bez spánku jsem stála na startu. A titul se mi nakonec podařilo získat mezi muži i ženami," popisuje Roučková svůj nedávný úspěch, k němuž vedla cesta přes úporný boj s vedoucími ukrajinskými jezdci.

Pak už všechny síly vrhla na přípravu na Dakar. "Jsem připravená na to, že Dakar bude vlastně čtrnáct závodů Baja za sebou. Uzpůsobila jsem tomu tréninky fyzičky a výdrže. Dlouhé etapy mě hrozně baví. Když jsem jela kvalifikaci na Dakar, Merzouga Rallye, tak jsem si tam užívala každý kilometr," svěřila se členka týmu Moto Racing Group.

Nebojí se ani zrádných nadmořských výšek v Bolívii. "Hodně informací jsem čerpala od horolezců z Big Shock Teamu. Jsem také sportovec Dukly Praha, takže mi hodně pomohli i tam. Doma jsem každý den spala v kyslíkovém stanu, který imitoval nadmořskou výšku," popsala svoji přípravu.

Lehčí stroj má výkon i ovladatelnost

Na rozdíl od portugalského závodu 33letá amazonka na čtyřkolce termín Dakaru nepropásla. Už na Nový rok usedla s ostatními jezdci stáje Moto Racing Group do letadla směr Peru. A v Limě už po převzetí stroje z trajektu trénuje a zajíždí svoji čtyřkolku.

Pro své dakarské dobrodružství vybrala Yamahu, kterou však bylo nutné pro tak extrémní závod částečně upravit. Sériové čtyřkolce bylo třeba zvětšit nádrže, vyztužit ji nebo přidat řídicí jednotky k výfukům.

"Na Yamaze jezdím od počátku. Na Dakaru se povezu na modelu YFM 700 R. Moje čtyřkolka je menší a subtilnější oproti modelu, na kterém jezdí třeba Pepa Macháček. Tím pádem i lehčí, ale poskytuje silný výkon a dokonalou ovladatelnost. Naprosto mi vyhovuje, dokážu stroj sama vytáhnout z písku, když je třeba, zvládnu vyřešit spoustu technických úprav. Aby vše sedělo, jak má, ladili jsme dakarku tři roky v závodním tempu na dálkových soutěžích," řekla o svém stroji Roučková.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy