Blog Josefa Kaliny: Zeměpisná mýlka aneb Buggyra není Bulgaria

Josef Kalina
8. 11. 2018 20:20
Blog - "Loučení, loučení, konce tomu není," to bych si mohl zpívat posledních deset let. Napřed jsme si s Karlem Lopraisem řekli, že už toho bylo dost a taky jsme na vlastní kůži cítili dech mladé generace v zádech.
Josef Kalina prezentaci Rallye Dakar v Praze.,
Josef Kalina prezentaci Rallye Dakar v Praze., | Foto: Buggyra

"Ty, tož ja už se tu s tymi pi.... honit nebudu," řekl Karlík a odešel do závodnického důchodu. Já to paradoxně udělal už o rok dříve, když mně připadalo, že je třeba u Lopraisů omladit. Psal se rok 2007.

Jenomže se v telefonu (proč mi to vždycky oznámí telefonem) ozvalo Macíkovo: "Dědku, co dybysme ještě trochu pozávodili?" A už jsem lítal v dalších sedmi letech dobrodružství, tentokrát s liazkou.

Kocour Macík senior z toho po dvou letech vyklouznul na bolavá záda a já se stal stálým spolujezdcem Jardy Valtra. S LIAZem nám to moc nešlo. A tak než jsem se rozkoukal, seděl jsem zase v Tatře, tentokrát u Buggyry. Šlo to dobře, ale po úspěšném Dakaru 2017 si Jarda asi řekl s vedením týmu cosi, co do "programu strany nepatří" a odporoučel se. Já jsem zůstal u Buggyry jakýmsi dopisujícím a moderujícím členem, ale v roce 2017 už jsem opravdu nejel. Ten stav jsem považoval za definitivní.

Definitiva trvala do července, kdy se jako buldozér (pardon Bagger) vynořil Martin Šoltys a už jsem si zase v Roudnici šteloval sedačku a poslouchal od celé rodiny, že jsem dědek bláznivá. Tedy ne úplně od celé! Moje malá manželka si přestala dělat iluze už ve století dvacátém.

Můj úkol v týmu byl prostý. "Jedeš se dvěma nováčky a tak to musíte nějak prožbluňkat, aby viděli, zač je toho loket." A loket to byl!

Dakar 2018 se pořadatelům opravdu vyvedl tak, že to ani sami nečekali. Trochu si závod rozporcujeme, aby to pořád nebyly jenom takové obecné řečičky. Dřív, než se do toho pustím, tak taková malá ouvertura.

V srpnu, čtyři měsíce před Dakarem, si Martin Šoltys v Maďarsku při zaškolovacím závodě zlomil páteř. Ne moc, ale dost na ohrožení našeho projektu. Bojoval s tím statečně a radou přispěl i Kolomajz, který měl s rehabilitací bohatou zkušenost.

A tak jsme v parné tropické noci vylezli z letiště v Limě a sháněli se po objednaném autobusu. Nějaký člověk tam, v tom zmatku, vyvolával: "tým Bulgaria, tým Bulgaria" a teprve bližší ohledáním jsme zjistili že má na ceduli nálepku Buggyry.

Tak začal Dakar 2018.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy