Motocyklista Klymčiw po těžké havárii na Dakaru na návrat k závodům nemyslí. Váží si toho, že žije

ČTK ČTK
31. 5. 2018 12:23
Plány motocyklisty Ondřeje Klymčiwa se často mění s ohledem na nálady a zdravotní stav.
Prezentace Rallye Dakar 2019 v Praze: Ondřej Klymčiw se synem
Prezentace Rallye Dakar 2019 v Praze: Ondřej Klymčiw se synem | Foto: Buggyra

Praha - Motocyklový jezdec Ondřej Klymčiw utrpěl na lednové Rallye Dakar nejvážnější zranění v kariéře. Po pádu ve třetí etapě si poranil obratle, absolvoval několik operací a řadu týdnů strávil v nemocnicích v Limě a v Praze. Přestože se jeho stav za téměř pět měsíců od nehody výrazně zlepšil a už se dokonce projel na motocyklu, na návrat k závodům nemyslí a je možné, že už rallye jezdit nebude. Svou sportovní budoucnost Klymčiw momentálně neřeší.

"Jak na tom jsem? Rozhodně si nestěžuju. Když jsem byl doma z nemocnice prvních čtrnáct dní, tak na otázky kamarádů jsem odpovídal jednoduše. Dojdu si sám na záchod a sám se najím, to je vše a to mi stačí," řekl Klymčiw ČTK.

Uvědomuje si, že jeho zranění byla vážná. Před operací zlomených obratlů i po ní byl dlouho v umělém spánku. Měl problémy s průtokem krve mozkem, lékaři mu museli odsávat tekutiny z plic.

"Měl jsem obrovské štěstí. Vše jde nadmíru dobře," uvedl Klymčiw, který je stále v péči lékařů. "Ještě je spousty práce před námi, což je hlavně na mně. Stal se zázrak a je jen na mně, jak s tím naložím. Dostal jsem možnost být v kupě. Samozřejmě, že vždy jsou nějaké následky, ale ty největší jsou stejně v hlavě," pousmál se čtyřiatřicetiletý motocyklista.

Na Dakaru se představil počtvrté, na pátý start nemyslí. "Rád se podívám na ukázky ze závodů, ale že bych přemýšlel nad tím, že bych tam v budoucnu jel, to ne. Naopak mě spíše láká návrat k začátkům, kdy člověk neměl s sebou žádnou techniku, žádný doprovod a závody stály pár korun," řekl rodák z Pardubic, kterého ani příliš nenadchly plány organizátorů pro rok 2019.

Jeho vlastní plány se často mění s ohledem na nálady a zdravotní stav. "Někdy má člověk vyloženě chuť, ale pak si druhý den řeknu, co mě to vůbec napadlo. Teď po tom rozhodně vyloženě netoužím, i když neříkám, že už nikdy ne. Až se jednoho dne probudím a řeknu si, ano, tak do toho třeba půjdu," uvedl Klymčiw.

Překvapila jej ale reakce manželky Terezy, která s ním byla řadu dní v nemocnici v Peru. Závodit mu nezakázala. "Až jsem z toho trošku naštvaný. Nechala to na mně. Řekla, že jestli chci závodit, ať závodím. Že prý ví, že se nechci zabít a že udělám maximum pro svou bezpečnost," uvedl. Myslel si, že žena bude proti. "A mohl bych se na to vymluvit před všemi. Řekl bych: manželka zakázala a hotovo. Ona to ale neudělala a překvapila mě," řekl Klymčiw.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy