Kolomý dostal trest, návrat do čela Dakaru se odkládá. Slováka Jakeše nezastavil ani úder blesku

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 5. 1. 2017 6:58
Účastníci Rallye Dakar se na trati ze San Miguelu do San Salvadoru potýkali s prvními vysokými horami a s rozděleným měřeným úsekem o délce 364 km, kamiony ho měly o 65 km kratší. České piloty nákladních vozů trápily tresty.
Martin Kolomý v Tatře.
Martin Kolomý v Tatře. | Foto: Buggyra

San Salvador – Martin Kolomý na letošní Rallye Dakar zatím neopustil stupně vítězů a po vítězství v úvodním díle soutěže se stříbrným umístěním ve třetí etapě se i v celkovém hodnocení kategorie kamionů drží druhý. Mohl vést, ale kvůli překročení povolné rychlosti dostal 3minutový trest.

Za vítězným Eduardem Nikolajevem v Kamazu tak zaostal pilot Tatry v barvách Buggyry o tři minuty a 48 vteřin. V celkovém hodnocení na ruského soupeře ztrácí  2:27 minuty.

Ani Martin Macíki mladší v LIAZu neunikl trestu – za pozdní příjezd na start dostal penalizaci ve výši dvaceti minut. Z 11. příčky v cíli tak byla rázem až sedmnáctá. Aleš Loprais se kvůli opravě závady propadl v poslední části měřeného úseku až na 15. pozici s půlhodinovou ztrátou. A v průběžném pořadí na post číslo jedenáct. Karel Trněný dorazil do bivaku až brzy ráno našeho času.

Josef Macháček  dokázal, že nezapomněl nic ze svého čtyřkolkářského umění a především díky velkému finiši v závěru obsadil třetí místo. 59letý pilot celkově poskočil na šestou příčku. Nováček Tomáš Kubiena obsadil 13. pozici, což znamenalo vypadnutí z top 10.

Prokopa srazil dolů trest

Martin Prokop se sice na trati i přes předchozí velké technické problémy na jedničku vypořádal s nadmořskou výškou, do níž se letos jezdci na Dakaru poprvé vyšplhali, a v cíli mu patřila devátá pozice, jenže pak dostal od pořadatelů hodinovou penalizaci za minutí kontrolního bodu. To českého pilota rázem odsunulo na 21. pozici a celkově na 18. místo.

Celkové vedení si udržel Sébastien Loeb v dalším Peugeotu. Vítěz první etapy Násir Attíja ve středu dlouho vedl, ale v závěru druhé rychlostní zkoušky havaroval, téměř zničil svoji Toyotu a nabral ztrátu více než dvě a čtvrt hodiny.

Ondřej Klymčiw zůstává i po středě nejvýše postaveným českým motocyklovým závodníkem. Ve středu sice skončil za krajanem Milanem Engelem na 26. místě, ale v celkovém pořadí je třiadvacátý. Klesl tedy o dvě příčky.

Jakeše trefil blesk, přesto dojel do cíle

Slováka Ivana Jakeše podle informací od týmu Buggyra přímo z Argentiny na trati trefil blesk. Přesto dojel do cíle etapy a až pak otřesený zamířil do nemocnice. Vedení v jedné stopě převzal vítěznou etapou Španěl Joan Barreda v sedle Hondy.

V etapě s měřeným úsekem rozděleným na dvě části výrazně ztratil David Pabiška, který na 72. pozici nabral ztrátu více než dvou hodin. V hodnocení kategorie to přineslo propad na pozici číslo 53, o 19 míst za "skokana" Engela. Do cíle za ním už dorazili také Rudolf Lhotský a Petr Vlček a později také s velkým deficitem čtyřkolkář Zdeněk Tůma.

Legendární navigátor Josef Kalina popisuje průběh čtvrté etapy Rallye Dakar ze San Salvadoru do Tupizy.
1:08
Legendární navigátor Josef Kalina popisuje průběh čtvrté etapy Rallye Dakar ze San Salvadoru do Tupizy. | Video: Buggyra
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy