Šoltys bude na Dakaru posledním Čechem v Tatře, nové destinace se nebojí

rav ČTK rav, ČTK
1. 1. 2020 12:00
Martina Šoltyse čeká za volantem Tatry v barvách Buggyry třetí start na Rallye Dakar. Ale vzhledem k tomu, že mu bude poprvé chybět týmový parťák a soutěž se premiérově pojede v Saúdské Arábii, čeká jezdce kamionu velká výzva.
Tatra Martina Šoltyse při posledním testu před Rallye Dakar 2020
Tatra Martina Šoltyse při posledním testu před Rallye Dakar 2020 | Foto: Buggyra

"Pojedu potřetí v řadě, takže bych mohl říct, že prodám zkušenosti. Na druhou stranu budeme v Saúdské Arábii všichni nováčky. Nerad dělám nějaké prognózy, před rokem to vypadalo vzhledem ke konání Dakaru v jediné zemi velmi jednoduše, pak z toho byl v Peru po navigační stránce mimořádně komplikovaný ročník," uvedl jezdec Buggyry.

To, že pojede v lednu bez týmového kolegy v druhém kamionu, Šoltys neřeší. "Myslím si, že se pro mě nic nemění. Stejně předloni jel Martin (Kolomý) před námi a nemohl mi pomoct. A když jel loni za námi, tak k nám nedojel, protože skončil dříve než my. Myslím si, že se nic nemění a člověk se musí spolehnout sám na sebe," řekl.

Šestačtyřicetiletý pilot zůstává posledním Čechem, který se na start Dakaru postaví s Tatrou. I když Aleš Loprais má na svém voze velkou část konstrukce z kopřivnického vozu, jeho stroj dostal oficiálně logo značky Praga. Vozy Tatra Jamal z garáží ostravského Bonver Dakar Teamu budou pilotovat Polák Robert Szustkowski a Patrice Garrouste z Francie.

"Tatra má jiný koncept než ostatní. Má to svoje výhody i nevýhody. Jedna z nevýhod je, že auto je oproti konkurenci těžké, ale zase v jiných ohledech je to výhoda. Pokud budou v Saúdské Arábii rozbité štěrkové cesty, jak se někde objevuje, tak bychom mohli využít právě podvozku Tatry. Uvidíme," míní Šoltys.

Přesun z Jižní Ameriky na Blízký Východ jezdce Buggyry nijak netrápí. "To, že pojedeme jinde, je jedno. Dakar je vždy jedinečný. Nikdy se nejede dvakrát za sebou po stejných kolejích, a i kdyby se jelo, tak si to člověk stejně nezapamatuje. Kilometrů je tolik, že je to jedno," prohlásil rodák z Rokycan.

Cílem jsou hlavně data

Roudnický tým startuje do slavné soutěže s realistickými ambicemi. "Letos sice o beduínovi nehovoříme, což ale v žádném případě neznamená, že se chceme jen zúčastnit. Vždyť Martin (Šoltys) loni ještě tři etapy před koncem držel první desítku. Přípravě kamionu jsme věnovali stejnou pozornost a úsilí, jako v letech minulých," potvrdil mentor týmu Martin Koloc.

50 let Buggyry v Mostě: Martin Šoltys
50 let Buggyry v Mostě: Martin Šoltys | Foto: Buggyra

Zároveň ale připouští, že základním Šoltysovým úkolem bude dojet do cíle. "Dva týdny trvající rallye, navíc ve zcela neznámém prostředí, představuje velkou výzvu. V Saúdské Arábii se pojede minimálně pět ročníků, proto je docela logické, že pokud chceme stavět kamion s vítěznou perspektivou, potřebujeme data z více než tří etap," dodal boss Buggyry.

Vedle Šoltyse bude mít Buggyra želízko v ohni v podobě navrátilce Josefa Macháčka. Doyen Dakaru ale vymění čtyřkolku za nyní velmi populární bugginu kategorie SSV. Roudničtí navíc dodávají své motory Gyrtech ambicióznímu běloruskému týmu MAZ, tedy soupeři v kategorii kamionů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy