Doyen Macháček se vrací na Dakar. Čtyřkolku vymění za buginu v barvách Buggyry

Radek Vičík Radek Vičík
25. 10. 2019 9:13
Veterán Josef Macháček vydržel bez Rallye Dakar pouhý rok. V lednu se do slavné dálkové soutěže vrátí. Čtyřkolku ale vymění za buginu v barvách týmu Buggyra v kategorii SxS.
Josef Macháček s buginou Can-Am Buggyra MK50 XRS
Josef Macháček s buginou Can-Am Buggyra MK50 XRS | Foto: Buggyra

Pětinásobného vítěze Rallye Dakar zlákal ze závodnického důchodu přesun soutěže z Jižní Ameriky do Saúdské Arábie.

"Jede se to přesně v té destinaci, o které jsem tak před pěti lety mluvil. Jen jsem nevěřil, že se to v Saúdské Arábii vzhledem k tamním politickým podmínkám podaří zorganizovat. Francouzští pořadatelé ale dokázali všechno domluvit," uvedl Macháček exkluzivně pro deník Aktuálně.

"Pouště byly i v Jižní Americe, ale teď odpadnou nepříjemné výškové rozdíly. Také skončí sprinty a přijdou skutečné vytrvalostní etapy. Za jedenáct dní ujedeme osm tisíc kilometrů. To se musí jet sice pořád rychle, ale také hlavou," dodal jezdec, který bude mít jako jeden z mála na svém kontě dakarské starty z Afriky, Jižní Ameriky a nově i Blízkého východu.

Přestup ze čtyřkolky do buggy vidí rodák z Heřmanova Městce jako logický krok. Sám má s těmito vozítky s pevným trubkovým rámem zkušenosti už asi šest let a v bugině odjel i dva jihoamerické ročníky Rallye Dakar.

Návrat do vozidla se střechou znamená, že Macháček musel do speciálu Can-Am Buggyra MK50 XRS hledat spolujezdce. To ale netrvalo dlouho a volba padla na spolehlivého parťáka Vlastimila Tošenovského. "Spolu už jsme absolvovali Dakar v roce 2014. Odjeli jsme 4500 kilometrů a víme, co od sebe můžeme čekat," řekl český jezdec.

Na rozdíl od předchozích startů, kdy 62letý závodník startoval lidově řečeno "na vlastní triko", tentokrát pojede jako člen týmu Buggyra.

"Jsem nadšený, že mě Buggyra oslovila. To se mi stalo poprvé. Je to profesionální tým a každý v něm má své předem dané místo. Vlasta (Tošenovský) se bude starat o to, abychom nebloudili. Já mám za úkol hlavně dojet co nejdál. Ale stejně se mě Martin Koloc už ptal i na to, kolikátý chci skončit," řek se smíchem Macháček.

Střídání stráží

Roudnický tým v Macháčkovi našel zkušeného pilota, který pomůže rozběhnout vstup do kategorie SxS.

Josef Macháček s buginou Can-Am Buggyra MK50 XRS
Josef Macháček s buginou Can-Am Buggyra MK50 XRS | Foto: Buggyra

"Přirovnal bych to k angažmá Gerda Körbera v okruhovém týmu v roce 2001. Měli jsme nové auto a věděli, že pokud chceme jít rychle kupředu, potřebujeme zkušeného jezdce, který umí potlačit své ego. A vedle něj vyroste další jezdec, což se pak stalo v případě Davida Vršeckého. Ne snad, že bychom se nějak bránili zisku beduína (trofej pro první tři v cíli Rallye Dakar v každé kategorii - pozn. red.), ale stojíme rovnýma nohama na zemi," uvedl Koloc, který funguje jako mentor týmu.

Macháček tak u Buggyry symbolicky nahrazuje pilota kamionu Martina Kolomého, jemuž definitivně vypršela smlouva.

"Po dlouhých jednáních a vyhodnocování jsme se nakonec rozhodli spolupráci s Martinem neprodloužit. Tímto bych mu zároveň rád popřál hodně štěstí v další jeho závodní kariéře. Uzavřeli jsme jednu kapitolu, teď se musíme věnovat našim aktuálním projektům," uvedl Koloc.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy