Blog Josefa Kaliny: Stručný průvodce pískem a dunami

Josef Kalina
4. 12. 2018 6:07
Start 41. pokračování Rallye Dakar se blíží. Ale než se závodníci vydají na trať, připomeňme si nyní díky dalšímu blogu legendárního navigátora Josefa Kaliny ročník 2018.
Písek je krásou i prokletím Peru.
Písek je krásou i prokletím Peru. | Foto: Phototheque Dakar

Mezi lidem evropským převládá obecně přesvědčení, že duna je prostě kopec písku, který se větrem posouvá, je krásně zlatý a nic na něm neroste. Omyl! Většina dun a to i těch nejznámějších je stabilní a nikam se nestěhují. Písek je různobarevný od krásně bílé, přes tu známou žlutou, mauritánskou červenou až po skoro černou u San Raphaelu.

Některé duny jsou porostlé křovím, často hustě, a taky trávou, které se říká velbloudí, nebo sloní - botanik mě jistě opraví. Těch holých, vysokých a zlatých, které mají tak rádi fotografové a filmaři, není zase po světě tak mnoho. Pořadatelé maratonských závodů zajásají, když je někde, poměrně nedůtklivé státy, do takové oblasti pustí.

Přímořský jih Peru, tedy severní okraj pouště Atacama, je přesně to, co dakaráci potřebují. Obrovská dunová pole začínají prakticky hned u hlavního města Limy. Město Pisco, známé po světě hlavně kaktusovou kořalkou stejného jména, je dunami doslova obklíčeno a Svatý Jan z Marcony je jimi zatlačen až k moři.

Už některé předchozí Dakary tudy projížděly, ale vždycky tak trochu letem světem maximálně dvěma etapami. Měly totiž za sebou, nebo před sebou dlouhou cestu v Chile a Argentině. Rok 2018 byl úplně jiný. Nářky nad mizérií ročníku předchozího vyprovokovaly u pořadatele nápad namalovat trasu první půlky závodu právě tady, v těch monumentálních peruánských dunách.

Dovedu si živě představit škodolibý úsměv Marca Comy, když kreslil prvních pět etap. Zlí jazykové tvrdí, že to dělal z helikoptéry a virtuální průjezdní body umístil podle souřadnic vždycky na ta nejšílenější místa. Já spíš věřím, že trať opravdu projeli, jenže v červnu, tudíž v jihoamerické zimě, kdy je písek tuhý a vlhký. Ať tak, či onak, Dakar sem vletěl v plném létu a my, kamioňáci, vždycky navíc ještě v poledne, kdy se z písku stává pudřenka pro dámy.

První ze dvou okruhů kolem Pisca měřil 267 km a my jsme  se skoro nemohli dohrabat ani na start. Byl jsem si jist, že náš motor Gyrtech to zvládne, a moji dva nováčkové se tvářili vyrovnaně. Kolomajz už tam někde skáče a zubatá žába na palubní desce se přátelsky kymácí.

Tak davaj!! Jde se na to.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 44 minutami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 45 minutami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy