Veterán Macháček je rád, že i na letošním Dakaru jen nepřihlíží a může závodit

ČTK ČTK
9. 1. 2023 14:34
Jeden z nejzkušenějších Čechů ve startovním poli je zatím se svým výsledkem spokojený. Zároveň věří, že ve druhé části soutěže, která má být ještě těžší, se posune výše.

"První část Dakaru byla velice zajímavá. Vystřídalo se dobré i špatné. Myslím si ale, že těžší část nás čeká. Pořadatel slíbil těžký Dakar. Těžší a delší etapy, což splnil. Líbilo se mi, že i v etapách se střídají terény. Jak jsem řekl, líbí se mi to," uvedl Macháček.

Pětašedesátiletý jezdec startuje již na sedmnáctém Dakaru, takže na náročnost je zvyklý. "Každý Dakar je těžký, protože vede jinudy a vždy se najdou složité věci. Někdy to zkomplikuje počasí a letos první část zkomplikovalo. Tím, že byl písek promoklý, tak ho zase zjednodušil," poukázal člen týmu Buggyra ZM Racing na deště, po kterých se buginám jezdilo lépe.

Macháček se po pozvolnějším úvodu propracoval v kategorii na průběžné desáté místo, po zatím poslední 8. etapě o jednu pozici klesl.

"Jsem spokojený. Z jedenáctého místa se dá útočit nebo spíše čekat na to, že ti vepředu se budou prát o vítězství nebo o bednu a udělají nějaké chyby. My máme dva úkoly - zajet dobrý Dakar a dotáhnout celý tým do cíle," podotkl Macháček.

Šestinásobný dakarský šampion měl původně letos na startu chybět. Tým plánoval, že bude působit jako mentor dcer šéfa týmu Martina Koloce Yasmeen a Aliyyah. Yasmeen ale ze zdravotních důvodů musela účast odvolat, a tak do jednoho ze speciálů Buggyra Can-Am DV 21 usedl Macháček.

"Kdybych seděl v doprovodném autě, tak by to byla role, která by mi moc neseděla. Samozřejmě by to ale byla nová zkušenost. Viděl bych Dakar z jiného pohledu," přiznal Macháček.

"Patřím za volant, je to krásná projížďka. S novým navigátorem se mi jede dobře a i tím, že už je to čtvrtý Dakar v této buggyně a víme, že vše funguje, jak má, tak si to užívám," dodal pilot, jehož premiérově naviguje David Schovánek.

I v závodě ale občas "kryje" záda Aliyyah, která na Dakaru startuje poprvé. Poté, co nedokončila druhou etapu, pokračuje už mimo hlavní klasifikaci a sbírá zkušenosti.

"Je velká škoda, že vypadla z hlavního závodu. Určitě na to má. Jel jsem za ní několikrát, stínuju ji a vidím tu nebojácnost. Odvahu v dunách. Hlavně je vidět, že určité věci už má zažité i v tomhle věku," ocenil Macháček osmnáctiletou týmovou kolegyni.

Video:  Kotrmelec Aliyyah Kolocové v 5. etapě Rallye Dakar (5. 1. 2023)

Podívejte se, jaký kotrmelec se povedl pilotce buginy Aliyyah Kolocové v 5. etapě Rallye Dakar. | Video: Buggyra
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Svaz měst a obcí nesouhlasí s postupem vlády při transformaci České pošty

Svaz měst a obcí ČR (SMO) nesouhlasí s postupem vlády při transformaci České pošty, uvedl. Odmítá, aby výběr 300 rušených poštovních poboček předcházel jednáním se zástupci měst a obcí. O věci chce jednat. Stanovisko SMO dnes ČTK poskytla Alexandra Kocková ze sekce organizace a marketingu svazu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) následně sdělil, že pobočky ke zrušení určí analýza, odmítá i kritiku způsobu komunikace změn.

O plánované transformaci státního podniku, která by zřejmě měla stát víc než osm miliard korun, Rakušan informoval po středečním jednání vlády. Finanční model transformace by měl být schválen letos na jaře a celý plán transformace má být hotový do konce letošního června. Na začátku dubna vláda jako první transformační krok bude schvalovat snížení počtu poboček pošty z 3200 na 2900. Vedení podniku pak bude muset rozhodnout, které pošty zruší, a rušení poboček v dubnu projednat se zástupci měst a obcí.

SMO se nelíbí to, že výběr poboček ke zrušení by měl předcházet jednáním se zástupci měst a obcí. "S tímto postupem zásadně nesouhlasíme," uvedl místopředseda SMO a olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO). Vláda podle něj včas a dostatečně nekomunikuje. "Tak zásadní informaci, jako je rušení poboček poštovního úřadu, se dozvídáme z médií?" podotkl. SMO podle Žbánka vnímá špatnou finanční situaci České pošty, chce se ale podílet na její transformaci, protože starostové mají znalost místního prostředí.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Razýmová a Janatová byly osmé v týmovém sprintu

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová a Kateřina Janatová byly osmé ve sprintu dvojic volnou technikou na finále Světového poháru v Lahti. Adam Fellner s Michalem Novákem, jenž se hned na svém prvním úseku zapletl do pádu, obsadili ve Finsku jedenáctou pozici.

SP v běhu na lyžích v Lahti - sprint dvojic:

Muži: 1. Valnes, Klaebo (Nor.) 16:28,29, 2. De Fabiani, Pellegrino (It.) -0,68, 3. Amundsen, Skar (Nor.) -2,67, 4. Grate, Anger (Švéd.) -2,94, 5. Chappaz, Jouve (Fr.) -7,44, 6. Sossau, Stölben (Něm.) -7,74, …11. Fellner, Novák (ČR) -34,98.

Ženy: 1. Ribomová, Sundlingová (Švéd.) 18:47,78, 2. Myhreová, Kalvaaová (Nor.) -4,57, 3. Gimmlerová, Rydzeková (Něm.) -5,12, 4. Joensuuová, Kaharaová (Fin.) -5,41, 5. Finková, Krehlová (Něm.) -5,46, 6. Anderssonová, Ilarová (Švéd.) -10,39, …8. Razýmová, Janatová (ČR) -22,00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy