Na arabskou poušť se Roučková připravuje v českém bahně

rav rav
30. 4. 2019 19:30
Dvojnásobná účastnice Rallye Dakar Olga Roučková se na svůj třetí start na slavné soutěži připravuje opravdu tvrdě. I když se dálková soutěž přesune příští rok z jihu Ameriky do Saúdské Arábie, pilotka buginy nabírala o víkendu kondici v nefalšovaném českém bahně.
Olga Roučková na závodě Překážkáč.
Olga Roučková na závodě Překážkáč. | Foto: Archiv Olgy Roučkové

"Ollie" se spolu s kolegy z týmu extrémních sportů Šneci vydala do Přelouče, kde v rámci překážkového závodu Překážkáč absolvovala hned dva náročné podniky po sobě.

Na závodníky čekaly dva dny plné extrémních překážek, rozmanitý terén, speciální ručkovací překážky, nošení břemen, plazení na všechny způsoby, balanc, lezení a přírodní překážky. Aby toho nebylo málo, závodníci se museli vypořádat s časem a ve hře byly také speciální náramky. Elitní zelený měl jen ten, kdo absolvovali všechny překážky.

"Nohy ne a ne běžet"

Sobotní Překážkáč nabídl trasu vhodnou pro celou rodinu. Děti si přišly na své v kilometrovém okruhu s deseti překážkami. Po nich převzali pomyslný štafetový kolík dospělí. A to doslova, protože se konaly štafety. V mixu na šest kilometrů s dvaceti extrémními překážkami doběhla sympatická dakaristka v mixu šestá.

"Překážkáč jsem v sobotu zkusila poprvé, příjemně mě překvapil, hodně mě bavily překážky, z přístupu organizátorů by si i zkušenější pořadatelé mohli vzít příklad. I když sobotní - Malý Překážkáč byl avizovaný jako lehčí varianta, já se závodem doslova protrápila - nohy ne a ne běžet. Poslední "povinná" překážka byl poslední pomyslný hřebík do rakve - ruce nohy ve vzduchu, ničím se nesmíš dotknout země," popsala Roučková svoji první zkušenost s přeloučským závodem.

Jediná žena na stupních vítězů

Ani to ji však neodradilo a v neděli stála na startu znovu. Překážkáč je značně specifický, a i ostřílení závodníci přiběhnou k překážkám na kterých se pěkně "zataví". 

Vítěz klání jednotlivců Lukáš Novák z týmu Ocra, který v odpoledním závodě kvartet hostoval u Šneků, měl s čím srovnávat, v Přelouči byl podruhé. " Musím říct, že překážek přibylo a běžecká pasáž byla rozmanitá. Nechyběly ani silové části. Překážky byly letos těžší, dlouhé běžecké pasáže vyměněny za technický běh v lesích a tunelech. Přibylo také silových částí, které nemám zrovna v oblibě," uvedl držitel absolutně nejlepšího času.

Roučková byla ve čtyřčlenném týmu startujícím pod názvem Šneci jedinou ženou. Soupeřům pořádně zamotala hlavu, protože právě její kvarteto závody vyhrálo a "Ollie" byla jedinou ženou na celých stupních vítězů.

"Ráno jsme se probudila s tím, že poběžím, co to půjde. Hned u druhé překážky nazvané Mixér ze mě nervozita spadla, kluci udali pěkné tempo a já si tak běžela v závěsu," popsala členka pražské Dukly úvodní pasáž závodu.

Mezi tím se na Šneky jiný tým. Taktika byla jednoznačná: "Řekli jsme si, že jim prostě utečeme. Trasa vedoucí převážně lesem mě bavila, organizátoři si se závodem opět hodně vyhráli. Opět jsem přišla na to, že budu muset doma víc shybovat a běhat. V závěru kluci opravdu zatáhli a já si už ani nepamatuji, jak jsme prolétli moje obávané překážky," dodala Roučková.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

před 1 hodinou

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy