Zrádné Maroko připravilo Ouředníčka o šanci na obhajobu, Loprais je třetí

Radek Vičík Radek Vičík
16. 4. 2018 22:26
Tomáš Ouředníček se na Marocco Desert Challenge devětkrát otočil přes střechu a zničil svůj Ford.
Havárie Tomáše Ouředníčka na Morocco Desert Challenge.
Havárie Tomáše Ouředníčka na Morocco Desert Challenge. | Foto: South Racing CE

Touzounine - Náročná Morocco Desert Challenge má za sebou první dvě etapy, které ukázaly zrádnost celé soutěže. Obhájce prvenství mezi automobily Tomáš Ouředníček skončil v první etapě, když těžce havaroval. Aleš Loprais se v silné konkurenci kategorie kamionů drží na třetím místě.

Ouředníček startoval do prologu z první pozice, což se nakonec neukázalo jako výhoda. Na závěrečném 25kilometrovém rovném přímořském úseku jeho Ford Ranger narazil v rychlosti kolem 170 km/h do písečné zdi, kterou vytvořil odliv.

"Byla to velmi krásná zkouška a dařilo se nám. Bohužel se stalo, co se stalo. Jsem rád, že jsme s Davidem v pořádku a mohu jen děkovat za všechna bezpečnostní opatření, která jsou dnes platná. Šli jsme asi devětkrát přes střechu a auto je na totálku," uvedl v bivaku první etapy smutný Ouředníček.

V kategorii automobilů zůstal Boris Vaculík, který ve druhé etapě zaznamenal osmý nejrychlejší čas a stejná pozice mu patří také v průběžném pořadí. "Bylo to hodně těžké a obtížné, ale jsme tady což je důležité. Jsme tu ale bez asistence, která řeší technické problémy. Doufám, že stihnou včas dorazit a stihneme servis závodního auta," uvedl Vaculík.

Loprais si na své konto připsal druhý a třetí nejrychlejší čas a třetí pozici drží také v průběžném pořadí.

"Byla to opravdu drsná etapa. Na začátku jsme se dostali do vedení. Poté jsme ale udělali navigační chybu a předjelo nás asi pět kamionů. Bohužel jsem se zařadili za jeden z manů, který nás asi dvě stě kilometrů nepustil, což jsem už dlouho nezažil. V neutralizační zóně jsme pak vyměnili dvě pneumatiky, které to v té stíhací jízdě hodně schytaly," uvedl v bivaku druhé etapy zkušený pilot Tatry, který na vedoucího Martina Van den Brinka v Renaultu ztrácí osmnáct minut.

Aleš Loprais: Doufali jsme, že první etapa bude rozehřívačka. Ale byl to těžký závod | Video: LopraisTeam
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy