Dakarská novicka Roučková je jako Koukalová v nejlepší formě. Plete si termíny, ale pak vítězí

Radek Vičík Radek Vičík
4. 1. 2018 8:31
Olga Roučková se stane první Češkou, která pojede na Rallye Dakar v sedle čtyřkolky. V evropském šampionátu dokázala porazit i všechny mužské soupeře.
Olga Roučková.
Olga Roučková. | Foto: Archiv Olgy Roučkové

Praha, Lima - I když v sobotu odstartuje v Peru už čtyřicátá Rallye Dakar, každý ročník s sebou přináší nějaká ta nej. Letos je jedním z nich historicky první start české čtyřkolkářky na nejslavnější dálkové soutěži světa. Ona odvážná amazonka se jmenuje Olga Roučková.

Startem na Dakaru si rodačka z Děčína splní svůj životní sen. "Ten se mi už vlastně splnil tím, že jsem se dostala na start a budu na něm stát. A teď už vím, že se mi tam v hlavě bude honit jen závod, nic víc. Nic jinýho si do hlavy nepustím," dodala sympatická závodnice.

Cesta za snem ale nebyla jednoduchá a Roučková musela dokázat, že to na čtyřkolce umí. Dokonce tak, že v jinak čistě mužské kategorii Q2, tedy kategorii čtyřkolek bez rozdílu pohonu nad 450 ccm, získala loni titul mistryně Evropy.

Cesta k nejcennější trofeji nebyla snadná. Česká závodnice byla v závěru sezony v takovém "laufu", že si dokonce spletla termín rozhodujícího podniku v Idanha Nova v Portugalsku.

Tři tisíce kilometrů v kuse, pak titul

"Do Portugalska jsem odjížděla s velikánskou nervozitou, od třetího závodu šampionátu FIM Europe Baja jsem vedla dámskou a k mému zděšení i pánskou kategorii. Po pravdě, moc šancí jsem si nedávala. Navíc jsem popletla termíny finálových závodů, takže na portugalskou přípravu jsem měla pouze jednu noc. Z Baja Poland jsem 3000 km řídila rovnou do Portugalska," vysvětlila.

Ovšem ani tento zádrhel nedokázal Češku zastavit v jejím vítězném tažení. "Nevzdala jsem to, po třech dnech za volantem téměř bez spánku jsem stála na startu. A titul se mi nakonec podařilo získat mezi muži i ženami," popisuje Roučková svůj nedávný úspěch, k němuž vedla cesta přes úporný boj s vedoucími ukrajinskými jezdci.

Pak už všechny síly vrhla na přípravu na Dakar. "Jsem připravená na to, že Dakar bude vlastně čtrnáct závodů Baja za sebou. Uzpůsobila jsem tomu tréninky fyzičky a výdrže. Dlouhé etapy mě hrozně baví. Když jsem jela kvalifikaci na Dakar, Merzouga Rallye, tak jsem si tam užívala každý kilometr," svěřila se členka týmu Moto Racing Group.

Nebojí se ani zrádných nadmořských výšek v Bolívii. "Hodně informací jsem čerpala od horolezců z Big Shock Teamu. Jsem také sportovec Dukly Praha, takže mi hodně pomohli i tam. Doma jsem každý den spala v kyslíkovém stanu, který imitoval nadmořskou výšku," popsala svoji přípravu.

Lehčí stroj má výkon i ovladatelnost

Na rozdíl od portugalského závodu 33letá amazonka na čtyřkolce termín Dakaru nepropásla. Už na Nový rok usedla s ostatními jezdci stáje Moto Racing Group do letadla směr Peru. A v Limě už po převzetí stroje z trajektu trénuje a zajíždí svoji čtyřkolku.

Pro své dakarské dobrodružství vybrala Yamahu, kterou však bylo nutné pro tak extrémní závod částečně upravit. Sériové čtyřkolce bylo třeba zvětšit nádrže, vyztužit ji nebo přidat řídicí jednotky k výfukům.

"Na Yamaze jezdím od počátku. Na Dakaru se povezu na modelu YFM 700 R. Moje čtyřkolka je menší a subtilnější oproti modelu, na kterém jezdí třeba Pepa Macháček. Tím pádem i lehčí, ale poskytuje silný výkon a dokonalou ovladatelnost. Naprosto mi vyhovuje, dokážu stroj sama vytáhnout z písku, když je třeba, zvládnu vyřešit spoustu technických úprav. Aby vše sedělo, jak má, ladili jsme dakarku tři roky v závodním tempu na dálkových soutěžích," řekla o svém stroji Roučková.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy