Na arabskou poušť se Roučková připravuje v českém bahně

rav rav
30. 4. 2019 19:30
Dvojnásobná účastnice Rallye Dakar Olga Roučková se na svůj třetí start na slavné soutěži připravuje opravdu tvrdě. I když se dálková soutěž přesune příští rok z jihu Ameriky do Saúdské Arábie, pilotka buginy nabírala o víkendu kondici v nefalšovaném českém bahně.
Olga Roučková na závodě Překážkáč.
Olga Roučková na závodě Překážkáč. | Foto: Archiv Olgy Roučkové

"Ollie" se spolu s kolegy z týmu extrémních sportů Šneci vydala do Přelouče, kde v rámci překážkového závodu Překážkáč absolvovala hned dva náročné podniky po sobě.

Na závodníky čekaly dva dny plné extrémních překážek, rozmanitý terén, speciální ručkovací překážky, nošení břemen, plazení na všechny způsoby, balanc, lezení a přírodní překážky. Aby toho nebylo málo, závodníci se museli vypořádat s časem a ve hře byly také speciální náramky. Elitní zelený měl jen ten, kdo absolvovali všechny překážky.

"Nohy ne a ne běžet"

Sobotní Překážkáč nabídl trasu vhodnou pro celou rodinu. Děti si přišly na své v kilometrovém okruhu s deseti překážkami. Po nich převzali pomyslný štafetový kolík dospělí. A to doslova, protože se konaly štafety. V mixu na šest kilometrů s dvaceti extrémními překážkami doběhla sympatická dakaristka v mixu šestá.

"Překážkáč jsem v sobotu zkusila poprvé, příjemně mě překvapil, hodně mě bavily překážky, z přístupu organizátorů by si i zkušenější pořadatelé mohli vzít příklad. I když sobotní - Malý Překážkáč byl avizovaný jako lehčí varianta, já se závodem doslova protrápila - nohy ne a ne běžet. Poslední "povinná" překážka byl poslední pomyslný hřebík do rakve - ruce nohy ve vzduchu, ničím se nesmíš dotknout země," popsala Roučková svoji první zkušenost s přeloučským závodem.

Jediná žena na stupních vítězů

Ani to ji však neodradilo a v neděli stála na startu znovu. Překážkáč je značně specifický, a i ostřílení závodníci přiběhnou k překážkám na kterých se pěkně "zataví". 

Vítěz klání jednotlivců Lukáš Novák z týmu Ocra, který v odpoledním závodě kvartet hostoval u Šneků, měl s čím srovnávat, v Přelouči byl podruhé. " Musím říct, že překážek přibylo a běžecká pasáž byla rozmanitá. Nechyběly ani silové části. Překážky byly letos těžší, dlouhé běžecké pasáže vyměněny za technický běh v lesích a tunelech. Přibylo také silových částí, které nemám zrovna v oblibě," uvedl držitel absolutně nejlepšího času.

Roučková byla ve čtyřčlenném týmu startujícím pod názvem Šneci jedinou ženou. Soupeřům pořádně zamotala hlavu, protože právě její kvarteto závody vyhrálo a "Ollie" byla jedinou ženou na celých stupních vítězů.

"Ráno jsme se probudila s tím, že poběžím, co to půjde. Hned u druhé překážky nazvané Mixér ze mě nervozita spadla, kluci udali pěkné tempo a já si tak běžela v závěsu," popsala členka pražské Dukly úvodní pasáž závodu.

Mezi tím se na Šneky jiný tým. Taktika byla jednoznačná: "Řekli jsme si, že jim prostě utečeme. Trasa vedoucí převážně lesem mě bavila, organizátoři si se závodem opět hodně vyhráli. Opět jsem přišla na to, že budu muset doma víc shybovat a běhat. V závěru kluci opravdu zatáhli a já si už ani nepamatuji, jak jsme prolétli moje obávané překážky," dodala Roučková.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 7 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy