Loprais vyhrál v Maroku "malý Dakar". Jeho Tatra porazila i všechna osobní auta

Radek Vičík Radek Vičík
22. 4. 2018 16:18
České úspěchy na Morocco Desert Challenge pokračují. Po loňském úspěchu Tomáše Ouředníčka letos Aleš Loprais dovedl k vítězství svoji Tatru,
Aleš Loprais (vpravo) slaví se členy posádky své Tatry triumf v Morocco Desert Challenge
Aleš Loprais (vpravo) slaví se členy posádky své Tatry triumf v Morocco Desert Challenge | Foto: InstaForex Loprais Team

Udžda - Aleš Loprais v Tatře Queen 69 opanoval dálkovou soutěž Morocco Desert Challenge. Český jezdec vyhrál nejen našlapanou kategorii kamionů, ale byl nejrychlejší i v celkovém pořadí.

V Maroku se mezi kamiony sešla konkurence co do kvality srovnatelná s Rallye Dakar a početně dokonce silnější. Po odjetí osmi etap (z nichž ve třech triumfoval)  a téměř dva a půl tisíce ostrých kilometrů. Loprais vyhrál s náskokem 23 minut vyhrál v ostré konkurenci třiatřiceti kamionů před Martinem van den Brinkem v Renaultu z židenických dílen týmu MKR.

"Myslím si, že je to pro nás velké zadostiučinění. Přijeli jsme sem hlavně testovat a chtěli jsme po autě hlavně spolehlivost a rychlost. To vše se tady podařilo a vyhráli jsme. Moc děkuji klukům v kabině a mechanikům a všem našim partnerům, kteří nám zde umožnili startovat," řekl hned po dojezdu olomoucký rodák.

"Představoval jsem si, že to z pohledu techniky bude horší. Chvíli nás trápily snímače, ale jinak to proběhlo v pořádku. Defekty samozřejmě k tak náročné soutěži patří. Za mě super. Těším se na pokračování," uvedl palubní mechanik Petr Pokora, jenž tvořil posádku vítězného vozu spolu s navigátorem Ferranem Marco Alcaynou.

"Byla to velmi krásná soutěž, ale také velmi náročná. Každý den jsme jeli lépe a lépe a dostali se až do vedení. Aleš a mechanici dělali skvělou práci, já jsem také spokojený a našim výsledkem je toto skvělé vítězství," řekl španělský kopilot Alcayna.

Video: Loprais tým

Loprais se svojí posádkou vyhrál nejen hodnocení kamionů, ale jeho celkový čas 31:02:08 hodin stačil také na vítězství absolutní. "Tento závod patří do naší mise Dakar 2019 a je moc příjemní sbírat taková vítězství. Bylo to velmi tvrdé africké dobrodružství ale pro nás velmi úspěšné, protože je zlaté," dodal 38letý jezdec.

Posádka Tatry navázala na loňský triumf Tomáše Ouředníčka, který ale letos v automobilu Ford po těžké havárii soutěž nedokončil.

S dalším Fordem se ale do cíle dostal Boris Vaculík, jemuž patří v této kategorii druhá příčka.

Cíl viděl i Tomáš Vrátný v Tatře Jamal, jenž byl mezi piloty kamionů čtvrtý.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy