Zrádné Maroko připravilo Ouředníčka o šanci na obhajobu, Loprais je třetí

Radek Vičík Radek Vičík
16. 4. 2018 22:26
Tomáš Ouředníček se na Marocco Desert Challenge devětkrát otočil přes střechu a zničil svůj Ford.
Havárie Tomáše Ouředníčka na Morocco Desert Challenge.
Havárie Tomáše Ouředníčka na Morocco Desert Challenge. | Foto: South Racing CE

Touzounine - Náročná Morocco Desert Challenge má za sebou první dvě etapy, které ukázaly zrádnost celé soutěže. Obhájce prvenství mezi automobily Tomáš Ouředníček skončil v první etapě, když těžce havaroval. Aleš Loprais se v silné konkurenci kategorie kamionů drží na třetím místě.

Ouředníček startoval do prologu z první pozice, což se nakonec neukázalo jako výhoda. Na závěrečném 25kilometrovém rovném přímořském úseku jeho Ford Ranger narazil v rychlosti kolem 170 km/h do písečné zdi, kterou vytvořil odliv.

"Byla to velmi krásná zkouška a dařilo se nám. Bohužel se stalo, co se stalo. Jsem rád, že jsme s Davidem v pořádku a mohu jen děkovat za všechna bezpečnostní opatření, která jsou dnes platná. Šli jsme asi devětkrát přes střechu a auto je na totálku," uvedl v bivaku první etapy smutný Ouředníček.

V kategorii automobilů zůstal Boris Vaculík, který ve druhé etapě zaznamenal osmý nejrychlejší čas a stejná pozice mu patří také v průběžném pořadí. "Bylo to hodně těžké a obtížné, ale jsme tady což je důležité. Jsme tu ale bez asistence, která řeší technické problémy. Doufám, že stihnou včas dorazit a stihneme servis závodního auta," uvedl Vaculík.

Loprais si na své konto připsal druhý a třetí nejrychlejší čas a třetí pozici drží také v průběžném pořadí.

"Byla to opravdu drsná etapa. Na začátku jsme se dostali do vedení. Poté jsme ale udělali navigační chybu a předjelo nás asi pět kamionů. Bohužel jsem se zařadili za jeden z manů, který nás asi dvě stě kilometrů nepustil, což jsem už dlouho nezažil. V neutralizační zóně jsme pak vyměnili dvě pneumatiky, které to v té stíhací jízdě hodně schytaly," uvedl v bivaku druhé etapy zkušený pilot Tatry, který na vedoucího Martina Van den Brinka v Renaultu ztrácí osmnáct minut.

Aleš Loprais: Doufali jsme, že první etapa bude rozehřívačka. Ale byl to těžký závod | Video: LopraisTeam
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy