Alonso je sympatický profík, říká žádaný dakarský fotograf Chytka

Radek Vičík Radek Vičík
16. 12. 2019 18:28
Marian Chytka se stal renomovaným dakarským fotografem, o kterého mají zájem největší stáje. Na leden si jeho služby zajistil tým Toyota, v jehož barvách premiéru na Rallye Dakar prožije dvojnásobný mistr světa formule 1 Fernando Alonso.

Třicetiletý Chytka patří mezi světovou špičku už několik let. Pro Toyotu fotí již tři roky, takže spolupráce se španělskou hvězdou vyplynula jaksi samozřejmě. Od prvního setkání si závodník i jeho fotograf "sedli".

"Bylo moc fajn pracovat s ním při testování v Polsku, kde jsem ho vlastně fotil poprvé. Neměl tam tolik povinností, které normálně mívá, když někde závodí. Bylo vidět, jak si to daleko víc užívá, když kolem něj nestojí tisíc lidí. Působil uvolněně. Snažil se mi vyhovět. Spolupracuje se s ním parádně a je fakt v pohodě," popsal Chytka.

Alonso láká fanoušky i novináře

Český fotograf mohl sledovat, jak pilně se Alonso na náročnou soutěž chystá. Dakar je pro něj prý velká výzva a úspěchu obětuje úplně vše.

"Je úžasné sledovat, jak k tomu přistupuje a jak rychle se zlepšuje. Říkal mi třeba, že největší problém pro něj je brzdění. Na asfaltu zastaví na pár metrech přesně tak, jak potřebuje. Ale v nezpevněném terénu, když dupne na brzdu, tak auto letí dál. Na tom v poslední době nejvíc pracoval. Snaží se teď najezdit co nejvíce kilometrů, aby se s autem sžil," uvedl Chytka.

Start formulového šampiona je velkou mediální události. Bylo to poznat už na Marocké rallye. Po tom, co se objevila informace, že ji španělský pilot pojede, se hned akreditovalo dalších 25 novinářů.

"Předpokládám, že to samé, respektive ještě větším měřítku, bude i na Dakaru. Taky v samotné Toyotě mi říkali, že jen informace o tom, že Alonso v týmu pojede, měla větší ohlas a hodnotu, než že japonská značka v letošním roce poprvé Rallye Dakar vyhrála," vysvětlil rodák ze Vsetína.

Třicetiletý Chytka bude na Dakaru už podeváté. S fotografováním začal při studiu práv, když doprovázel staršího bratra při závodech.

"Nejdřív mě to vlastně ani moc nebavilo, ale káply z toho občas nějaké peníze, takže jsem focení pár víkendů obětoval. Zlomilo se to až v roce 2010, kdy jsem právě s bráchou poprvé vyrazil na Dakar. Tam mě to pohltilo a postupně se to rozjelo do něčeho, v co jsem asi nikdy ani nedoufal. Focení se stalo mým životem," vysvětlil Chytka, jehož bratr Viktor bude na lednovém Dakaru navigátorem Martina Prokopa.

Dakar je droga

Fakt, že se Dakar přesunul po po jedenácti letech z Jižní Ameriky na Arabský poloostrov, český fotograf vítá.

"Organizátoři vybrali zajímavé místo nejen pro závodníky, ale i pro fotografy. Je tam velmi rozmanitý terén, bude to pestré. A hlavně neokoukané. Pro veřejnost byla ta země otevřena teprve před dvěma měsíci. Nyní už můžete získat turistické vízum a vyrazit se tam podívat, což dříve nešlo. V tomhle směru to bude nové pro každého. Těším se na to," říká Chytka s tím, že pro něj samotného je Dakar droga.

"Člověk se na něm stane závislý. I pro fotografa je ale neuvěřitelně náročný. Z hlediska mé práce je to jednoznačně nejdůležitější akce za celý rok. Vše k tomu směřuji. Je to strašně moc zodpovědnosti vůči klientům, kterých je zase víc, než jsem chtěl. A to jsem jich takových patnáct odmítl. Můj tým bude mít nejspíš šest lidí, jedeme dvě auta," dodal žádaný fotograf.

Podobně jako Alonso, tak ani Chytka nepodceňuje přípravu. Do Saúdské Arábie odletí už za několik dní. Před Dakarem se tam koná národní mistrovství v dálkové rallye, což pro něj bude skvělá příležitost najít si ta nejlepší místa.

"Spousta těch tras se prolíná s Dakarem, takže tu oblast budu moct poznat a nachystat se tak, abych pak předvedl co nejlepší výkon i já. Letos to bude už čtvrtý závod, na který se tam já nebo někdo z mého týmu vydá. V Saúdské Arábii už jsem fotil i v předchozích letech, naposledy někdy tři čtyři roky zpátky, ale od té doby se spousta věcí změnila a tak jsem si chtěl být jistý, že mě nic na Dakaru nepřekvapí," prohlásil pečlivý Chytka.

Marian Chytka

  • narozen 10. srpna 1989 ve Vsetíně
  • jeden z nejúspěšnějších fotografů v motorsportu
  • letos v Monaku fotografoval formuli 1, jeho klientem byla i knížecí rodina
  • pracoval na legendárním závodě Tourist Trophy na ostrově Man, i na čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans
  • se svými kolegy za rok objel více než 50 akcí po celém světě včetně mistrovství světa v rallye, MotoGP, mistrovství světa v rallykrosu, motokrosu, Formule E a dalších
  • je držitelem ceny Zlaté oko za nejlepší fotografii s tematikou motorsportu v roce 2014
 

Právě se děje

před 27 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy