Michka zachránili dva dobráci z Ekvádoru. Prokop už divočinu na Dakaru tolik nehrotil

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2022 13:53
Motocyklista Martin Michek přišel v předposlední 11. etapě Rallye Dakar o šanci na dobrý výsledek. Jezdec týmu Orion Moto Racing Group poškodil v průběhu 345 kilometrů dlouhé rychlostní zkoušky ráfek motocyklu a hrozilo mu i odstoupení. Díky pomoci soupeřů nakonec dokončil etapu s více než čtyřhodinovou ztrátou a propadl se na průběžnou 37. příčku.
Martin Prokop, Ford na Rallye Dakar 2022
Martin Prokop, Ford na Rallye Dakar 2022 | Foto: Reuters

Pro čtvrté místo mezi kamiony si dojel Martin Macík, po časové penalizaci je ale dál osmý. Automobilový jezdec Martin Prokop skončil dvacátý, Zdeněk Tůma drží mezi čtyřkolkáři průběžnou čtvrtou pozici.

Třiatřicetiletý Michek, který byl po 10. etapě jako nejlepší z českých motocyklistů osmnáctý, chyboval před polovinou rychlostní zkoušky. Při souboji s Američanem Rickym Brabcem přehlédl menší dunu, za kterou byl sráz. "Poslalo mě to do dálky. Byla to šílená rána. Nespadl jsem, ale zničil se mi ráfek. Nemůžu s ním jet, protože bych se zabil. Teď řešíme, co se odehraje," oznámil na Instagramu.

Obhájci desáté příčky nakonec pomohli ekvádorští závodníci Juan Carlos Puga a Juan Puga. Jeden z nich mu poskytl své přední kolo. "Martin se nacházel jen pár vteřin od zmáčknutí červeného tlačítka pro konec závodu. Ale nakonec u něj byl jeden neskutečný dobrák, tedy respektive dva dobráci. Čekáme na podrobnější informace. Martin má samozřejmě obrovskou ztrátu, ale nyní jde o to, aby se dostal hlavně do cíle a pokračoval v závodě," uvedl šéf týmu Ervín Krajčovič.

Náročnou etapu v písečných dunách vyhrál Argentinec Kevin Benavides o čtyři sekundy před Samem Sunderlandem. Britský jezdec se dostal do čela průběžného pořadí s takřka sedmiminutovým náskokem před Pablem Quintanillou a útočí na druhý triumf na Rallye Dakar v kariéře po roce 2017. Nejlepším českým motocyklistou byl třiatřicátý Milan Engel. Jan Brabec sice zajel 31. čas, ale obdržel patnáctiminutovou penalizaci. V průběžném pořadí mu patří 24. místo.

V závodě pokračuje mezi automobily i Martin Prokop, který měl ve středu technické potíže a propadl se. Pilot týmu Benzina Orlen skončil v předposlední etapě dvacátý a celkově mu patří 25. místo. O příčku výše je jeho krajan Miroslav Zapletal.

"Hlásili to jako nejtěžší etapu, ale zase tak těžká nebyla. V dunách jsme se pobavili. Na začátku byla klasicky trochu frustrace, kdy nás na rychlých úsecích pár aut předjelo. Pak nám blblo řazení, odpojovalo nám to motor. Museli jsme se několikrát otáčet, dostali jsme se do skrumáže se spoustou aut a byla to divočina. Celkově to bylo docela dobré, ale když se nejede o výsledek, člověk to tak nehrotí. Na druhou stranu frčíme dál a dojet Dakar není pro každého," řekl Prokop.

Etapu vyhrál Carlos Sainz a vybojoval 41. triumf v kariéře. Lídr Násir Attíja skončil sedmý, po pětiminutové penalizaci druhého Sébastiena Loeba ale vede průběžné pořadí před Francouzem už o 33 minut a míří za čtvrtým triumfem na Dakaru.

Těsně pod stupni vítězů dojel v kamionech Macík, který ztratil na vítězného Eduarda Nikolajeva z Kamazu přes osm minut, následně ale dostal další čtyřminutovou penalizaci. "Jedenáctá etapa byla těžší, než říkali. Užil jsem si to, bolí mě ale úplně vše. Bylo to totálně rozbité. Byly tam obrovské duny, které jsme ještě nepřejížděli. Fakt jsme si mákli," prohlásil Macík, který tak po trestu zůstal osmý za Victorem Versteijnenem.

Během jízdy pomohl vytáhnout zapadlého Ignacia Casaleho, chilského pilota českého týmu Tatra Buggyra. "Nebylo nad čím přemýšlet. Myslím, že byl docela štěstím bez sebe, že někdo zastavil a nemusel kopat, protože kopal snad sám," uvedl Macík.

Pokračuje i Aleš Loprais. Synovec nedávno zesnulého šestinásobného šampiona Karla Lopraise se po středečních potížích dostal do bivaku až díky servisnímu týmu, i přes penalizaci 24 hodin však mechanici stihli jeho vůz včas opravit, a on tak dnes dojel na osmém místě. V cíli ještě dostal dodatečný dvouminutový trest.

"Jsme rádi, že jsme to zvládli ve zdraví. Díky klukům, kteří v noci neskutečně zamakali, dali Lady do pořádku a mohli jsme vyrazit do dnešní spanilé jízdy, kterou jsme jeli za Karla a také abychom si ji užili. Byla to jiná etapa než na kterou jsem zvyklý, místy byla zábavnější a byla i sranda. Při jednom defektu jsme stihl našim děvčatům natrhat kytky a kluci měli výzvu kolik aut předjedeme," líčil Loprais.

V čele pořadí je dál Dmitrij Sotnikov, jenž vede pořadí o osm minut před Nikolajevem a míří za obhajobou titulu.

Čtvrté místo v průběžném pořadí drží ve čtyřkolkách Zdeněk Tůma, jenž byl v předposlední rychlostní zkoušce pátý. Devětačtyřicetiletý jezdec Barth Racing týmu zůstává nejvýše postaveným Čechem na Dakaru. "Mám v plánu jet najisto. Snad už tam nebude moc složitých míst. Dneska jsme si jich totiž užili požehnaně. Byl to opravdu nejtěžší den letošního Dakaru a jsem rád, že ho mám za sebou," prohlásil Tůma. Dál vede s více než dvouhodinovým náskokem Francouz Alexandre Giroud.

Rallye Dakar - 11. etapa: Biša - Biša (501 km celkově/346 km rychlostní zkouška)

Automobily: 1. Sainz, Cruz (Šp./Audi) 3:29:32, 2. Alvarez, Monleon (Arg., Šp.) -3:10, 3. Ekström, Bergkvist (Švéd./Audi) -3:53, …20. Prokop, Chytka (ČR/Ford) -19:21, 32. Zapletal, Sýkora (ČR, SR/Ford) -39:12.

Průběžné pořadí: N. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Toyota) 36:49:51, 2. Loeb, Lurquin -33:19, 3. Rádžhí, Orr (Saúd. Ar., Brit./Toyota) -1:03:43, …24. Zapletal, Sýkora -6:30:07, 25. Prokop, Chytka -6:46:31.

SSV (buggy): 1. Goczal, Laskawiec (Pol./Can-Am) 4:13:12.

Průběžné pořadí: 1. Farres Guell, Ortega Gill (Šp./Can-Am) 45:24:07.

Lehké prototypy: 1. Quintero, Zenz (USA, Něm./OT3) 3:57:53.

Průběžné pořadí: 1. López Contardo, Latrach Vinagre (Chile/Can-Am) 43:56:34.

Motocykly: 1. K. Benavides (Arg./KTM) 3:30:56, 2. Sunderland (Brit./KTM) -0:04, 3. Rodrigues (Portor./Hero) -2:26, …33. Engel -37:14, 37. J. Brabec -49:11, 117. Michek -4:35:04 (všichni ČR/KTM),

Průběžné pořadí: 1. Sunderland 37:04:05, 2. P. Quintanilla (Chile/Honda) -6:52, 3. Walkner (Rak./KTM) -7:15, …24. J. Brabec -2:59:58, 30. Engel -4:42:40, 37. Michek -6:27:48.

Čtyřkolky: 1. Medeiros (Braz./Yamaha) 4:53:29, …5. Tůma (ČR/Yamaha) -47:35.

Průběžné pořadí: 1. Giroud (Fr./Yamaha) 47:26:25, …4. Tůma -8:09:36.

Kamiony: 1. Nikolajev 3:54:45, 2. Karginov -15, 3. Sotnikov (všichni Rus./Kamaz) -2:00, 4. Macík (ČR/Iveco) -12:02, …8. Loprais (ČR/Praga) -30:01.

Průběžné pořadí: 1. Sotnikov 39:54:53, 2. Nikolajev -8:18, 3. Šibalov (Rus./Kamaz) -1:04:50, …8. Macík -4:43:39, 21. Loprais -34:46:43.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

MOV definitivně potvrdil, že biatlonistky dostanou bronz za štafetu v Soči 2014

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) definitivně potvrdil, že biatlonistky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková dostanou po diskvalifikaci Ruska za doping dodatečně bronz ze štafety na ZOH v Soči 2014. Češky skončily v závodě při vítězství Ukrajiny čtvrté, na druhou pozici místo Rusek se posunou původně třetí Norky.

"Dnes jsme po dlouhém očekávání obdrželi dopis od Mezinárodního olympijského výboru, který potvrzuje, že české biatlonistky jsou třetí ve štafetě na hrách v Soči," uvedl v tiskové zprávě Českého olympijského výboru jeho sportovní ředitel Martin Doktor.

MOV o diskvalifikaci ruských biatlonistek ze štafety na 4×6 km rozhodl už v listopadu roku 2017, tehdy kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září roku 2020 rozhodl v jejich prospěch, neboť o jejich zapojení do státem organizovaného dopingu nebyl dostatek důkazů. S odvoláním však neuspěla další členka štafety Olga Zajcevová, a proto dnes MOV změnu pořadí závodu definitivně potvrdil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy