"Je to skvělý trénink." Michek se po skvělém debutu na Dakaru motokrosu nezříká

Radek Vičík Radek Vičík
31. 1. 2020 19:30
Český motocyklista Martin Michek byl na Rallye Dakar blízko triumfu mezi nováčky. I přes zaváhání v předposlední etapě je s konečným 23. místem velmi spokojený.

"Dakar byl pro mě velkou neznámou. Odjel jsem prakticky jen dvě testovací soutěže. Potvrdilo se, že to je nejtěžší závod světa," uvedl 31letý motokrosař, jenž byl na Rallye Dakar nováčkem.

Byť Michkovi nakonec senzační výsledek tak úplně nedopadl, dokázal se nováček rázem prosadit mezi elitu. "Jel jsem tam s tím, že bych rád skončil v top 40. Spousta lidí mi nevěřila, když jsem říkal, že do Saúdské Arábie jedu opravdu závodit. Jsem rád, že jsem to dokázal. A i přes smolnou jedenáctou etapu jsem spokojený," uvedl jezdec týmu Moto Racing Group. "Třiadvacáté místo je úžasné, čtrnácté by bylo fantastické."

V předposledním dějství Dakaru, které bylo druhým dílem takzvané maratonské etapy, českému jezdci došel benzín. Ne, že by šetřil a na palivu nedotankoval plnou nádrž, byla to spíš nováčkovská daň.

"Otázka na palivo mě pořád štve. Není to tak, že bych neměl plnou. Ty duny však byly náročné na motor, pořád jsem ho vytáčel do vysokých obrátek. A to pak roste i spotřeba. Vědět to dopředu, zvolním. Nebyl jsem zdaleka jediný, komu se to stalo, jenže někomu pár set metrů před cílem, a mně osm kilometrů," vysvětlil závodník příčiny propadu výsledkovou listinou.

"Tovární týmy to mají vyřešené různými motorovými mapami. Neženou motory tolik do otáček a mají menší spotřebu. To je jedna z věcí, z níž jsem se poučil," uvedl Michek.

Galeje z Budějovic do Ostravy a zpátky

Co závodníka v sedle KTM na Blízkém východě opravdu zaskočilo, byly ranní teploty kolem bodu mrazu. "Představte si, že ve čtyři ráno vstanete a v zimě jedete z Budějovic do Ostravy na start ostré erzety. A pak zase zpátky do Budějovic v tom nejtěžším terénu," pokusil jezdec se přiblížit vzdálenosti, jaké museli účastníci Rallye Dakar překonávat.

Jako člověk se srdcem závodníka, jak sám sebe popisuje, Michek ani přes dobrodružství v dálkových rallye neopustí svoji "mateřskou" disciplínu: motokros.

V dresu HT Group Racing Teamu absolvuje kompletní domácí mistrovství a prosadit se chce i v evropském šampionátu. "Motokros je ideální příprava na Dakar," uzavřel jezdec, který by se v dálkových soutěžích chtěl definitivně zařadit mezi světovou elitu,

 

Právě se děje

před 16 minutami

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty UK Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu. Oznámil to ve středu na svém Twitteru. Fakultu musel Kukal opustit ke konci března kvůli příspěvkům na sociálních sítích a vyjádřením vůči některým členkám akademické obce. Na fakultě skončil po dohodě ke konci března.

"Vy, kdo máte zájem i nadále sledovat moje tweetování za veřejnou instituci, přidejte si @narodniknihovna," uvedl Kukal, který je zároveň básníkem, spisovatelem a publicistou.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

V březnu přerušilo podnikání o téměř polovinu více živnostníků než loni ve stejné období

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 procent více než ve stejném období loni. Nejvíc přerušují živnost podnikatelé v oboru stravování a kadeřnických služeb. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Podle ní jsou důvodem opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru, kdy řada živnostníků nemůže podnikat nebo se o jejich zboží a služby podstatně snížil zájem.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit k Babišovu střetu zájmů

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) o dva měsíce, tedy do 5. června. Uvedla to ve středu Česká televize na základě vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Původně měla lhůta vypršet na konci tohoto týdne.

Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy